Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Radev: Bulgaristan, Kuzey Makedonya’ya AB’ye katılımı konusunda pozisyonunu açıklayacak

Radev: Bulgaristan, Kuzey Makedonya’ya AB’ye katılımı konusunda pozisyonunu açıklayacak

30 Eylül 2019

Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilişkileri ve ortak tarihleriyle ilgili tartışmalı konularda müzakerelerden sonuç alınmamasından dolayı bugün Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Boyko Borisov, Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakaçanov, Meclis Başkan Yardımcısı Emil Hristov, Meclis Dışişleri Komisyon Başkanı Cema Grozdanova, Meclisteki yer alan parti gruplarının temsilcileri ve Bulgaristan-Kuzey Makedonya Karma Tarih ve Eğitim Çok Disiplinli Uzman Komisyonu Eş Başkanı Prof. Dr. Angel Dimitrov’un katılımıyla danışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıdan sonra Radev, basına yaptığı açıklamada, “Hükümet, Kuzey Makedonya konusunda ulusal bir pozisyon geliştirmeli, kriterleri ve gereklilikleri Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği'ne (AB) katılımı için ön şart haline gelmelidir. Ancak bu şartlar önceden belirlenmeli ve yerine getirilmelidir, aksi takdirde müzakere sürecinin sonraki aşamalarına devam edilmeyecektir” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı,” Bugünkü toplantıya katılanlar prensipte anlaştı - Bulgaristan'ın ulusal çıkarlarını korumak için net şartlar ve kriterler içeren ulusal bir pozisyon geliştirmek için acil harekete geçilmelidir. Bu gereklilikler ve kriterler müzakere çerçevesinin bir parçası olmalı ve Kuzey Makedonya'nın AB'ye kabul edilmesi için ön şart haline gelmelidir. Hükümet, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakere sürecinin tamamlanmasından önce net nihai hedeflerin belirlenmesine ve her ardışık aşamada net kriterler ile ulaşılacak belirli ara hedeflerin belirlenmesini taahhüt etti. Böyle bir ulusal pozisyonun tabii ki, Mecliste de tanıtılması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın ifadesine göre, özellikle okul müfredatlarına, müzelerdeki yazılara, anıt taşlarına ve kamu medyalarının pozisyonlarına dikkat edilmelidir, çünkü iyi komşuluk ilişkileri kurulması, başarılı bir müzakere süreci için kilit bir kriter olmalıdır.

Cumhurbaşkanı,” Kırmızı çizgiler çizilmelidir. Kuzey Makedonya'nın Avrupa entegrasyonu Bulgar tarihini, dilini ve kimliğini bozuk para gibi harcama pahasına olmayacak. Açık koşullar önceden açıkça belirlenmelidir ve yerine getirilmezlerse, müzakere sürecinin sonraki aşamalarına devam etmeme imkanı olmalıdır. Bu, önceden bilinmelidir, müzakere sürecinin en başında belirtilmelidir” diye belirtti.

Radev, böyle bir pozisyonun geliştirilmesinin, sadece Bulgaristan için değil aynı zamanda AB ve Kuzey Makedonya için de faydalı olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa-Atlantik perspektifini her zaman desteklediğini vurgulayarak bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlattı. Radev, ayrıca İyi Komşuluk Anlaşması’nın Bulgaristan hükümetinin girişimiyle imzalandığını, ancak beklenen sonuçları vermediğini söyledi.
Dışişleri Bakanı, bugünkü toplantıda Kuzey Makedonya'nın hava sahasında silahlı hava polisi uygulanması konusunu da gündeme getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, ”Bulgaristan hükümeti'nin NATO çerçevesinde tüm imkanları ve elbette ortaklarımızla diyalog içinde tüm imkanları kullanacağı ve böylece sorumluluk payını üstleneceği ve bu rotasyon görevini üstleneceği konusunda prensipte anlaşıldı. Bunu yapmak için hem araçlarımız hem de yeteneklerimiz var. Bu, Bulgaristan'ın bölgesel ve müttefik olarak yapıcı ve sorumlu rolünü gösterecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS