Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Sendikalar, “Hep Birlikte Emeğimizi Savunalım” eylemi başlatıyor

Sendikalar, “Hep Birlikte Emeğimizi Savunalım” eylemi başlatıyor

08 Ekim 2019

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa Emek Konderasyonu ve onlara bağlı endüstriyel örgüt federasyonları “Hep Birlikte Emeğimizi Savunalım!” başlığıyla Bulgaristan Çalışanları Ulusal Eylemi başlatıyor.

KNSB ve Podkrepa Emek Konderasyonu, gece çalışması ücretinin önemli miktarda artırılması ve ülkede uygulanan asgari işçi ücretinin bir fonksiyonu olarak boş zamanın önemli ölçüde artırılması konusunda ısrar ediyor. Onlar, yalnızca sürekli teknolojik çalışma moduna sahip endüstriler için çalışma süresinin toplam olarak hesaplanmasının yapılmasında ısrar ediyor.

İki sendikal örgütler, çalışma süresini hesaplarken fazla mesai çalışmasının dikkate alınarak ücretlendirilmesini talep etmektedir. Fazla mesai çalışmasının ücretinde artışın, hafta sonları çalışmak için % 75, resmi tatillerde çalışmak için % 100 olmalıdır.

KNSB Genel Başkanı Plamen Dimitrov, basın toplantısında yaptığı açıklamada eylemin amacının, kamuoyu ve medyanın dikkatini gece çalışması, fazla mesai çalışması ve çalışma süresinin toplam olarak hesaplanması üzerine çekmek için Noel Yortusuna kadar 100 bin’e kadar imza toplamak olduğunu belirtti.

Dimitrov, İş Müfettişliği tarafından ceza uygulanan tüm sektörlerde işlenen ihlallerin % 50'sinden fazlasının doğrudan veya dolaylı olarak çalışma süresi ile ilgili ihallerle bağlantılı olduğunu bildirdi. KNSB Genel Başkanı, ihlallerin kontrol organlarının teftişleri sırasında bile ihlallerin tespit edilemediği durumlar olduğunu ve çıkarılan emirler ve para cezası kararlarının sadece sorunun buzdağının görünen kısmı olduğunu belirtti. Bunlar arasında çalışma süresinin, nöbetli çalışmanın toplam olarak hesaplanmasında kötü uygulamalar ve fazla mesai çalışmasının adil bir şekilde hesaplanmaması ve ücretlendirilmemesi bulunuyor.

KNSB, çalışma süresinin toplu olarak hesaplanmasının adil bir şekilde yapılması ve gece çalışmasının ve fazla mesai çalışmasının daha adil bir şekilde ücretlendirilmesine yönelik yasal çerçevenin ve düzenlemenin tamamlanmasına kararlı görünüyor. Sendikal örgütün temel ölçütleri, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Çalışma Saatleri Sözleşmesi ve Avrupa Birliği’nin 2003/88 /EC Direktifi olacaktır.

Podkrepa Emek Konderasyonu Başkanı Dimitır Manolov, Bulgaristan'ın çalışma süresi bakımından AB’de beşinci sırada olduğunu belirtti. Manolov,”Biz en çok ve en düşük ücretli iş yapıyoruz” dedi.

Manolov’un ifadesine göre, herkesin bildiği işi yapması gerekir, ancak AB Çalışma Süresi Direktifi, bazı istisnalar dışında Bulgaristan mevzuatına uyarlandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:167 790
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 686
-Toplam Vaka Sayısı:6 672
-Aktif Vaka Sayısı:3 181
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:330
-Toplam Vefat Sayısı:262
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Hastanelerde Yatanlar:525
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:3 229
-Son 24 Saat İyileşenler:63

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS