Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan-Rusya arasında fotoğraf sergisi gerginliği

Bulgaristan-Rusya arasında fotoğraf sergisi gerginliği

08 Eylül 2019

Rusya'nın Sofya Büyükelçiliğinin açacağı "Doğu Avrupa'nın Nazi Rejiminden Kurtuluşunun 75. Yıl Dönümü" başlıklı fotoğraf sergisi, Sofya ile Moskova arasında diplomatik gerginliğe neden oldu.

Rusya'nın Sofya Büyükelçisi Anatoliyi Makarov tarafından 9 Eylül'de başkent Sofya'da açılacak ve arşiv fotoğraflarından oluşacak sergiye ilişkin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının yayımladığı bildiriye, Rusya'nın Sofya Büyükelçiliğinden tepki geldi.

Elçiliğin açıklamasında, "Bu serginin, Bulgaristan'ın bugünkü iç siyasi söylemiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Serginin amacı, tamamen Rus arşivini Bulgar kamuoyuyla paylaşmaktır. Bulgar makamlarının sergiyi görmeden yaptığı açıklamalar hayal kırıklığına neden olmuştur." ifadelerine yer verildi.

"Kızıl Ordu'nun yüzyıllık eziyetini görmezden gelemeyiz"

Dışişleri Bakanlığının sergiye ilişkin yayımladığı bildiride ise "Eski Sovyetler Birliği'nin (SSCB) Avrupa'daki Nazi rejiminin çökertilmesindeki katkısını reddetmeden, Kızıl Ordu'nun Orta ve Doğu Avrupa halklarına yaptığı yarım yüzyıllık eziyetini görmezden gelemeyiz." denilmişti.

Sergiye katkı sağlayan Moskova'daki Rusya Askeri-Tarih Derneği Başkanı Mihail Mihaylov da ITAR-TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, "Kızıl Ordu Bulgaristan'ı 1944'te o dönemde ülkeyi yöneten faşist rejimden kurtarmasaydı, bugün bağımsız bir devlet bile olmayacaktı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

9 Eylül 1944'te ne oldu?

Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), 5 Eylül 1944'te Bulgaristan Çarlığı ile diplomatik ilişkilerini keserek ülkeye savaş ilan etmişti.

Kızıl Ordu, Bulgaristan'ı işgal ederken tek bir kurşun sıkmadan, desteklediği Bulgaristan'da eski Komünist Partisini (BKP) darbe ile iktidara getirmişti.

Bulgar komünistler, 9 Eylül 1994'te ülkede çok partili sistemi bitirerek binlerce muhalif siyasetçi, entelektüel, bilim adamını ya kurşuna dizmiş ve ya da kurduğu 30'a yakın toplama kampına yollamıştı.

Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanların isimlerini zorla değiştirip dini ibadetlerini yasaklayan 45 yıllık komünist rejimin son diktatörü Torod Jivkov 1989'da devrilmişti.

Öte yandan başkent Sofya'da 1952'de dikilen 36 metrelik "Kurtarıcı Kızıl Ordu'ya Saygı" anıtı ise ülkede hala büyük tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2019-09-08 17:39:58
Rus yetkilinin "biz olamasaydık bağımsız bir devlet bile olamazdınız" sözleri doğru, ama 1944 senesi için geçerli değil bu sözler, 1878 senesi için geçerli. Rus yetkili de sizi faşistlerden kurtardık derken aslında Osmanlı Rus savaşının sonuçlarını ima ediyor.

1944 senesinde faşist bulgar hükümeti istifa etmiş, yeni antifaşist bir hükümet kurulmuştu;alman askerleri de Bulgaristan'dan çekilmişlerdi. Yani Marşal Tolbuhin Bulgaristan'a girmesine hiç gerek yoktu.

Gel gelelim Churchill'e Stalin Moskova'da orta Avrupa'yı aralarında paylaşmışlardı; dolayısıyla bunun gereği olarak Soviyetler Bulgaristan'ı istila ettiler.
Mustafa Vatansever 2019-09-09 12:49:58
Evet, doğrudur Fes. Ruslar Bulgaristan'da komunistlere destek verdiler, muhalefeti sopayla yok ettiler. Bulgarların üst tabakasından 3000 cıvarında iyi eğitim görmüş bulgar yönetici katledildi, binlercesi yurt dışına kaçmak zorunda kaldı. Yunanistan'da ise tam tersi oldu, çok güçlü olan komunis direniş örgütleri İngilizler tarafından yok edildi, iç savaş 48 senesine kadar devam etti.
Eğridereli/Topallarlı 2019-09-09 16:44:28
Rus Yetkilinin " Biz olmasaydık bağımsız bir devlet olamazdınız " sözleri doğru değil. Önceden kurulmuş bir Bulgar devleti zaten var. Bulgar'lar savaşmadan vatan sahibi oldular. Bulgarlar asıl Osmanlı'ya minnetar olmalı. 500 yıllık yönetimi boyunca asimile etmedikleri için. Eğer Dedem Osmanlı asimilasyon niyetinde olsaydı, 500 yılda Bulgaristan'da Bulgar sinek bile kalmazdı. Sırbistan'da Sırp , Yunanistan'da yunan sinek bile kalmazdı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS