Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Ardino’da “Öğretmen Rasim” şiir kitabı tanıtıldı

Ardino’da “Öğretmen Rasim” şiir kitabı tanıtıldı

10 Aralık 2019

Ardino (Eğridere) Belediye Müzesi salonunda düzenlenen yakın geçmişte adını duyuran öğretmen ve şair Rasim İsmailov-Bilazeroğlu’nun şiir sanatıyla buluşma etkinliği, onlarca Ardinolu şiir severi bir araya getirdi. Kültürel etkinlik, Ardino Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirildi. Etkinliğe Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram başta olmak üzere belediye yönetimi, yazar ve Ardino Onursal Vatandaşı Halit Aliosman Dağlı, şairin yakınları, dostları, şiirlerini sevenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı İlknur Kazim ve Belediye başkan yardımcıları Aliye İbrahim ve Sevdalin Ognyanov, kültürel etkinliğin özel konukları oldular.

Programın başında bir grup öğrenci, şairin seçme şiirlerinden oluşan şiir dinletisi gerçekleştirdi. Daha sonra Kırcaali’den çevirmen Habibe Halilibrahim, şairin eserlerinin kapsamlı bir analizini yaptı. Rasim İsmailov-Bilazeroğlu’nun şiirlerinde yer verdiği sosyal ve kültürel konulara değinen Habibe Halilibrahim, Selahattin Karabaşev’in derlediği “Öğretmen Rasim” başlığını taşıyan şiir kitabında yer alan şiirlerden örnekler okudu. Kitabın redaktörü Halit Aliosman Dağlı, kitabın kapağını hazırlayan Metin Mustafov’dur. Kitaptaki şiirler, yaklaşık 50 yıl boyunca yazılmış ve Türkçe çıkan gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Rasim İsmailov-Bilazeroğlu’nun bazı eserleri Bulgaristan ve Türkiye'de çıkan şiir antolojilerinde yer aldı.

Selahattin Karabaşev, slayt gösterisi eşliğinde çocukluk yıllarından beri şiir yazan şairin hayatı ve yaratıcılığına ilişkin bir sunum yaptı. Rasim İsmailov-Bilazeroğlu şiirlerinde çeşitli konuları işlemektedir. Barış, insan severlik, doğa ve mevsimler, çocuklar, ana dili, insan ahlakı, şairin samimi heyecanla içini döktüğü şiir konularından sadece birkaçıdır.

Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, selamlama konuşmasında Ardino'nun daima yaratıcılara değer verildiği, onurlandırıldığı ve saygı duyulduğu bir yer olduğunu vurguladı. Müh. Şaban, ”Yeni bir Belediye Başkanı olarak size şuna kanaat getirmek isterim ki, bu iyi gelenek gelecekte de devam edecektir. Bugün bir başka yerel şairin tanıtımına tanık olduk. Rasim İsmailov-Bilazeroğlu, muhteşem bir öğretmen ve yaşadığı zamanda kendi etnik topluluğunun onurlu bir temsilcisidir” diye kaydetti.

Yazar ve Ardino Onursal Vatandaşı Halit Aliosman Dağlı, her kitabın kutsal olduğunu ve sınır tanımadığını belirtti. Yazar, ”Kitap aynı zamanda şu hedefleri de takip eder: kültürel mirası korumak, bilgi ve kültürü korumak, geliştirmek ve zenginleştirmek, yaymak ve gelecek nesillere aktarmak. Bu bakımdan yazarın ve okuyucunun misyonu ve rolü aynıdır” diye kaydetti.

Programın sonunda Rasim İsmailov-Bilazeroğlu’nun dostları ve şiirlerini sevenlere “Öğretmen Rasim” şiir kitabı hediye edildi.

Etkinlikten önce katılımcılar, yıl sonuna kadar ziyarete açık olacak olan kendi kendini yetiştiren Sacit İsmailov’un “Kakmacılık” başlıklı eşsiz sergisini gezme fırsatı buldular.

Güner ŞÜKRÜ

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS