Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Rusya lehine casusluk skandalı

Bulgaristan’da Rusya lehine casusluk skandalı

11 Eylül 2019

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, bugün Ulusal Mecliste casusluk soruşturması ile ilgili yaptığı açıklamada, ”Casusluk soruşturması kapsamında soruşturma makamlarına teslim edilen 8 kişi, 24 saat gözaltına alındı” diye bildirdi.

İçişleri Bakanı Marinov ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Başkanı Dimitır Georgiev, casusluk soruşturması hakkında milletvekillerine bilgi verdiler, ancak denetleyici savcının izni olmadığı için somut herhangi bir şey söylemediler.

Bakan, 9 Eylül’de Özel Yetkili Savcılık tarafından Ceza Kanunu’nun 105. maddesi uyarınca suç olarak tanımlanan Bulgaristan aleyhine yabancı kuruluşlara hizmet etmekle ilgili soruşturma yürütmede yardım talebinde bulunulduğunu belirtti. Sofya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından iz tahkikatı, arama, el koyma, Sofya, Pernik ve Breznik şehirlerinde evlerde arama gibi işlemlerin yapılarak yardımcı olunduğunu kaydetti.

DANS Başkanı Georgiev, kurumun savcılık tarafından ülkenin finansal ve kredi sistemine yönelik suçların soruşturulması ile ilgili verilen görevleri yerine getirmeye yönelik çalışmaları sırasında kara para aklama mekanizması kurulup işletildiği tespit edildiğini bildirdi.

Georgiev, ”Yapılan soruşturma işlemleri sırasında bu mekanizmanın yabancı bir kuruluş olan Çift Başlı Kartal Topluluğu Başkanı olan bir Rusya vatandaşı tarafından para transferi için kullanıldığına dair bilgi edinildi. Elimizdeki bilgilere göre, kurulan mekanizma ile ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan tehdit eden faaliyetler finanse edilmektedir” diye belirtti.

Soruşturma kapsamında Rusofiller Ulusal Hareketi Başkanı Nikolay Malinov hakkında Ceza Kanunu’nun 105. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulduğunu belirten DANS Başkanı, “Yapılan ek işlemler sırasında Malinov'un Bulgaristan'ın jeopolitik olarak yeniden yapılandırılması ve iyi bilinen Bulgaristan projesinin gerekliliği konusunda Rusça bir rapor hazırladığına dair bilgi edinildi. Aynı raporda iç siyasi yaşam alanında bazı eylemlerle ilgili olarak, ülkenin oryantasyonunda böyle bir değişikliğe yol açacak bir dizi faaliyet yürütülmesi de önerilmektedir. Belgelerde bu projeye maddi desteğin sağlanması için Konstantin Malofeev tarafından bağışlanacak yarım milyar avrodan fazla tutardaki varlıkların elde edilmesi gerektiği belirtilmektedir" dedi.

Georgiev, söz konusu Rusya'daki “Rusya Stratejik Araştırmalar Merkezi" ve "Çift Başlı Kartal Topluluğu" isimli iki sivil toplum kuruluşunun yöneticileri olan yabancı uyruklu vatandaşların, Batı’ya karşı melez savaş yaptıklarını açıkladığını belirtti. Onlardan birinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü aleyhindeki eylemlerinden dolayı ABD ve AB’nin yaptırımlarına dahil olanların listelerinde yer aldığını, diğerinin ise üst düzey bir yabancı istihbarat subayı olduğunu kaydetti. Yabancı uyruklu vatandaşların birlikte çalıştıkları ve eşgüdümlü hareket ettikleri bilgisi verildi” dedi.

DANS’ın Rusofiller Ulusal Hareketi Başkanı Nikolay Malinov’un yıllarca bu yabancı uyruklu vatandaşlarla temaslarını sürdürdüğü, onlarla görüşmeler gerçekleştirdiği Rusya Federasyonu'na yoğun bir şekilde seyahat ettiği, onlardan ödevler kabul ettiği ve bazı durumlarda para kabul ettiğine dair bilgi edindiği anlaşıldı.

Ana muhalefetteki eski Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili ve BSP’nin yayın organı Duma'nın da eski yayıncısı olan Malinov, gözaltına alındıktan sonra 50 000 leva kefaletle serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında Rusya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin eski Başkanı Leonid Reşetnikov ve Çift Başlı Kartal Topluluğu Derneği Başkanı Konstantin Malofeev, Bulgaristan’da istenmeyen adam (persona non grata) ilan edildi ve ülkeye girişleri 10 yıl süreliğine yasaklandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS