Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Haziran 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Filibe’deki Osmanlı Eserleri

Filibe’deki Osmanlı Eserleri

17 Eylül 2019

Avrupa'nın 2019 Kültür Başkenti olarak pek çok kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Plovdiv (Filibe) kentinde en önemli etkinliklerden biri olan “Geceyi Sakla” başlığıyla düzenlenen Müze ve Galeri Gecesi münasebetiyle Filibe'de yaşayan farklı etnik topluluklara ait turistik yerler haritası hazırlandı.

Türk topluluğuna ait Cuma Camii, İmaret Camii, Taşköprü Camii, Mevlevihane, Çifte Hamam, Yeni Hamam, Saat Kulesi ve Sarı Mektep’i içeren ilginç bir tur programı sunuyoruz.

Ortak Dünya: Çok Etnikli Otostopçunun Rehberi

“Galaksinin batı sarmal kolunun ucunda haritada işaretlenmemiş ve nadiren ziyaret edilen uzakta bir yerde küçük, göze çarpmayan sarı bir güneş bulunuyor”. Bu sözlerle ünlü bir otostopçunun galaksi rehberine giriyoruz. Herkes Douglas Adams'ın elektronik saatleri sevmediğini biliyor, bu yüzden Filibe kentinde yaşayan dört topluluğa ait yerleri gezmek için kendimize zaman ayırıyoruz.

Çok etnikli otostopçunun kentteki güneş sisteminde gezisi şunu gösterir ki, her bir Filibe galaksisinde komşuların parlak izler bıraktığı yerler var. Yerçekimi sayesinde bağlı olduğumuz normal rotaların dışında başka yerlerden misafirperver insanlar var. Antik kentin çok dilli olması kaçınılmaz - antik hikayeler her zaman farklı dillerde anlatılacak birçok varyantta bulunur. Bütün bu parçalar tek bir Filibe’ye işaret eder - ortak, çok katmanlı ve renkli. Her bir galaksinin yer aldığı alanın en az % 90'ı karanlık maddedir. Gece gözü mercek projektörü, aydınlatılması gereken yerleri ve insanları aydınlatır. Panik yok. Önemli noktalar haritada zaten işaretlenmiştir.

Türk Topluluğu

Bulgaristan, beş yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur, bu yüzden Filibe’nin görünüşünü oluşturan dikkat çekici doğu mimarisinin özelliklerini taşıyan yapılar vardır. Bugün kentin içerisinde yer alan yerlerin birçoğu, söz dağarcığının ayrılmaz bir parçası olan Türkçe isimlerini taşıyor. On altıncı yüzyılın sonundan kalma Saat Kulesi, o zamandan beri korunmuş en eski yapılardan biridir. Uzun zamandan beri Danov Tepesi olarak değiştirilmiş olmasına rağmen Saat Kulesi’nin bulunduğu tepe, Türkçe “Sahat Tepe” adıyla anılır.

Kuşkusuz ülkedeki en iyi restore edilmiş Osmanlı binalarından bazıları Filibe’de bulunur ve çoğu tarihi kültür anıtları listesine alınmıştır: Cuma Camii, İmaret Camii, Derviş Camii, Kurşun Han, Çifte Hamam, Saat Kulesi, Sarı Mektep, Lamartine Evi vb.

1433 ve 1436 yılları arasında inşa edilen Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'nin kentte Osmanlı mimarisine sahip en eski korunmuş bina olup Balkanlar'da en büyük camilerden biridir. Yapının cephesi yüzyıllar boyunca değişmiştir, ancak 15. yüzyıldan kalma tipik tuğla süslemeli yüksek minaresi, binanın kuzeydoğu ucundan kentin üzerinde yükselmeye devam etmektedir. Orada her zaman biriyle görüşmek için bekleyen birileri bulunur.

Meriç Nehri'nin sol kıyısında Lala Şahin Köprüsü'nün yakınında 15. yüzyıl ortalarında inşa edilen İmaret (Şehabettin Paşa ) Camii bulunuyor. Şahabettin İmaret Camii, camii, medrese, hamam, yoldan geçen tüccarları ve mallarını barındıran bir han, muhtaçlara bedava yiyecek verilen bir aşevi ve Şehabettin Paşa'nın gömülü olduğu bir mezar (türbe) içeren çok işlevli bir komplekstir. 1911 tarihli Eski Eserler Yasası, İmaret Camii’ni ve türbeyi yıkılmaktan kurtarır, cami 20. yüzyılda yavaş yavaş restore edilmiştir 1989'dan sonra ibadet yasağı kaldırılmıştır. Eski Orta Mesar Mahallesi’nde bulunan Taşköpru Camii'nin de benzer bir kaderi var. Geçen yüzyılda burada deri deposu, ilköğretim okulu ve bir ev bulunuyormuş. 1944'ten sonra cami binası devletleştirildi ve 1989'dan sonra restore edildi ve bir restorana dönüştürüldü. Cami, 2017 yılı itibariyle Filibe Müslümanları Encümenliği’ne aittir.

Nikola Alvadjiev’in “Plovdiv Havadisi” isimli kitabında Mevlevihane’nin (Mevlevi tekkesi) tarihi hakkında bilgiler yer alıyor. Mevlevi dervişlerinin hücreleri, daha 1365'te inşa edilmiştir, cami 1940'ta yıkılmıştır. Sosyalizm döneminde mevlevihaneden kalan kısım, lokanta olarak kullanılmıştır. Tabii ki, tüm çekici binalar yiyecek içecek mekanı olarak kullanılmamıştır.

Çifte Hamam, bugün en sevdiğimiz çağdaş sanat galerilerimizden biri olarak kullanılıyor. Çifte Hamam, İsmail Bey tarafından 1461 ve 1479 yılları arasında inşa edilen Çifte Hamam, erkekler ve kadınlar için iki bölümden oluşuyormuş.

İlginçtir ki, İstanbul'daki merkezi yönetim, 1868 yılında Sarı Mektep olarak bilinen Aziz Kiril ve Metodiy Piskoposluk Okulu’nun inşaatına maddi destek vermiştir. Bedel’i askeri vergisinden elde edilen gelirler bu amaç için kullanılmıştır - iki yıl boyunca toplanan vergi bir eğitim kurumuna yatırılmıştır. O zaman pek çok insan okulun inşaatı için para bağışında bulunmuştur. Okul binası şimdiki Filibe Prof. Dr. Asen Diamandiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılmaktadır. Burada bulunan anıt taşında hem Bulgarca hem Türkçe şöyle bir yazı mevcut: “Maarife büyük önem veren ve bilim ve adaletin koruyucusu olarak bilinen Majesteleri Sultan Abdul Azis…” Yazının kalan kısmı bina ziyaret edilerek yerinde okunabilir.

İlginç bir gerçek ki, Bulgaristan'ın 500 yıllık Osmanlı egemenliğinden kurtuluşundan sonra bugün yıkılmış olan Hünkar Hamamı binası, Doğu Rumeli Bölge Meclisine teslim edilmiştir. İvan Vazov’un yazdığı "Hamamcı Adayı" hikayesi, o dönemin ruhunu yansıtıyor. Alman fotoğrafçı Otto Rudolph, 1923'te hamamın yıkılış görüntülerini çekmiştir. Fakat Türk topluluğuna ait haritada işaretlenen yerleri gezerken edineceğiniz izlenimlerin yerini hiçbir şey tutamaz.

Hüseyin Hüseyin

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS