Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, NSO’nun koruduğu siyasetçilerin koruma ücretini kendilerinin ödemesini önerdi

HÖH, NSO’nun koruduğu siyasetçilerin koruma ücretini kendilerinin ödemesini önerdi

14 Ocak 2020

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu, HÖH milletvekilleri Mustafa Karadayı, Delyan Peevski, Yordan Tsonev ve Hamit Hamit’in imzaladığı Ulusal Koruma Servisi (NSO) Hakkında Kanun’unda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundu.

Tasarı, kanunun 20.maddesinin 1.fıkrasında belirtilen üst düzey görevlilerin (Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı) ailelerinin üyeleri ve milli güvenlikle ilgili diğer görevlilerin, NSO Başkanı’nın önerisi üzerine Maliye Bakanı tarafından onaylanan bir ücret tarifesi doğrultusunda koruma ücreti ödemelerini öngörüyor.

Tasarının gerekçe bölümünde yasa girişiminin, HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan ve HÖH Milletvekili Delyan Peevski’nin korunması taahhüdü doğrultusunda gerçekleştirildiği kaydedilmektedir.

Karadayı, aralık ayında HÖH partisinin Doğan ve Peevski’nin korunması için NSO’ya araç ve teknik ekipman sağladığını ve devletin sadece koruma görevlilerinin maaşlarını ödediğini açıkladı. Başbakan Boyko Borisov o zaman, siyasetçilerin NSO tarafından gördükleri koruma hizmeti ücretini kendileri ödemesinin doğru olduğunu söyledi.

NSO Başkanı General Krasimir Stançev de kanunda değişiklikler yapılmasını talep etti.

HÖH’un kanun tasarısı kabul edilirse, yapılan değişikliklerden halihazırda NSO tarafından korunan ve kendisine araç ve şoför sağlanan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in eşi Desislava Radeva da etkilenecek.

NSO’ya ait bir aracın bir çocuğa çarptığı trafik kazası, konuyla ilgili tartışmalara sebep oldu. Bu aracın daha önce Cumhurbaşkanı Radev’in Dış Politikadan Sorumlu Sekreteri’nin sürdüğü anlaşıldı. NSO araçları çoğu Cumhurbaşkanlığı görevlileri, bakanlar, Anayasa Mahkemesi, Yüksek İdare Mahkemesi, Yargıtay başkanları ve başka üst düzey görevliler tarafından kullanılıyor.

Tasarının gerekçe bölümünde amacın, adı geçen görevlilere verilen koruma hizmetlerinin NSO bütçesinden karşılanmayarak böylelikle korunan kişinin güvenliğini ve haklarını etkilemeden önemli ölçüde mali disiplinin sağlanacağı ve koruma maliyetlerinin azaltılacağı belirtilmektedir.

Bu şekilde tasarruf edilmesi beklenen giderlerin modern teknik ekipmanlar ve NSO personelinin mesleki bilgi ve yeterliliğinin arttırılmasına yönelik ek eğitim için harcanabileceği kaydedilmektedir.

NSO, 44 milyon levalık bütçeye sahip ve yaklaşık 50 kişiye yönelik koruma hizmeti vermektedir.

2015 yılı yaz aylarında değişiklik yapılan yürürlükteki kanuna göre Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve başka üst düzey görevliler, devlet tarafından koruma hizmeti alma hakkına sahiptirler.

Gerekli olduğunda NSO, üst düzey görevlilerin aile üyelerine, milletvekillerine ve milli güvenlikle ilgili diğer görevlilere yönelik de koruma hizmeti verir.

Kanuna göre koruma hizmeti, somut bir tehdit söz konusu olduğunda NSO Başkanı, MVR Genel Sekreteri ve Milli Güvenlik Devlet Ajansı (DANS) Başkanı’nın yer aldığı bir komisyon kararıyla sağlanmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS