Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
"Balkanlar'dan Müslüman Türk kimliğini silmek mümkün değildir"

"Balkanlar'dan Müslüman Türk kimliğini silmek mümkün değildir"

29 Eylül 2019

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, "Balkanlar, Müslüman Türklerin mührünü bastığı en önemli coğrafyalardan bir tanesidir." dedi.

YTB ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğince (Bal-Türk) "1989 Bulgaristan Zorunlu Göçü'nün 30. Yılı Anma Programı" kapsamında, Bulgaristan'ın 1984-1989 yıllarında Türklere uyguladığı asimilasyon politikasından kaçan yaklaşık 350 bin kişinin yaşadıklarının unutulmaması amacıyla Kocaeli Üniversitesinde anma programı düzenlendi.

YTB Başkanı Eren, burada yaptığı konuşmada, aslen Batı Trakyalı olduğunu, Balkanlar'ın son yıllarda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve siyasetçilerin sık sık ziyaret ettiği bir yer haline geldiğini kaydetti.

Balkan coğrafyasına yakın ilgi gösterildiğini vurgulayan Eren, Balkan Türklüğünün çileli olduğunu, ancak Balkan insanın çektiği çileleri devamlı anlatan ve dert yanan bir yapıda olmadığını bildirdi.

Zorunlu göçle ilgili bilgiler paylaşan Eren, "Balkanlar, Müslüman Türklerin mührünü bastığı en önemli coğrafyalardan bir tanesidir ve hala o mühür, başta Osmanlı eserleriyle olmak üzere Balkanlar'ın dört bir tarafında varlığını koruyor. Bugün Balkan coğrafyasından Müslüman Türk kimliğini silmek mümkün değildir. Balkan insanı çilelidir, dertlidir ve Balkan insanı göç insanıdır aynı zamanda." ifadelerini kullandı.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak büyük bir medeniyetin ahfadıyız"

YTB'nin, 2010 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kurulduğunu hatırlatan Başkan Eren, YTB'nin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak büyük bir medeniyetin ahfadıyız. Bize miras kalan, şu an birçok coğrafyada soydaşlarımız var, akraba topluluklarımız var. Biz YTB olarak 1960'lardan sonra başta Almanya olmak üzere Avrupa'ya göç eden vatandaşlarımızla birebir ilgilenmeye çalışıyoruz. Tabi bunun yanı sıra soydaş ve akraba topluluklarımız çok önemli. Soydaşlarımıza, Türkçe konuşan topluluklara, Türkmenlere ayrı bir ilgi alaka gösteriyoruz, onlarla ilgili projeler üretiyoruz ve tabi ki Balkan Türklüğüne de ayrı bir parantez açıyoruz. Neden? Bakınız bazı coğrafyalar var, Türkiye için hakikaten o coğrafyalardaki millet varlığımız, oradaki Türklerin varlığı, akamete uğradığı zaman Türkiye'nin de Anadolu coğrafyasının da sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Balkanlar bu yerlerden biri ve bugün Balkanlar'da maalesef hala geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntılar aynı yoğunlukta olmasa da çünkü dünya eski dünya değil, dünya 1989'lardaki dünya değil fakat farklı mahiyetlerde devam ediyor."

Eren, "Türkiye çok büyük bir ülke ve Türkiye 80'lerin 90'ların Türkiye'si değil. Sayın Cumhurbaşkanımız geçen hafta Amerika'daydı. Birleşmiş Milletler kürsüsünden Sayın Cumhurbaşkanımız tüm dünya liderlerinin olduğu o salonda, dünyadaki haksızlıkları, adaletsizlikleri, hukuksuzlukları bir bir anlatarak yüksek sesle dile getirdi. Dünyada en temel hak olan din ve vicdan hürriyeti dahi kısıtlanmaya çalışılıyor, Myanmar'da Müslümanların varlıkları dahi tanınmıyor." ifadelerini kullandı.

"Kocaeli'ye göç müzesi kuracağız"

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da dünyanın hangi noktasında olursa olsun insanların, doğuştan vazgeçilmez birtakım temel hak ve özgürlüklere sahip olduğuna işaret ederek, bu temel hak ve özgürlüklerin kullanımı konusunda uluslararası evrensel kuralların bulunduğunu kaydetti.

Bu kuralların, dünyanın her tarafında eşit olarak kullanılmak durumunda olduğunu aktaran Vali Aksoy, "Daha önceki görev yerlerimden biri olan Samsun'da da mübadeleyle gelen insanlarımız vardı. O dönem bize bir talep gelmişti ve bir göç müzesi yapma arzusuydu. Bir tarihi binayı restore ettirerek bir göç müzesi yaptık. Şu anda da faaliyetine devam ediyor. Burada da benzer bir talep var. İnşallah süreç içerisinde buradaki sivil toplum kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde bu göç müzesini Kocaeli'de de hayata geçiririz. Bunu yapmak ve genç kuşakların, geçmişteki insanların yaşadıklarını iyi bilmesi ve anlamasını sağlamak durumundayız." diye konuştu.

"Anadolu Ajansı arşivini bize açtı"

Bal-Türk Genel Başkan Yardımcısı ve proje koordinatörü Doç. Dr. Ayhan Orhan, proje hakkında bilgi vererek, TRT'ye ve o yıllara ait fotoğraf arşivini derneğe açan Anadolu Ajansına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından göçü anlatan belgesel izlendi ve 1989 Zorunlu Göçü'nde 18 aylık bebeğini kaybeden Fatma Öztürk, yaşadıklarını anlattı.

Daha sonra protokol üyeleri, fotoğraf sergisini gezdi.

Programa, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ruşen Özcan ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


karanfil 2019-10-01 13:20:40
Balkan turklerine Türkiye Cumhuriyet I kimliği verilse iyi olmazmıydı
m
Yakuboğlu 2019-10-02 21:09:36
Bu benzeri faaliyet kucaklayıcı, birleştirici olursa anlamlı olur. Kocaeli bölgesinde görev yapan diğer göçmen dernekeri davet bile edilmemiş.Örneğin Darıca Balkan Turkleri dernegi,Körfez Balgöç v.s.Katılımcı sayısının az olması bunun kanıtı. STK ve resmî kurumların faaliyetlerine şahsi hüsümet, rekabet, hırs ve siyasi reklam gölgesi düşmemeli.Buna en çok YTB destekli projelerde dikkat edilse iyi olurdu.Saygılar.
Bu benzeri faaliyet kucaklayıcı, birleştirici olursa anlamlı olur. Kocaeli bölgesinde görev yapan diğer göçmen dernekeri davet bile edilmemiş.Örneğin Darıca Balkan Turkleri dernegi,Körfez Balgöç v.s.Katılımcı sayısının az olması bunun kanıtı. STK ve resmî kurumların faaliyetlerine şahsi hüsümet, rekabet, hırs ve siyasi reklam gölgesi düşmemeli.Buna en çok YTB destekli projelerde dikkat edilse iyi olurdu.Saygılar.
Göçmen 2019-10-03 12:16:56
Dernek yönetimin tek arzusu milletvekili olmak.
İşte bu sebeple ayrımcılıklar oluyor örneği Bursa BAL-GÖÇ eski başkan Prof. Yüksel Özkan.
30 yıldan beri göç anılıyor ama Bulgaristan’daki Türkletin bu gününden kimseler bahsetmiyor.

30 bu yana ne değişti Bulgaristan’da kalan Türkletin hayatından konuşan lise yok yazık çok yazdık.

Prof. doçent, akademisyen belediye başkanı konuşuyor neden o dönemi bizzat yaşayanlar davet edilmiyor yani halktan birileri seti Belene ve siyasi mahkumlardan niye çekinp davet edilmiyorlar korkuları gölgede kalmaktan mı sayın organizatörler.
Yazık.
fes 2019-10-03 22:40:27
Balkan türklerine Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı otomatik olarak verilmelidir. Balkanlarda biz ana vatan kaybettik, dolayısıyla Balkan türküne Türkiye'de üvey evlat muamelesi yapılmamalıdır.

Prof Yüksel Özkan'ın milletvekili olması iyi olmuştur, başarılı Balkan kökenliler yüksek mevkilere gelmeli. Bunun eleştirilecek bir tarafı olamaz.

O dönemi yaşayanlar her yerde konuşur, konuşturulur diye bir şey yoktur. Sözün varsa, kendini iyi yetiştirdin ise konuşursun. Belene'ye giden adam acı çekmiştir, ama acı çekti diye artık her konuda her şeyi bilen biri olur diye bir dünya yoktur. Çektiği acılara saygımız vardır, o başka.
Göçmen 2019-10-04 11:20:27
Fes rumuzlu sen kimsin?
Yüksel Özkan yaşanan o acıyı Belenede cezaevlerinde yatanlardan ve haftalarca sınır yollarında yatanlardan öğrendi.
Sen ŞEREFSİZ fes nasıl BG Türklerinden hayatlarını hiçe sayarak Bulgar zülmüne karşı koyanları bu kadar aşağılayabiliyorsan.

Onlardan başka göçün 30 yıl hakikatini anlatacak vsr mı şerefsiz Fes.İki kıçı krık kitap okudun diye kendini bi bok mu zannediyorsun edepsiz.
Sizler pislikler ancak Türkkeri satardınız.
Bekleneci 2019-10-04 11:50:37
Fes aşağlığı Belene ve cezaevlerinde milise kararıyla sürgüne gönderilenleri biliyormusun kaç öğretmen, doktor, mühendis daha nice saygın insanlar yattı. Bu onlar bu gün özellikle Türkiye’de saygın yerlerde görev yapıyorlar ya da yaş itibari emekli oldular.
Bu konularda saygı değer kitaplar yazdılar ana sen o kitaplardan birini bile okumamışınfır okusan böyle alçakça aptalca pis niyetli o cümleyi kurmazdın.
Eğer onlar olmasaydı o dönemin mücadelesini vermeselerdi sen pislik zavallı aşağılık bu gün buraya yazabilecek midin.
O dönemlerde kim bilir korkudan belki karının eteklerin altına saklanmışındır.

Saygı duyarım batsın senin ve senin gibileri.
fes 2019-10-04 13:48:36
Belene'ye gittin mi gitmedin mi bilemem de, yazılarından bir cümle kurmakta zorluk çektiğin ortada. Çanakkale veya Kurtuluş savaşına katılanların hepsi ben bir şey olmak isterim, her toplantıya katılmak isterim diye tutturmuş olsalardı işin tadı kaçardı.

Mütevazi olmayı bilmek lazım. Benin büyük dedem Balkan ve birinci dünya savaşlarına katıldı, gazi olup köyüne geri geldi. 43 sene tarlada çalıştı, ailesini geçindirdi, çoluk çocuğunu o fakir yıllarda çırak etti.

Ben şunu isterim bunu isterim diye tutturmadı. "Ben hıyanet etmedim" diyormuş ve bu dünyayı terk eylediğinde bize tertemiz bir isim bıraktı. Biz şimdi dedemizle gurur duyuyoruz, bu ödül yetmez mi?

İşin dadı kaçmasın.
Göçmen 2019-10-04 17:39:05
Fes sen zaten işin dadını kaçırdın.
1984-9 yılları ve daha önce Bulgar sülünüme karşı yatanlar okadarını mütevaziler senin anlattıkları hiçe kalır.

Mesele onlar değil mesele Yüksel Özkan gibi dernekleri kullanarak milletvekili olmak istemeleri.

Bu tür Kişiler kendiletini gölgede bırakacak hiç bi kahramanımızı böyle panellere konuşmacı olarak davet etmezler.
Bu tür panellerde gerçek konuşmacı olarak hiç bi kahramanımızı favet ettikleri görülmedi.

Kısacası birileri hürüyet için canlarını feda ederler bi başkaları koltuğa oturanlar.

Fes ya kendine çeki düzen ver ya bu sitede yazma.
Belene, sürgünde ve cezaevlerinde Bulgar zülümüne karşı gelenler senin ve senin gibilerin gözünde “teröristir”.

Bu da Bulgarın bi politikasıdır.
BG Türkü 2019-10-04 19:45:04
Fes ve senin gibileri eğer Türk ve Müslümansanız ALLAH topunuzun BELASINI versin.
Jovano Jovanke 2019-10-04 23:22:21
Müslüman türk kimliği ifadesi tehlikeli ve sakıncalıdır. Türkler sanki arnavut ve ya boşnaklarla aynı kefeye koymak isteniyor. Bizler sadece türküz ve türk ulusunun bir parçasıyız, dinle tanımlanmak istemiyoruz.
Türk 2019-10-05 08:24:44
Kendini ne gibi istersen tanımla ama dinsiz biri aşrı radikalciden daha tehlikelidir.
fes 2019-10-05 12:07:02
Dinli dediğimiz adam bilimi tam anlamadığından düşüncesi, ahlakı, yaratıcılığı sınırlı biridir. Neden yaratıcılığı sınırlıdır, doğuştan gelen yetersizlikten mi, hayır: dinli dediğimiz adamın diğer insanların beyin kapasitesi bakımından hiç bir fark yoktur.

Peki fark nereden geliyor? Fark dinsel dünya görüşünden geliyor; dinsel dünya görüşü, adamın bilimsel düşünme imkanlarını kapatır ve dogmatik bir anlayış içine hapsediverir.

İslam dünyasının trajedisi burada yatar. Her bakımdan geri kalmışlığın ana sebebi dogmatik, kendi içinde kapalı , tekrara dayanan düşünme biçimidir.

Bu itibarla dinli dediğimiz adam din için bile çok tehlikeli bir adamdır.
Feskalara 2019-10-05 13:17:00
İngiltere Amerika Fransa Avrupa’nın bi çoğu ülkeleri mhavazakyarlar tarafından yönetiliyor.
Bunlar dinci mi.
Feska sen o filosofyanı git feyzbukta paylaş burada tutmuyor.
fes 2019-10-05 15:27:35
Şizofren hastası olduğunu kabul eden birine cevap vermek gerekmez, ama muhafazakarlığı dincilik zanneden bir görüşün dinciler tarafından tekrarlandığından kendimi düzeltme yapmak zorunda hissettim.

Muhafazakarlık dincilik değildir, mevcut durumu koruma demektir.
Avrupa'da laik devleti yıkmak isteyen bir parti yoktur. Bütün okullar papaz okullu olsun, bundan sonra herkes hazreti İsa zamanındaki gibi giyinecek diyen adamı tımarhaneye kaparlar.
Feskaya 2019-10-06 08:28:16
BG Türkünün haklarını savunmak şizofreni ise evet şizofreniyim.

Feska aslında şizofreni hastaydı sensin ancak bi şizofren bu kadar Türklere karşı yürütülen asimilayon politikasına destek veren DpS savunan şizofrenden başka kimse olamaz. Aklı dengesi yerinde olan biri DpS neden Türkletin hakkarını savunmuyor diye sorar sen sormuyorsun çünkü sen de Türkleri sevmiyorsun.

Feska merak etme senden 100 kat şuuğrum yerindedir.

Bu günkü TC hükümeti senin nezdinde DİNCİ muhafazakar değil.

Şapşal kafadan kırık daha ana okul ve ilk okuldan batılılar çocukları her hafta en yakın kilise gezisine çıkarıyorlar.
Düşünüldüğünde masum şehir tanıtım gezileri.
İşte bu yaşta beyinler yıkamaya başlanıyor. Papaz okullarına gerek duymuyorlar.
Her toplum halkını dinine bağlı olmadı istenir.
Senin gibi dinsizler insanlığa dünyanın en tehlikeli yaratıklardır.
Devletin üst kademelerinde görev yapacak olanlar PAPAZIN ÖNĞNDE ELİNİ İNCİLİN üstüne koyarak yemin ediyor.

DÜNYADA DİNSİZ TOPLUM YOKTUR.

Anladı
Ali Duman 2019-10-08 16:53:49
Şu meşhur fes FETÖ uşağına çok benziyor,ne dersiniz dostlar?
fes kafesi 2019-10-11 16:03:38
Yaklaşık 3 yıldır arada sırada bu gazeteyi takip ederim, Fes isimli şahsın, Bulgar lar ile ilgili haberlere yorum yaptığını bulamazsınız. Hep Türklerle ilgili haberlerde KILLIK yapma peşindedir. Yaşı 90-100 e doğru gitmekte hala emekli olmadı anlaşılan. Bu milliyetçilik ayakları 100 sene önceydi, bundan sonra bulgarmış türkmüş muhabbetleri yapmaya gerek yok. Borisov zaten Erdoğan'a karşı gelecek biri değil şimdiye kadar.
Fes kafesi garden 2019-10-11 21:21:27
Feska Fesçe sptalı geri zdkalı kafadan kırık Gavur bozmasına yazarsa yazsın önemli değil önemli olan bu gün Bulgaristan Türkünün DpS sayesinde 1989 yılı öncesinden şah BETER.
Bulgaristan Tütkleri yok oluyor geri dönülemeyecek bi sürece yaklaşıyor ve Feska pisliği bu sürece destek veriyor.
Fes kafesledi şapşala yazana 2019-10-13 08:56:53
Geç dalganı merak etme geçirenler bi gün dalganı .

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS