Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Kirilov, AB ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi

Bakan Kirilov, AB ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi

24 Eylül 2019

Adalet Bakanı Danail Kirilov, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçileri huzurunda Başsavcı, Yüksek İdare Mahkemesi ve Yargıtay Başkanları aleyhine etkili bir soruşturma mekanizmasının başlatılması amacıyla hazırlanan Ceza Muhakemesi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı hakkında görüş ve tavsiyelerde bulunmasını talep ettiği Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonuna (Venedik Komisyonu) göndereceği bir mektup imzaladı.

Bu, bugün Adalet Bakanlığında düzenlenen çalışma toplantısı kapsamında oldu. Toplantıya Bulgaristan’daki Avrupa Komisyonu Delegasyonunun bir temsilcisi de katıldı. Çalışma toplantısında İşbirliği ve Değerlendirme Mekanizması (ISA) çerçevesinde Bulgaristan'ın kaydettiği ilerleme ve performans göstergeleri ele alındı.

Bakan Kirilov, son aylarda hükümetin yürüttüğü çalışmalar hakkında diplomatlara bilgi verdi. Onların arasında haziran ayında hazırlanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi davalarıyla ilgili tavsiye kararlarının uygulanması amacıyla Ceza Muhakemesi Kanununda Başsavcı, Yüksek İdare Mahkemesi ve Yargıtay başkanlarının sorumluluğuna ilişkin kanun tasarısı da bulunuyor.

Bakan Kirilov, geçen hafta hükümetin aldığı bir kararla yolsuzluk ve organize suçlarla mücadelede, yargı reformu ve hukukun üstünlüğü alanında ulusal post izleme mekanizması oluşturulduğunu vurguladı. Bakan, izleme sonrası uygulaması planlanan Koordinasyon ve İşbirliği Konseyinde yürütme, yargı ve yasama organlarının üst düzey temsilcilerinin yanı sıra sivil sektörün de temsilcilerinin yer almasının güvence altına alındığını vurguladı.

Hükümet tarafından onaylanan hakimlerin otomatik olarak işten çıkarılmasına ilişkin hükümlerin ve meslek örgütlerine üyeliğini beyan etme zorunluluğunun kaldırılmasını öngören Yargı Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı da tartışılan konular arasındaydı.

Kirilov, ”Bulgaristan, AK, GRECO, Venedik Komisyonu ve Yapısal Reform Destek Servisi gibi hukukun üstünlüğü konusunda uzmanlığa sahip kurumlarla yakın işbirliği ve yapıcı diyalog içinde çalışıyor ve çalışmaya devam edecek” diye kaydetti.

Bakan, İşbirliği ve Değerlendirme Mekanizması çerçevesinde tavsiye kararlarının uygulanması ve performans göstergelerine ulaşılmasında aktif çalışma ve destek için AB ülkelerinin büyükelçilerine ve adalet alanında çalışan ekiplerine teşekkür etti.

Kaynak: izbori.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS