Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Ekim 2020
HABERLER » Dünya
Balkanlar’dan genç mimarlar, Edremit 2. Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesi’ne katıldılar

Balkanlar’dan genç mimarlar, Edremit 2. Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesi’ne katıldılar

23 Eylül 2019

Kırcaali Rotary Kulübü, Balkanlar’da barışa yönelik işbirliğinin gelişmesine ilişkin öncelikleri dahilinde bir başka uluslararası inisiyatife imza attı. Mimar Stanislav Lukov ve Uluslararası Rotary Bulgaristan 2482. Bölge Federasyonuna bağlı kulüpler ile Uluslararası Rotary Türkiye 2440. Bölge Federasyonuna bağlı kulüpler arasındaki dostluk komisyonunun başkanı Cevdet Adem’in katılımıyla Türkiye’nin Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde Bulgaristan, Türkiye, Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'tan mimarlık öğrencilerini kapsayan bir proje uygulandı.

Projeye Yunanistan’dan katılması beklenen Rotaryenlerin katılımı son anda engellendi. Projede Kırcaali Rotary Kulübü üyeleri, İstanbul Şişli Rotary Kulübü ve Üsküp Taş Köprü Rotary Kulübü üyeleriyle ortaklık yaptılar. Proje Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile ortaklaşa gerçekleştirildi. İstanbul ve Edremit merkezli birkaç büyük şirketin sponsorluk yaptığı proje, 2. Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesi adı altında gerçekleştirildi. Projenin amacı, gençlerin bir araya gelerek yeteneklerini kanıtlamak için belirli bir konuda çalışmalarıydı.

Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesinin birincisi de Balkan ülkelerinden Rotaryenlerin girişimiyle Kuzey Makedonya’nın Debre kasabasında gerçekleştirilmişti. Kırcaali Rotary Kulübü, 2. Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesi organizasyonuna destek vermeye kulübün büyük dostu olan Şaban Rodoplu tarafından davet edildi.

2. Uluslararası Mimarlık Öğrencileri Atölyesi’ne üniversitelerde 4. ve 5.sınıflarda okuyan mimarlık öğrencileri katıldı. Atölyeye Bulgaristan’ı temsilen üç öğrenci katıldı. Onların ikisi Sofya Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesinde okuyor, birisi ise Yeni Bulgaristan Üniversitesinde okuyor. Atölyede İngilizce konuşuldu.

Bir ay önce atölyeye katılan her bir öğrenciye davet ve birkaç foto gönderildi. Ancak, atölyenin teması genç yaratıcılara sürpriz yapmak için gizli tutuldu. Mimarlık öğrencileri toplam üç takım oluşturdu. İlkinde 5 öğrenci, diğer ikisinde ise 4’er öğrenci yer aldı. Hepsi farklı ülkelerdendi. Nazik ev sahipleri onları Mimarlar Odası Edremit Temsilciliği’ne götürdü.

Öğrencilere atölye çalışmaları için iki oda verildi. Mimarlık öğrencilerine Edremit şehrindeki eski büyük market binasının, nasıl gençlik merkezine dönüştürüleceğine dair fikir vermeleri ödevi verildi. Onlara mimari projelerini hazırlamak ve savunmak için 5 gün verildi. Onların mentorları, İstanbul’dan mimar Serdat Bill, Üsküp'ten mimar Bujar Mucha ve Kırcaali'den mimar Stanislav Lukov idi.

Genç mimarların projelerini tanıttığı toplantıda çok sayıda aydının yanı sıra Edremit Belediye Başkan Yardımcısı da hazır bulundu. Üç takımın sunduğu projeler hakkında güzel sözler söylendi. Atölyeye katılan mimarlık öğrencilerine katılım sertifikası verildi. Rotary Kulüpleri arasında bayrak değişimi yapıldı. Gençlere de kulüplerin bayrakları hediye edildi.

Mimar Stanislav Lukov, Kırcaali Rotary Kulübünde projenin tanıtım toplantısında, ”Sloganımız "Rotary Birleştiriyor!” idi. Bizler, Balkan ülkelerinin çoğunun temsilcilerini bir araya getirdik. En önemli şeyi başardık - mimarlar uluslararası projeler için bir araya geldi ve Rotary himayesinde profesyonel alanda performans sergilediler” dedi.

Müh. Cevdet Adem, Mimar Stanislav Lukov da dahil olmak üzere Bulgaristanlı katılımcıların katkılarını vurguladı. Müh. Adem, Şaban Rodoplu’nun bir kez daha Balkan işbirliği lehine bir girişim başlattığını söyledi.

İkisi, mükemmel bir organizasyon olduğunu, gençlerin ilçenin turistik yerlerini gezip görme fırsatı bulduklarını anlattılar. Mimarlık öğrencileri, arkeolojik kazılar yapılan eski bir yapıyı, eski bir konağı ve başka tarihi yerleri gezdiler.

Mimar Stanislav Lukov ve Müh. Cevdet Adem, atölye sonrasında gençlerin Rotary Kulübüne üye olmak istediklerini belirttiler. Bir sonraki atölyenin Kırcaali’de gerçekleştirilmesine karar verildiği anlaşıldı.

Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Hristina Todorova, proje tanıtım toplantısında Rotaryen arkadaşların gençlere yaratıcı bir başlangıç yapmalarına imkan sunmalarının çok önemli olduğunu kaydetti. Todorova, ”On üç genç mimarın uluslararası projeye katılarak fikir alışverişinde bulunma fırsatına sahip olması harika bir şey” diye vurguladı.

Georgi KULOV

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 833
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:286
-Aktif Vaka Sayısı:5 374
-Toplam Vefat Sayısı:825
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS