Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
HÖH, BSP’nin hazırladığı gensoru önergesini destekliyor

HÖH, BSP’nin hazırladığı gensoru önergesini destekliyor

17 Ocak 2020

Bugün Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın çevre ve su politikasında başarısızlık gerekçesiyle hükümet hakkında vereceği gensoru önergesinin görüşmeleri sırasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, HÖH partisinin, BSP’nin çevre ve su politikasında başarısızlık gerekçesiyle hükümet hakkında vereceği gensoru önergesini destekleyeceğini açıkladı.

Tsonev, ”HÖH, bu gensoruyu birçok nedenlerden ötürü destekleyecek. En resmi olanı şu ki, biz bir muhalefet partisiyiz. En önemlisi Pernik'te ve ülkenin diğer bölgelerinde su krizi var. Ayrıca atık krizi var. Partimiz için çok önemli olan üçüncü neden yönetim programımızın çevresel ilkelere dayanmasıdır. Programımızın sloganı "Temiz hava, temiz su, temiz gıda, temiz enerji"dir” diye kaydetti.

Tsonev, ”Bundan da öte, programımız yalnızca çevresel sorunlara odaklanmakla kalmayıp, bizim yeşil ekonomiyi ülkedeki ekonomik büyüme için anahtar bir araç olarak kullanmayı planladığımızı söyleyebilirim” dedi.

Onun ifadesine göre, koalisyon hükümetinin su ve atık yönetimi alanındaki politikası en yumuşak ifadeyle kaotiktir.

HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı, ”Bu kriz, kalıcı krizlere yol açıyor. Bu gensoru önergesinin sonuçları birkaç yönde olacak. İlk olarak, tartışma yoluyla gerçek sorunların neler olduğunu görmek. BSP partisine mensup mesai arkadaşlarımızın, yaklaşık 30 sayfalık gerekçe bölümünde gerekçelerini çok ayrıntılı bir şekilde belirtmelerinden çok etkilendik. Bu alanda uzman olan mesai arkadaşlarımız da bizim partimizin yönetim organları önünde gerekçelerini detaylı bir şekilde açıkladılar. Biz onları Meclis Genel Kurulunda söyleyeceğiz. Bazıları BSP’ninkiler ile aynı, diğerleri farklı” diye belirtti.

Tsonev, HÖH partisinin yönetim programının, Avrupa Yeşil Anlaşması’ndan önce hazırlandığına dikkat çekti.

Tsonev, “Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun bugünlerde bu programın ilk odak noktalarını belirterek ilk önlemlerini kabul etmelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, HÖH programının, Bulgaristan ekonomisinin yeşil ekonomi ve çevre araçlarını kullanarak daha hızlı bir kalkınma yoluna girebileceğinin doğruluğunu gösterdi” dedi.

Tsonev, Veselin Mareşki’nin liderliğindeki Volya partisinin Meclis Grubu ve bağımsız milletvekillerinin, gensoru önergesini desteklememelerinin, koalisyon hükümetinin yeniden kurulduğu anlamına geldiğini söyledi.

Tsonev, ”Gensoru önergesi, dünkü Genel Kurulu toplantısında konuştuğumuz başka bir şeyi daha gösterecek. İktidardaki partiler, bu Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduruyor mu? Ataka partisinin, Birleşik Vatanseverler İttifakı’ndan ayrılmasından sonra iktidardaki partiler, matematiksel olarak çoğunluğa sahip değildir. Böyle bir çoğunluk varsa, Meclis Genel Kurulunda yapılacak oylamada görülecektir. Çoğunluk yoksa ve diğer partiler de muhalefet partiler olarak gensoru önergesini desteklerlerse hükümet düşecek” dedi.

Bir gazetecinin bunun ülkeyi krize sokup sokmayacağı sorusuna Tsonev, şöyle cevap verdi: “Şimdi su krizi var. Bu kriz siyasi bir krize dönüşürse, parlamenter yönetim sistemi bu krizlerle başa çıkmak için mekanizmalar sağlamıştır”.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS