Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Hastanelerin, sağlık sigortası olan hastalardan ek ücret talep etmesi yasaklanacak

Hastanelerin, sağlık sigortası olan hastalardan ek ücret talep etmesi yasaklanacak

21 Ağustos 2019

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan Beşeri Tıbbi Ürünler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısına göre sağlık kurumlarının yönetimi, sağlanan sağlık hizmetleri için Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) bütçesi ile ödenmesi garanti altına alınanın dışında hastalardan ek ödeme talep etme veya kabul etme hakkına sahip olmayacaktır.

Sağlık sigortasına sahip kişilerin, kötücül hastalıkların tedavisi, hayati tehlike oluşturan kanamaların durdurulması ve acil durum operasyonlarının yanı sıra Ulusal Çerçeve Sözleşmesi’nde belirtilen hastanede minimum yatma süresinden fazla tedavi yapılması gerektiği durumlarda ücret ödemeleri kesinlikle yasaklanmaktadır.

Tasarıda sadece hastanın girişimi ve açık rızası ile ek ücretler alınmasına izin verilen durumlar belirtilmiştir. NZOK bütçesinde öngörülen ödeneği aşması durumunda tedavi çerçevesinde hastane tarafından sağlananlar dışındaki özel tıbbi amaçlara yönelik tıbbi bir ürün, tıbbi cihaz veya diyet yiyecekleriyle tıbbi sağlık yardımı sağlanması için ek ücret ödenebilir. Ek ücret ödenebilecek faaliyetler ve ücret ödeme işlem süreci, Sağlık Bakanı’nın imzalayacağı bir yönetmelik ile belirlenecektir. Hastalar, arzu ettikleri takdirde hastanede yaşam koşullarını iyileştirme, sağlanan sağlık ve genel bakım hizmetleri dışında hastanede kalmalarıyla ilgili ek hizmetler alma ve doktor veya tıbbi uzmanlardan oluşan bir ekip seçme hakkına sahip olacaktır.

Kanun tasarısının genel gerekçe bölümünde bu şekilde genel sağlık sigortası kapsamında aldıkları tıbbi bakım hizmetleri ve bir ücret karşılığında aldıkları ilgili yan hizmetler için hastaların uzun yıllardır ödediği düzenlenmemiş ücretler sorununu çözmeye yardımcı olunacağı belirtilmektedir.

Kanun tasarısı, 18 Eylül’e kadar kamuoyunda tartışmaya açıktır.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS