Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
Bulgaristan-Makedonya siyasi gerginliği sürüyor

Bulgaristan-Makedonya siyasi gerginliği sürüyor

30 Eylül 2019

Bulgaristan ile sınır komşusu Makedonya arasında siyasi gerginlik sürerken, Bulgaristan'daki siyasi liderler ikili ilişkilerdeki sorunları görüştü.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Makedonya'nın 17 Ekim'de Avrupa Birliği'nden (AB) beklediği üyelik müzakerelerine onay için Bulgaristan'ın verebileceği destek ele alındı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Radev, Makedonya'nın AB ile müzakerelere başlaması için komşularıyla ilişkilerini pekiştirmesi gerektiğini söyledi.

Radev, tarih ve eğitim alanında mevcut sorunları görüşen ikili karma komisyonun son toplantısının başarısız geçtiğini belirterek, "Makedonya ile iyi komşuluk alanındaki ikili sözleşme bizim girişimimizle sağlanmıştı ancak bu sözleşmenin uygulanmasında kritik gecikme yaşanıyor. Çektiğimiz bazı kırmızı çizgiler konusunda geri adım atamayız." ifadelerini kullandı.

"Komşularımız bizimle, tarihimizle dalga geçiyor"

Başbakan Boyko Borisov'un hükümetine kilit destek veren Birleşik Vatanseverler (OP) koalisyonu temsilen konuşan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov, Bulgaristan'ın Makedonya'nın AB üyeliğini veto etmesi talebinde bulundu.

Karakaçanov, Makedonya'nın Bulgaristan'ın tarihine ve diline tacizde bulunduğunu savunarak, "Komşularımız bizimle, tarihimizle resmen dalga geçiyor." dedi.

Irkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Karakaçanov, Bulgaristan'ın AB'de Makedonya'ya destek vermesi durumunda OP'nin iktidar koalisyonundan desteğini çekeceklerini bildirdi.

"Bulgaristan Makedonya'nın AB üyeliğine destek verecek"

Başbakan Boyko Borisov, Karakaçanov'un tepkisinin "aşırı" olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eşkıya lideri olarak davranan bu arkadaşımız, sivri diliyle adeta tokat atmaya çalışıyor. Bulgaristan, Makedonya'nın AB üyeliğine destek verecek ancak bu destek net koşullara bağlı olacak. Gerekirse müzakere sürecini durdururuz. Makedonya'ya AB yolunda engel olursak, '27 ülkeden sadece Bulgaristan engel oldu' diye tarihe not düşülecek. Zira, onların AB'ye katılımlarının koşulsuz olacağını asla söylemedik. Görüşmelerde, 71 farklı müdahale aracı kullanabilir. (Makedonlar) Tarih ve geçmişle oyun oynamayı bıraksınlar, geleceğe odaklansınlar."

Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Bulgaristan'ın, AB-Makedonya üyelik müzakerelerinin 35 faslının her birinde müdahale edebileceğini kaydetti.

Dilleri birbirine oldukça yakın Bulgaristan ile Makedonya arasında yıllardır süren siyasi tartışmalarda edebiyat, dil, tarih, siyaset ve kültür içerikli birçok konuda görüş birliği sağlanamıyor.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2019-09-30 22:38:00
Bulgarlar Makedonya slavlarına siz bulgarsınız diyorlar, onlar da asla bulgar değiliz, bulgarlar türki, hatta mongoloid bir millettir diye karşılık veriyorlar.

Bu sefer küplere binme sırası Karakaçankaya geliyor; dalga mı geçiyorsun uz lan, biz irani bir halk olna alan bulgarlarıyla sarı saçlı mavi gözlü slav kadınlarının çiftleşmesi sonucu meydana gelen bir halkız diye köpürüyor.

Ayıkla pirincin taşını, ama kavga fazla sürmez, sonunda bulgarlar tıpış tıpış gider Makedonya'nın AB üyeliğini onaylarlar; okyanus ötesi höt dediğinde bulgarlar ses çıkaramaz.

Fakat bir gün AB dağılırsa Yunaistan ve Sırbiistan Makedonyayı paylaşacaklar Bulgaristan da sıradaki natsyonalna katastrofasını yaşayacaktır. Biz Türkler o zaman Bulgarların tarafını tutabiliriz.
Feskaya 2019-10-01 09:42:32
Feska Türkler neden Bulgarın tarafını tutsun yılmaz Bulgar savunucusu.

Mesele ırk değil akıllı herkes biliyor kendisini.

Grıtska Makedonya
Pirinska Makedonya

Kavga bu bölgeler için yapılıyor.
Sınırlar 100 yıl önce değiştirilerek bir arada yaşayan halkları parçaladılar her ülkede azınlıklar yaratıldı.
İşte bu azınlıkları çoğunluklar gün gelir sınırlar eski halini alır düşüncesiyle her şekilde eritilmeye çalışılıyor bu sebeple tarihi kendilerine göre yorumluyorlar.

Feska sen Bulgarı savunmaya devam et o zaman geldiğinde Türkler kimi destekler zaman belirler senin tahminin diiiil.
fes 2019-10-01 14:06:05
Yok, kavga o bölgeler için yapılmıyor. Ama sen her şeyi biliyorsun; Grtska Makedonya, Pirinsak Makedonya. Bilmediğin şey yoka yahu. Nasıl bildin sorusunu hiç sorma, öylesine biliyorsun işte. Kitap okumaya ne gerek var, zaten her şeyi biliyorsun.

Hele deli deliyi bulması gibi bir kaç aynı görüşte aptal arkadaş buldun muydu herkes görüşü oluşur ve al sana her şeyi bilen adam. O adam sensin işte.

Heidegger "Varlık ve zaman" adlı eserinde yukarıda anlattığı insanı analiz ediyor ve o düşünme biçimine "düşkün" düşünme adı veriyor. Heidegger aptal akıllı insanların tamamı bu düşkün düşünme biçiminin içindedir diyor.

Peki bu düşünme biçiminin içinde çıkma ihtimali hiç mi yok? Heidegger'e göre varmış: ben saçmalıyorum galiba yahu, diye kişinin içinde durumdan rahatsız olma duygusu çıkarsa fasit daireden çıkma ihtimali doğar diyor. İslam tasavvufu buna Allah korkusu demiş.

Bunları sana dediğimi sanma; sen bunları asla anlayamayacaksın ; ama bu siteye giren bir kişi anlarsa büyük kazançtır.
Feskaya 2019-10-03 10:54:51
Yine o aptal budala yorumlarından biri.
Sende ALLAH KORKUSU ha.
Güldürme insanı.
Şapşalığın tam örneğisin Feska.

O “filosof” düşüncelerini kendine sakla.

Senin yazıların bana yani BG Türküne hiç faydası yok.
Gerçek tarihi bile kabul etmeyerek algı filosofiya geliştirmeye çalışıyorsun.

Delil diyorsun kanıt istiyorsun sana yazmıştım istediklerin hepsi senin gözünün içinde sen görmek istemiyorsan isteme saçmalıklarına yanı filodofiyana devam.

Feska tek bi sefer BG Türkünü savunsana tek bi kere.
fes 2019-10-03 20:02:07
Makedonlar slavdırlar. Bindiği üzere Balkanlara slavları Avarlar ve Bulgarlar getirdiler. İlk getirilenler Boşnaklardı, ardından Sırplar, ve diyer slav kabileler getirildiler.

Boşnaklar Slovakyanın oradan getirildiler. Slavkar toprak çalışıyorlardı, demiri işlemeyi bilmiyorlar, savaşçı özellikleri yoktu. Avarlar bunları nehir kenarlarına yerleştirip onlardan vergi aldı.

Boşnakların bir kısmı sırplaştı bir kısmı da hırvat oldu. Meşhur yazar İvo Andriç boşnak asıllı katolik bir hırvattır. İvan Vazov'a nazaran büyük bir yazardır. "Drina köprusu", " Travnik olayları" romanları muhteşem romanlardır.
SaliOsman 2019-10-05 13:24:17
Fes yazdıklarınla haber ile ne alakası var.
D:€ 2019-10-06 10:00:45
kendince fes yazdıklarına nekadar "entel'im" diyor , halbuki bı B_k olmadığını cümle forum-alem biliyor. fes senin setinden kerpiç olmaz anladı.
Verstehen Sie.
Auf Wiedersehen

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS