Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali, 14.Avrupa Ekoloji Festivaline ev sahipliği yapıyor

Kırcaali, 14.Avrupa Ekoloji Festivaline ev sahipliği yapıyor

19 Eylül 2019

Bugün Kırcaali Belediye Kültür Merkezi’nde 21. Asır Yeşil Dalga Avrupa Ekoloji Festivali’nin 14’üncüsünün açılışı yapıldı. Kırcaali Belediyesi art arda dokuz yıldır bu festivale ev sahipliği yapıyor. Festival, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Bulgaristan Temsilciliği, Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı tarafından Kırcaali Belediyesinin ana partnerliğinde gerçekleştiriliyor.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, katılımcıları Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis adına selamladı. Tihomirova şunları kaydetti:

“Umarım bu iki günde gördüğümüz her şey, doğaya müdahale etmememiz için nasıl davranmamız gerektiği hakkında düşünmemize yardımcı olacaktır. Doğayı koruyalım! Ayrıca biraz daha yeşil düşünmeye başlayacağımızı da umuyorum. Tüm katılımcılara verimli çalışmalar ve festivalin başarılı olmasını diliyorum”.

AB Komisyonu Bulgaristan Temsilciliği İletişim Müdürü Boyko Blagoev de yeşil fikri desteklemek için açılış töreninde hazır bulundu. Blagoev, yaptığı konuşmada,” Festivalde teori ve pratik uygulamaların birleştirildiği için memnunum. Yani sadece oturup katılımcı olarak seçilen harika uzmanları izleyecek ve dinleyecek değiliz, aynı zamanda gerçek durumları göreceğiz. Bu etkinliği neden destekliyoruz? Çünkü festival, Avrupa Komisyonu'nun iki önceliğini ve temalarını bir bütün olarak, yani iklim değişikliği, çevre teması ve kriz yönetimini bir araya getiriyor. Her iki alanda da AB bir liderdir ve biz AB’nin bir parçası olarak Birliğin bu yönde ne yaptığını tanıtmak istiyoruz. AB’nin bir parçası olmamız, ister doğal ister yapay olsun, kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya kaldığımız krizlerle daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz başa çıkmamıza yardımcı olabilir. Harika iki gün geçirmenizi dilerim. Aktif oluni, çünkü bu sorunların üstesinden gelmek hepimize bağlıdır” dedi.

Avrupa Ekoloji Festivali Vakfı Meclis Başkanı Tsvetan Tsvetanov da organizatör olarak bir konuşma yaptı. Avukat Tsvetanov, yeşil fikrini yıllar boyunca desteklemeye devam ettikleri için tüm ortaklara teşekkür etti ve festival programında yer alan etkinlikler hakkında kısa bilgi verdi.

Program, halkı iklim değişikliği, doğal afetler, kazalar ve krizlerin neden olduğu kritik durumlara tepki vermeye ve başa çıkmaya hazırlamak amacıyla hazırlanan ekolojik belgesel film gösterimleri ile devam etti.

Bunlardan ilki, AB'nin EU Protect kampanyasını destekleyen kısa bir belgeseldi (film treaseri ile birlikte). Belgesel, bölgedeki 24 000 kişinin evlerini etkileyen Temmuz 2017'de meydana gelen çok tehlikeli orman yangınlarında İtalya'daki Vezüv Yanardağı’nın yamaçlarına kurulu olan Ottaviano kasabası ve komşu yerleşim alanlarının kurtarılmasının gerçek hikayesini anlatıyor. Film, üye devletler ve AB vatandaşları için AB Sivil Koruma Mekanizması'nın / www.europa.eu/euprotects/ büyük önemini göstermektedir ve Belçika'nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezinin, Acil Müdahale Servisinin ve AB Kopernik Dünya Gözlem Programı Geos Biriminin yürüttüğü faaliyetleri popülarize etmektedir. AB Sivil Koruma Mekanizması, 2001 - 2017 döneminde 250 kez uygulandı. Belgesel gösterimi, AB Komisyonu Bulgaristan Temsilciliğinin desteği ile gerçekleştirildi.

Bulgaristan Antarktika Enstitüsü, bu yılki 21. Asır Yeşil Dalga Avrupa Ekoloji Festivali’ne de partner olarak katılıyor. Bundan dolayı festival programında bugün Bulgaristan Antarktika Enstitüsü tarafından çekilen Maria Çerneva’nın “Kutup Araştırmacıları” isimli yeni belgesel filminin prömiyer gösterimi yer aldı. Film Mart 2019'da sona eren 27. Bulgar Antarktika Seferi'ne ithaf edilmıştir. Bu seferde yer alan Maria Çerneva'nın belgeseli, sefer sırasında Bulgar bilim insanlarının ve yabancı meslektaşlarının elde ettiği başarıları ve özellikle de Antarktika kıtasının araştırılmasına Bulgaristan’ın katkısını tanıtmaktadır.

Amaç, hala temiz ve insan faaliyetlerinden az etkilenen kıtanın dünyada öneminin tanıtılması, halkın dikkatini onu korumaya ve gelecekteki kullanımına çekmek ve önlemleri ve eşsiz bitki örtüsü ve hayvan aleminin korunmasını teşvik etmektir. Belgesel geniş kitleye iklim değişikliğini yavaşlatmayı, sürdürülebilir kalkınmayı, çevreyi korumayı ve doğal afetlerle ve bunun sonucu olan felaketlerle mücadeleye yönelik mesaj veriyor.

Bugün festivalin resmi açılışı ile birlikte Bulgaristan Antarktika Enstitüsü’nün “Antarktika” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Belediye Kültür Merkezi’nin fuayesinde sergilenen fotoğraf sergisi, Antarktika Antlaşması'nın imzalanmasının 60. yıldönümüne ve Bulgaristan 'ın 29 üye ülkeyle birlikte antlaşmaya katılmasının 20.yıldönümü münasebetiyle düzenlendi. Antarktika Antlaşması, 1 Aralık 1959'da Washington'da imzalandı ve 60. paralel güney enleminin güneyindeki bölge için geçerlidir.

Antlaşma Antarktika'nın yalnızca barışçıl amaçlar için kullanılması, araştırma özgürlüğünün güvence altına alınması, uluslararası bilimsel işbirliğinin desteklenmesi, antlaşmanın tarafları arasındaki egemenlik ihtilaflarının reddedilmesi gerektiğini belirtirken nükleer silah testleri yapılmasının ve nükleer atıklarının atılmasını yasaklamaktadır.

21. Asır Yeşil Dalga Avrupa Ekoloji Festivali’nde yer almış önde gelen Avrupa ve Bulgar medyasının, kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının doğal afetlere ve kazalara karşı eğitici ve önleyici amaçlarla hazırlamış olduğu özel yapımların gösterimleri Belediye Kültür Merkezi’nde yarın öğleye kadar devam edecektir. Festival kapsamında vatandaşlara ve Kırcaali ilçesindeki okullara bilgilendirme materyalleri dağıtılması öngörülüyor.

Festival kapsamında bugün Kırcaali Ormancılık ve Ziraat Meslek Lisesi’nde “İdari ve Eğitim Kurumlarında Terör Tehdidine Karşı Korunmayı Planlamak ve Müdahale Etmek” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Ayrıca “Tehdit Altında Olanların ve Birleşik Arama Kurtarma Sistemi Birimlerinin Terör Suçlarından Kaynaklanan Kimyasal Gaza Maruz Kalmanın Etkilerini Ortadan Kaldırılmaya Yönelik Hareketleri” konulu pratik uygulama yapıldı. Bu aktiviteler, Kırcaali Belediyesi Savunma Seferberliği Eğitimi Yönetimi Daire Başkanı Dimitır Razkalinski’ nin baş koordinatörlüğünde İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Kırcaali Bölge Müdürlüğü, Ulusal 112 Acil Çağrı Sistemi Müdürlüğü ve Bulgaristan Kızılhaç Örgütü’nün bölgesel birimleri ve şubelerinde görevli uzmanların desteğiyle gerçekleştirildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS