Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Dünya
Turhan Gençoğlu: “Bulgaristan göçmenleri, hem doğdukları hem de yaşadıkları ülkede seçme ve seçilme hakkına sahip olmalıdır”

Turhan Gençoğlu: “Bulgaristan göçmenleri, hem doğdukları hem de yaşadıkları ülkede seçme ve seçilme hakkına sahip olmalıdır”

18 Ekim 2019

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, Bulgaristan göçmenlerinin hiçbir şekilde hiçbir kısıtlamaya sahip olmaksızın gerek doğdukları, gerekse yaşadıkları ülkede seçme ve seçilme haklarına sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Zorunlu Göç 30. Yıl Anma programı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği BAL–GÖÇ ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle yapıldı. Programa TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, CHP Milletvekilleri Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Prof.Dr.Yüksel Özkan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, “Uluslararası arenada Bulgaristan yetkilileri bizlerle mücadele edemediği için kardeşlerimizi yoğun göçe zorladılar. Ancak bir şeyin hesabını yapamadılar. Türkiye’nin büyüklüğünü ve sahip çıkacağına inanamadılar. Orada fabrika müdürü olan burada, şoför oldu. Okullarda öğretmen olanlarla evlere hizmetçiliğe gitti. Bu göçe zorlananlar o kadar zorluklarla karşılaştılar, ama hiçbir zaman da Türkiye’ye yük olmadılar. Geldiler burada çalıştılar. Bizler gereken çalışmaları yaparken, Bulgaristan’da demokratikleşme açısından bir süreç başladı. Bu süreçle beraber, BAL-GÖÇ olarak harekete geçtik. Türkiye ve Bulgaristan arasında dostluk köprüsü kurmaya çalıştık. Ancak demokratikleşme açısından yapılan çalışmada, Bulgaristan ekonomik sıkıntıya girdi. Ancak biz burada 1 gecede yaptığımız yardım çalışmasıyla 32 tır erzak gönderdik” dedi.

Gençoğlu devamında, ”Bugün halen devam eden belediyeler arasındaki kardeşliği bizlerin yaptığı çalışmayla yapıldı. İsimlerin iadesinden mezar taşlarındaki fotoğraflara, emekli maaşlarının Türkiye’ye transferi, çifte vatandaşlık ve Bulgaristan’daki malların iadesine kadar birçok çalışmalarda yer aldım. Ancak şu unutulmasın ki Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş kardeşlerim buralara hür iradeleriyle gelmediler. Asimilasyonla bulundukları topraklardan koparıldılar. Dolayısıyla bu kardeşlerim hiçbir şekilde hiçbir kısıtlamaya sahip olmaksızın gerek doğdukları, gerekse yaşadıkları ülkede seçme ve seçilme haklarına sahip olmaları gerekiyor. Son zamanlarda Bulgaristan’da belli bir süre ikamet etmesi gerekiyor. Gibi söylentiler çıkardılar. Hiç kimse bugüne kadar böyle bir asimilasyona tabi tutulmadı. Rabbim bir daha böyle göç kimseye göstermesin” diye konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ise, “Tüm siyasi partilerin hepsinin burada olması çok güzel. Balkanlar meselesi Türkiye’de siyaset üstü bir meseledir. Hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Orada halen Türkler ve soydaşlarımız var. Bizim kamu tarafında bu meseleyi sürekli gündeme getirmemiz gerekiyor. Bizler sesiz kaldığında başımıza neler gelebileceğine sahip olduk” dedi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Türk 2019-10-19 10:20:47
Sahnede politbüro fakat üyeler ve dinleyiciler nerede yok neden STK iş adamlarının arka bahçesi
BG Türkü 2019-10-19 14:02:36
Şerefsiz Turan hiç bi şekilde o sahnede yer almamalıdır.
Başto O zat olmak üzere DoS ile iş Tutup Bulgaristan Türkketini sattılar hala satmaya çalıyorlar.
Onları sayesinde bu dün Bulgaristan’da anadilini yarım yamalak konuşan dinsiz bi Türk genliği yetişmekte.
Türkletin var olma mücadelesini para mücadelesine döndürdüler.
Sllah omları bildiği yapar emin olsunlar.
Alah geciktirir UNUTMAZ.
fes 2019-10-21 23:07:01
İş adamlarının arka bahçesi ne demek, neyi eleştirdiğini tam olarak anlatabilir misin Türk? BAL-GÖÇ derneğini kuran Mümin Gençoğlu'dur, yani o olamasaydı böyle bir dernek de olmayacaktı.

Derneği beğenmiyorsan git sen de bir dernek kur, kafanda ne varsa onu gerçekleştir. Bu dernekler para olmadan ayakta kalamazlar, bir iş adamının bir derneği desteklenmesi son derece normal, yasalara ve ahlak ilkelerine uygun bir şeydir.

Cahil kafanızla neyi düşünüyorsun, ne hayal ediyorsunuz bilinmez.
BG Türkü 2019-10-23 07:53:53
Türan eski BALGÖÇ başkanı DpS koşulsuz destek vermesi düşündürücüdür.
Yek bi sefer bile o hain DpS yönetimimi şart koşmadı eleştirmedi bile.

BG Türklerini o haşn DpS çatısı altında toplayacak mış.
Yine DpS çalışmakta.

30 yıldır DpSye tek doru sormayan o taraflı zat Turan Genç’oğlundan ne beklenir.
Bu gün Bulgaristan Türkleri eritilmeye devam ediyor cümlesini bile kuramıyor.
fes 2019-10-23 19:53:18
Neden düşündürücü olsun, herkes senin gibi DPS'yi hain görmüyor; BAL-GÖÇ HÖH ile iyi ilişki kurmakla son derece doğru yapıyor. Senin gibi kafası karışıkların yaptığını yapmış olsalar cümle aleme alay konusu olurlardı.

Bir dernek başkanı başka devlette kurulmuş bir partiye soru soramaz, kaldı ki soru soracak bir durum da yoktur.

Eğer Bulgaristan Türkleri "erimeye" maruz kalıyorlarsa bunun sorumlusu DPS değil bulgar devletidir. Hain kişilerin yaptığı gibi yanlış hedef seçme.
Feskaya 2019-10-24 09:19:11
Fesçe yine aynı tutum ne kadar o hain pislik DuPiSe yönetimini savunsan eninde sonunda sen de dahil yeriniz ÇÖPLÜKTÜR.
Şu ana kadar Bulgaristan Türkü ayakta kalma karnını doyurma derdindeydi bu durum kalkıyor bu demek 1984 yılı ruhuna dönüyor.
1984 ruhu Türk veMüslüman kalma ruhu vardı bu süreç para çok para elde etme sürecine dönüştürüldü.
Feska Bulgaristan’da çok para elde etme süreci yerini 1984 ruhuna dönme süreci yaşanmakta bunu aklınıza sokun.
Anladı
fes 2019-10-25 15:04:36
DPS' hain gören bir aptal daha çıktı. Çıkar çıkar, aptal eksikli çekilmediğine göre hep çıkar. Bunları ağızlarına çat diye vurarak durdurmazsan hep çıkarlar. Ölçüleri yoktur, akıllarına geleni doğrudur diye söylerler. Zurniş Feskaya bunların en kakavanı, en geri zekalısıdır.
Feskaya 2019-10-25 15:34:58
Fesçe zurnacıların ibikli zurna ustası kıralı sonunuz ufukta görünüyor somunuz çöplük.

Tröllükten kazandığın paraları yimeye bak avantaların kesilecek senin için ağır olacak alışacaksın Fesçe alışacaksın.
Anladı
fes 2019-10-25 19:57:56
Vulgaren sözcüğünün Türkçe karşılığı baya diye kabul edilir. Baya bir karakterin yanına korkunç cahillik ve küstahlık eklersen al sana bir Zurniş Feskaya elde edersin.

Yine de bu kadar adi karakterli bir kişiyi ana babasından, soyundan sopundan devraldığı iğren şeyler kalıtım yoluyla almasa Zurniş Feskaya gibisinden leş karakterli birini elde edemezsin.
Hasan 2019-10-26 09:26:59
Fes sen gerçekten kendinde misin.
VULGAREN kelimisinin karşışılığı “baya” olduğunu nereden çıkardın.
Şu “baya” kelimesinin anlamına açıklık getirsen ne.

Fes senin öğrenim durumun ne ATMADAN.

İlezir oluyorsun yazık.
fes 2019-10-26 10:29:01
Örenim durumum ilk okul terk. Memnun oldun mu şimdi? Hadi memnun ol bakalım ve de zevkten dört köşe ol.

Bu arada baya değil de bayağı olacaktı, yanlış yazılma kusurunu kabul ederim. Bunar hep olur, büyük yazarların bile yazıları yayınlanmadan editör denetiminden geçer.

Bir de sözcüklerin birden fazla anlamları olur; Türkçede bu diğer dillerden daha çok olur.
Hüseyin Soydan 2019-10-26 14:03:26
Fes, bu Asan da Zurniş Feskayanın arkadaş mı ola biyav?
Hasan 2019-10-26 15:26:51
Hayır arkadaşı tabiki değilim, kendilerinde seçimdeki oyunu Bize vermeyeceğini söyledi.
Hasan A.
Feskaya 2019-10-27 11:15:52
Fesçe bi kere kopiye yapmasan olmaz mı avanak.
... 2019-10-28 15:29:46
Zurniş Feskaya mı? Tam bir kakavan, su katılmamış budaladır. Bu dediklerimi kendisi yüzde yüz kanıtlamıştır.
....??? 2019-10-28 19:18:05
Salağın önde gideni daha çok fıttıracaksın aynen devam et.
Su katılmamış orijinal budala senin gibi sulandırılmış Karaca’n budaladından daha iyi ve orijinaldir.
Anladı
... 2019-10-29 07:33:47
Tama bir kakavandır kakavan. Yüzde yüz kanıtlı bir budalalıktır. Kimden mi bahsediyoruz. Zurniş Feskaya pisliğnden tabi.
.....??????!!!! 2019-10-29 08:30:10
Kakavanlığını her seferinde kanıtlıyorsun bravo sana.
Hüseyin Soydan 2019-10-29 12:26:33
Seçimlerle ilgili bir yorum yapsan, DPS eriyecek falan diyordun. Dedikleri çıktı mı çıkmadı mı, çıkmadıysa kakavan olduğun kanıtlandı mı kanıtlanmadı mı? Bunlar önemli.
Üsen Soysuza 2019-10-29 14:14:46
DpS Jivkov’dan daha zalim.
Oy vermeyene kömür odun yok.
Jivkov açlıkla terbiye etmezdi DpS yönetimi acımasızca açlığı kullanarak mecburi oyları alıyor.
Karşıdan köprğe oşt demek çok kolay gelin Bulgaristan’a özellikle Gırcalı küllerine bi kış yaşayın olayların aslını ürenirsiniz.
Hüseyin Soydan 2019-10-29 14:47:21
Morardın değil mi gene? Biz seni uyarmıştık ama sen kafanın dikine dikine gitmiştin. Açlıkla terbiye ederlermiş de gibi gülünç açıklamalarla halkın neden DPS'ye oy verdiğinin üstünü örtmeye çalışma. Bulgarların Türk nefreti devam ettikçe halk gider oyunu DPS'ye verir. Zurniş Feskayalıktan vazgeç adam ol. Hadi bakalım!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS