Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Yerel yönetim seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?

Yerel yönetim seçimlerinde nasıl oy kullanacağız?

15 Ekim 2019

27 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel yönetim seçimlerinde Belediye Başkanlığı oy pusulası, Belediye Meclis Üyeliği oy pusulası ve Köy Muhtarlığı oy pusulası olmak üzere üç oy pusulası kullanılacak.

Sofya, Varna ve Filibe şehirlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı oy pusulası, Belediye Meclis Üyeliği oy pusulası, Belediye Başkanlığı oy pusulası ve Köy Muhtarlığı oy pusulası olmak üzere dört oy pusulası kullanılacak.

Her bir oy pusulası beyaz ve opak kağıda basılmıştır. Arkasında iki Seçim Sandık Kurulu mührü için yer var. Alt köşede oylamadan sonra bir Seçim Sandık Kurulu üyesi tarafından yırtılan 8 basamaklı bir sayı ve bir Seçim Sandık Kurulu üyesi tarafından oy pusulasının arkasına ikinci mührü basmak için yer bulunuyor. Oy pusulasında belirli bir seçim bölgesinde seçime katılmak için kaydını yaptıran parti, ittifaklar, yerel ittifaklar ve girişim komitelerinin bağımsız adaylarının isimlerinin yazılı olduğu kareler ve “Kimseyi desteklemiyorum” karesi bulunacak.

Belediye Meclis Üyeliği oy pusulasının sağ tarafında parti, ittifak veya yerel ittifakın maksimum aday sayısı kadar daire çizmiştir ve ilgili aday listesinde yer alan üç basamaklı aday sayısını içermektedir.

Seçmenlerin doğru oy kullandıkları takdirde oyu geçerli olacaktır.

Belediye Meclis Üyeliği seçimleri
Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinde oy kullanmak için seçmenler, tercih ettikleri parti, ittifaklar, yerel ittifaklar veya bağımsız adayların isminin yanında bulunan kareye mavi renk kurşun kalem ile X veya V işaretini koymalıdırlar.

Seçmenler, parti, ittifaklar, yerel ittifaklar veya bağımsız adaylara oy verdikleri takdirde arzu ederlerse tercih ettikleri adayın numarasını işaretleyerek tercihli oy kullanabilirler. Seçmenler, tercih ettikleri adayın numarası ve ismini oy kullanılacak odaların önünde veya oy kullanılan kapalı bölümde bulunan aday listesinde bulabilirler.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlığı ve Köy Muhtarlığı seçimleri
Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlığı ve Köy Muhtarlığı seçimlerinde oy kullanmak için tercih edilen adayın isminin yanında bulunan kareye mavi renk kurşun kalem ile X veya V işareti konulmalıdır.

“Kimseyi desteklemiyorum”
Her hangi bir parti, ittifak, yerel ittifak veya girişim komitenin adayını desteklemek istemeyen seçmenler, ilgili oy pusulasında yer alan “Kimseyi desteklemiyorum” karesine mavi renk kurşun kalem ile X veya V işareti koymalıdırlar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi, Merkez Seçim Komisyonu’nun (MSK) internet sitesinde ve MSK’nin Facebbok sayfasında bulunabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:167 790
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 686
-Toplam Vaka Sayısı:6 672
-Aktif Vaka Sayısı:3 181
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:330
-Toplam Vefat Sayısı:262
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Hastanelerde Yatanlar:525
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:3 229
-Son 24 Saat İyileşenler:63

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS