Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bankaların kredi riski yönetimine ilişkin sıkı kurallar getirildi

Bankaların kredi riski yönetimine ilişkin sıkı kurallar getirildi

19 Ağustos 2019

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından hazırlanan ve halihazırda yürürlükte olan Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) tarafından onaylanan kredi riski yönetimine ilişkin yeni kurallara göre, 30 Haziran 2019'dan sonra kredi alan ve kredi vadesini uzatan veya taksitleri ödemeyen herkes otomatik olarak en yüksek risk profiline sahip olarak değerlendirilecek. Kara listeye girmek, müşterinin yeni bir kredi almak istemesinde onaylanmasının daha zor olacağı ve tercihli faiz oranı uygulamasından faydalanamayacağı anlamına gelir.

Tahsili gecikmiş alacakların, gecikme süresi ne kadar uzun olursa olsun vadesi geçmiş olarak kabul edilmektedir. Kredi borçlarını düzenli ödeyen, ancak mali durumu bozulanlar da bu gruba dahil edilecektir.

Yeni şartlar, bankaların kredi alanların risk profillerini oluşturmasını gerektirmektedir. En düşük kredi puanına sahip olanlar bankanın özel birimleri tarafından sürekli olarak izlenecektir. İlişkili taraflar için gruba ait herhangi birinin en düşük puanı tüm grubun puanı kabul edlecektir. Banka çalışanlarının maaşları, riskli kredilerin nasıl yönetildiğine bağlı olacaktır.

Kurallara uymak, brüt risk tutarının diğer kredi tutarlarının % 5 veya daha fazlası olduğu bankalar için 30 Haziran 2019'dan itibaren zorunludur. Eğer riskli krediler bir bölgede, sektörde yoğunlaşmışsa veya ilişkili taraflara dağıtılmışsa, kurallar kredilerin miktarına bakılmaksızın uygulanır. Çoğu banka, örneğin % 5'in üzerinde ipotek alacaklısıdır ve bu gruba giriyor.

Riskli bir ipotek kredisinin yeniden yapılandırılmasına 24 ay içinde ve ticari bir mekanın geliştirilmesi için alınmışsa 12 aya kadar izin verilecek. İzin verilen diğer yeniden yapılandırma seçenekleri arasında çok kısa bir süre için düşük taksitler, daha da kısa bir geçiş süresi, borç kapitalizasyonu, faiz indirimleri, vade uzatma, ek teminat, ertelenmiş ödemeler, para birimi dönüştürme, borcu yeniden finanse etme veya borç konsolidasyonu yer almaktadır.

Ancak bu seçeneklerin herhangi birinin uygulanması için kredi ödemelerini geciktirenlerin birçok ek şartı yerine getirmesi gerekir. Borçların bir kısmının ve tamamen silinmesi, diğer seçeneklerin hiçbirinin işe yaramadığı kanıtlandıktan sonra mümkün olacaktır. Banka, tüketici kredi borcunun 30 gün, ipotek kredi borcunun ödenmesinin 90 gün gecikmesinden sonra borçluya farklı seçenekler sunacaktır.

Bulgaristan'ın uygulamak zorunda olduğu Avrupa Birliği (AB) direktifleri bu yıl 15 Aralık’tan itibaren yurtdışına euro transferleri için alınan ücretlerin, yurtiçine leva transferleri için uygulananlarla aynı olmasını öngörmektedir. 100 euroluk transfer için halihazırda 20 euro ücret tahsil edilirken, Yılbaşı tatillerinden önce avro transferleri için ödenen ücret 2 euroya kadar düşecek.

Gereklilikleri yerine getirmeyen bankaların olmaması için BNB'ye onları kontrol etme hakkı verecek yasal değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bu ödemeler için ek şartlar da getiriliyor.
Zorunluluk sözde “derinlemesine kimlik tanımlanması” için geçerlidir.

AB direktifleri uyarınca 14 Eylül 2019 tarihinden itibaren çevrimiçi bankacılık veya internet bankacılığı yapanların çevrimiçi ödemelerde dolandırıcılık risklerini en aza indirmesi gerekir.

Dijital servis sağlayıcıları müşterilerine uygun fiyatlı bir arayüz ve bir yedekleme modülü sunmalıdır. Bu kurala uymayan herkes, gerekli güvenlik seviyelerinin garanti altına alındığını doğrulamak için merkez bankasına bir denetim raporu sunmalıdır.

Kara Para Aklama Yasası'nda yapılan bir değişiklik 15 Eylül'den itibaren bankaların, müşterilerin kişisel verilerini yılda bir kez güncellemesini zorunlu kılıyor. Bu önlem hem uzun süreli müşteriler hem de yeni müşteriler için geçerli olacaktır.

Bankalardan bazıları, müşterilerine verileri yeniden doğrulamaz veya düzeltmezlerse, hesap veya hesaplarının kapatılabileceğini bildiren uyarı mektupları göndermeye başlamıştır.

Kaynak: Kircaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS