Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Cumhurbaşkanı Radev’den gazetecilik meslek standartlarının korunması çağrısı

Cumhurbaşkanı Radev’den gazetecilik meslek standartlarının korunması çağrısı

30 Ekim 2019

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, makamında Özgür Avrupa Radyosu Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Müdürü Jamie Fly ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı, ”Gazetecilik meslek standartları, ancak siyasi ve finansal olarak bağımsız olan özgür basın kuruluşları tarafından desteklenebilir” diye kaydetti.

Devlet Başkanı, Özgür Avrupa Radyosu’nun Bulgaristan’daki faaliyetlerine yeniden başlamasını ve özellikle basın kuruluşunun araştırmacı gazeteciliğe ve üst düzey yolsuzlukla mücadeleye katkısını takdir ettiğini dile getirdi.

Bulgaristan'da medya ortamının durumu, ifade özgürlüğü, profesyonel gazetecilik standartlarına gözetilmesi ve gazetecilikte otosansürün etkisi, toplantıda öne çıkan konular arasındaydı.

Radev’in ifadesine göre, medyada çoğulculuğu ve nesnelliği korumak hem sivil toplum hem de ülkenin demokratik gelişimi için çok önemlidir. Birçok medya kuruluşunun mali kırılganlığı ve Avrupa Birliği (AB) fonlarının medya alanında faaliyet gösteren kuruluşlara dağıtımına ilişkin net kuralların bulunmaması Bulgaristan'daki enfortmasyon ortamının deformasyonu için ciddi faktörler olarak gösterildi.

Jamie Fly, Radev’e 22 ülkede faaliyet gösteren 26 dilde haber malzemesi hazırlayan Özgür Avrupa Radyosu’nun faaliyeti hakkında bilgi verdi.

Özgür Avrupa Radyosu Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Müdürü, Bulgaristan'daki gazeteciler üzerinde idari veya başka bir baskı yapma girişimi karşısında Bulgar kurumları tarafından etkili tepki verilmesi çağrısında bulundu.

Jamie Fly, radyonun siyasi etkilerden bağımsız olarak mesleki standartları koruyarak ülkemizde faaliyetine devam edeceğini ve araştırmacı gazeteciliği teşvik edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, görüşmede tekrar Bulgaristan'da, tüm medya kuruluşları için ortak standartlar oluşturan ve faaliyetlerini ve finansman modellerini şeffaf bir şekilde düzenleyen kapsamlı bir medya yasasına ihtiyaç duyulduğunu yineledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:167 790
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 686
-Toplam Vaka Sayısı:6 672
-Aktif Vaka Sayısı:3 181
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:330
-Toplam Vefat Sayısı:262
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Hastanelerde Yatanlar:525
-Yoğun Bakımda Olanlar:28
-Toplam İyileşenler:3 229
-Son 24 Saat İyileşenler:63

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS