Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Gagavuzya’yı Ziyaret Etti

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, Gagavuzya’yı Ziyaret Etti

06 Ocak 2020

Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu ( BRTK) ,” Balkanlarda Yaşayan Gençleri Kaynaştırma Projesi “kapsamında, Makedonya, Batı Trakya, Bulgaristan ve Romanya’dan sonra, 25’nci kuruluş yıldönümünde Gagavuzya’yı ziyaret etti.

Balkanlarda “Gençlik köprüsü“ kuruluyor

Gagavuza’nın (Gagavuz Yeri) 25’nci kuruluş yılı kutlamaları kapsamında Gagavuzya Başbakanı İrina Vlah’ın davetiyle ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, “ Yaptığımız ziyarette, BRTK olarak çalışmalarına devam ettiğimiz “ Cumhuriyetimizin 100ncü Yılında Balkanlarda Yaşayan Gençleri Kaynaştırma ” projemiz hakkında da temaslarda bulunduk. Projemizin amacı, Balkanlarda yaşayan Türk gençlerini sırasıyla tüm Balkan ülkelerinde toplayarak kültürel, tarihi ve sosyal değerler hakkında bilgi alışverişi ile kaynaşmalarını sağlamak hem de sivil toplum kuruluşlarının yönetimi hakkında bilgi aktararak ülkeler arası genç bir köprü kurmak. Projemizin hayata geçmesi için Balkan ülkelerindeki STK’ların koyacağı katkıları görüşmek üzere daha önce de Makedonya, Batı Trakya, Bulgaristan ve Romanya’yı ziyaret etmiştik” dedi.

Konuşmalar Türkçe, yemekler Türk mutfağı

Gagavuzya’nın 25 yıl önce Romanya ve Moldovya arasında, Moldavya’ya bağlı olarak kurulan özerk bir cumhuriyet olduğuna dikkat çeken Duygun, “Hıristiyan olan Gagavuz Türklerinin İstanbul Türkçesi ile konuştuklarına dikkat çekti. Kökleri Oğuzlara dayanan can ve kan bağımız olan Gagavuz halkı devletine her zaman bağlıdır. Soydaşlarımız Moldovya’nın güveniyle üstlendikleri devlet görevlerinde büyük başarılara imza atmaktalar. Gagavuz Yeri’nde her taraf üzüm bağlarıyla dolu, bundan dolayıdır ki şaraplarıyla meşhurdur”

Türkiye’den gelen konuklara ve Türkçe’ye özel ilgi

22 Aralık tarihinde gerçekleşen kutlamalara Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsilen Türkiye- Moldova Dostluk Grubu’ndan milletvekilleri, Türkiye Büyükelçilik ve Konsolosluk yetkililerin katılım göstermesinin Türkiye’nin Gagavuzya’ya olan ilgisinin göstergesi olduğunu ifade eden Duygun şunları söyledi: “Kutlamalarda her bir konuşmacının söze Türkçe başlaması, Türkçe‘ye verdikleri değeri göstermesi açısından önemliydi.

Başta Gagavuzya Başkanı İrina Vlah olmak üzere Kıpçak Belediye Başkanı Garizan Oleg ve Tomai (Tomay) Belediye Başkanı Fedor Topçu ve diğer yetkililerin Türkiye’den gelen konuklara gösterdikleri ilgi görülmeye değerdi. Yapılan ikramlara da Türk Mutfağı damgasını vurmuştu.”

Söz konusu Gagavuzya ziyaretine; BRTK Genel Başkan Sabri Mutlu, BRTK eski Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Semih Tabaköz, Babaeski Balkan Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bilgihan Adıgüzel katıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Varnalı 2020-01-07 14:42:16
Duyuru :-Vefat ve Başsağlı
Bulgaristan Türklerinin Kasım Süleymanisi,çok değerli dava arkadaşım,kardaşım ve dostum,BULGARÜSTAN TÜRK DEMOKRASİ PARTİSİ KURUCUSU VE GENEL BAŞKANI SAYIN ADEM KENAN 06.01.2020 PAZARTESİ GÜNÜ ALLAHIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞ BULUNMAKTADIR.MEKÂNI CENNET OLSUN,KEDERLİ AĞİLESİNE YÜCE ALLAHTAN SABIRLAR DİLERİM.
ADEM KENAN'ın kısa özgeçmişi;
1950 yıllında Şumnu iline bağlı Çukurlu köy (Yasenkovo) da dünyaya gözlerini açan Adem,1985 -1989 yılları arasında,totaliter Jifkof rejiminin asimilasyon poletikalarına şidetle karşı çıktığı için,beş yıl siyasi mahküm olarak Bulgaristan ceza evlerinde bulunmuştur.Mart 1990 da HÖH (DPS) kuruluşunda ön saflarda yer alan Adem Kenan,(HÖH Adem Kenanın mahpus arkadaşı ve dava yoldaşı Arslan köylü Kemallara bağlı EMİN HAMDİNİN VARNA şehrindeki dağiresinde 03.01.1990 tarihinde 35 dava adamının katılımıyla kurulmuştur).Yedinci Bulgar Büyük Millet Meclisinde HÖH Milletvekili olarak,1991 yılında yeni bulgar anayasasının hazırlanmasında aktif rol almıştır.Adem Kenan hazırlanmakta olan yeni bulgar anayasasında Bulgaristanda yaşayan Türklerin,azınlık olarak tanınması için var gücüyle mücadele etmiştir.Yörütüğü bu haklı Türkl
Varnalı 2020-01-07 14:51:55
Duyuru :-Vefat ve Başsağlı
Devamı
BulgaristandaTürklük mücadelesinde başta HÖH lideri Ahmet Doğan'dan destek yerine köstek,şidetli tepki görmüş,buda yetmemiş olacak ki
bir de cezalandırılarak HÖH Partisinden ihraç edilmiş,kovulmuştur.
Yakın Bulgar tarihi üzerinde çalışma yapan tarihçiler ve az çok siyaset ile uğraşan insanların ifade etiklerine göre,Adem Kenan'ın üzerinde çalıştığı Bulgaristan Türklerine azınlık verilme statüsü,Ahmet Doğan tarafından engelenmeyip destek bulsaydı,yeni hazırlanmakta olan bulgar anayasaında 12.07.1991 tarihinde onaylanmış olacaktı.
Bunun üzerine Adem Kenan,kendisi gibi HÖH'ün kurulması için evinin kapılarını açmış partinin kurucularından olan daha sonra Türklerin haklarını savunduğu için HÖH'ten kovulmuş olan Emin Hamdiyle beraber BULGRİSTAN TÜRK DEMOKRASİ PARTİSİNİ,Razgrad şehrinde kurmuşlardır.
Bir ocak 1990 yılından bu güne kadar,evinin giriş kapısında,yetmedi ikinci katın balkonunda asılı iki ay yıldızlı Türk bayrağı asan ve dalgalandıran başka bir Türke denk gelmedim.
Adem kardaşım,dostum benim ruhun şad olsun,mekânın cennet olsun.Ey koca Türk sen ölmedin,sen yüce Türk milletinin kalbinde dünya var olduk
Varnalı 2020-01-07 14:55:52
Duyuru :-Vefat ve başsağl
devamı
ldukça yaşayacaksın.

Saygılarımla.
Varnalı

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS