Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Dört yaş çocuklar için okul öncesi eğitim zorunlu olacak

Dört yaş çocuklar için okul öncesi eğitim zorunlu olacak

16 Aralık 2019

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, eğitim sisteminin zorunlu eğitim çağındaki çocukları ve öğrencileri kapsaması ve onların anaokulu ve okulu terk etmesinin önlenmesine yönelik kurumlar arası mekanizmanın uygulanması için koordinasyon kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Eğitim öğretim yılının başından bu yana eğitim sistemine 6 500 çocuk daha dahil edildi” diye kaydetti. Bakan, ”Bu sayı, önceki iki yılda çok daha düşüktür. O zaman okulu terk etmiş veya okula kayıt olmamış toplam 42 500 çocuk vardı. Üç yıl içerisinde eğitim sistemine toplam 49 000 çocuk ve öğrenci dahil edildi. Üç yıl içerisinde eğitim sisteminden erken ayrılan çocuk ve öğrencilerin sayısı 6000’in biraz üzerindedir, yani 43 000 çocuğun eğitime kazandırıldığı net bir sonuçtan bahsediyoruz” diye kaydetti.

Bakan, ”Lise eğitim sisteminin kapsadığı öğrenci sayısını, biraz da olsa, arttırdığımızı saptadık. Yaz aylarında gösterilen çabaların büyük bir kısmı, 8. sınıfa kayıt olmayan öğrencilerin oranını azaltmaya yönelikti. Liseden sonra okula devam etmeyen öğrencilerin oranı en yüksek—kız öğrencilerin oranı erkek öğrencilerin oranına göre daha yüksek” diye belirtti.

Vılçev,” 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren 4 yaş çocuklar için okul öncesi eğitim zorunlu olacak” diye açıkladı. Bakan, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu’nu Uygulama Yönetmeliği’nin bakanlığın Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı hazırlamasını zorunlu kıldığını sözlerine ekledi.

Vılçev, 5 yaş çocuklar için okul öncesi eğitim zorunluluğu getirildiği sırada bunu gerçekleştirme imkanına sahip olmayan belediyelere iki yıllık bir süre tanındığını hatırlattı. Bakan, ”Bu süre zarfında onlara ek finansman sağlanmadı. Halihazırda kanun tasarısını hazırlayacak bir çalışma grubu oluşturduk, ama genel prensip olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren bazı istisnalar dışında bu kararı uygulamaya koyacağız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS