Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali'de birleşik arama kurtarma sisteminin önceliği insan yaşamının korunması

Kırcaali'de birleşik arama kurtarma sisteminin önceliği insan yaşamının korunması

13 Eylül 2019

Kırcaali Acil Tıp Merkezi tarafından organize edilen seminerin katılımcıları, insan yaşamının korunmasının Kırcaali'de birleşik arama kurtarma sisteminin önceliği olduğu görüşü etrafında birleştiler. Felaketler, afetler ve acil durumlarda ön saflarda itfaiyeciler ve özel donanıma sahip kurtarma ekiplerinin bulunduğu özellikle vurgulandı. Yaralılar olay yerinden alındığında sıra ilk yardım sağlayan acil sağlık görevlilerine geliyor.

Kırcaali Acil Tıp Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, seminerin açılışında yaptığı konuşmada,”Faaliyetlerimizde en önemli şey her insanın korunma hakkının uygulanmasıdır” diye vurguladı.

İki panelden oluşan seminerde Kırcaali Vali Yardımcısı Sevda Kamburova, Kırcaali İl Emniyet Müdürü Atanas İlkov, Kırcaali Bölge Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürü Komiser Sergey Zaimov, Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği Müdürü Dr. Viktor Kirçev, 112 Acil Çağrı Merkezi Kırcaali Şubesi Müdürü Elena Paskaleva hazır bulundular.

Seminer, “Yunanistan-Bulgaristan Sınır Ötesi Bölgesinde Yenilikleri Teşvik Ederek Acil / Günlük Tıbbi Bakım Hizmeti Almak” isimli proje kapsamında düzenlendi. Proje, turist akışının artması sonucunda gerçekleştirilmektedir. Projenin amacı, sağlık alanında kalıcı bir işbirliği sistemi oluşturmaktır. Yeni teknolojilerin kullanılması önerilmektedir. Herşeyden önce teletıp tekniklerinin uygulanması önerilmektedir.

Birinci panel “Doğal Afetlerde Kırcaali Acil Tıp Merkezi’nin Yürüttüğü Eylemler”, ikincisi ise “Üretim Tesislerinde Meydana Gelen Büyük Kazalarda Birleşik Arama Kurtarma Sisteminin Öğeleri Arasında Etkileşim” başlığıyla düzenlendi.

Kırcaali Acil Tıp Merkezi Baş Doktor Asistanı ve savunma ve seferberlik eğitimi konusunda uzman Daniela Delçeva, merkezin doğal afetlerde birleşik arama kurtarma sistemi dahilinde yürüttüğü eylemler hakkında konuştu. İklim değişikliği ve onların yol açtığı felaket koşullarında il genelindeki sağlık kuruluşlarının selden korunan alanlarda bulunmadığını belirtti. Afetlere tepki vermeye yönelik halkla yapılan afet önleme çalışmalarının son derece önemli olduğunu özellikle vurguladı.

Seminerde konuşmacı olarak yer alan Komiser Sergey Zaimov da önleme çalışmalarına vurgu yaptı. Komiser Zaimov, afet risk azalm planının şart olduğunu vurguladı.

Seminerde Yunanistan’daki yüksek okullarda acil tıp uzmanlığı bölümü olmadığı için Bulgaristan’da bir Acil Tıp Merkezi’nde staj yaparak deneyim edinmeye gelen bir Yunan hekimi de hazır bulundu.

Georgi KUlOV

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS