Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Devlet, Bulgaristan Su Temini ve Kanalizasyon Holding Şirketi kuracak

Devlet, Bulgaristan Su Temini ve Kanalizasyon Holding Şirketi kuracak

17 Ocak 2020

Bakanlar Kurulu, bugünkü toplantısında tamamen devlete ait 1 milyar leva sermayeli Bulgaristan Su Temini ve Kanalizasyon Holding Şirketi kurulmasına karar verdi. Bu holdingin ülkedeki tüm su ve kanalizasyon şirketlerini birleştirmesi amaçlanıyor. Başbakan Boyko Borisov, hidroelektrik santrallerin denetiminin elektrik üretiminden daha önemli olduğunu vurguladı.

Holdingin sermayesi devletten nakit para katkısı ile oluşacak, kaynaklar Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'nın (MRRB) bütçesi kapsamında 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinden sağlanacak.

Bulgaristan Su Temini ve Kanalizasyon Holding Şirketi’nin faaliyet konusu, su temini ve kanalizasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde ve su temini ve kanalizasyon altyapısının inşaatı, onarımı ve yeniden inşası ile ilgili şirketlerde pay sahibi olunması ve sermaye payı yönetimi olacaktır.

Holdingin kuruluşundan sonra 6 ay içinde devletin mevcut su temini ve kanalizasyon şirketlerinde sahip olduğu hisse senetleri ve sermaye payları, ayni katkı payı olarak holdingin sermayesine ödenecektir. Bu katkılar holdingin sermayesini artıracaktır. Devletin holdinge ilişkin yetkileri, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı tarafından kullanılacaktır.

Ülkedeki devletin pay sahibi olan tüm su ve kanalizasyon şirketleri, bu holdingin yetkisi altında olacak. Kuruluşun iki kademeli bir yönetim sistemi olacaktır - bir denetim ve bir yönetim kurulu, denetim kurulunun beş üyesi Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı, yönetim kurulunun üç üyesi ise denetim kurulu tarafından seçilecek. Su temini ve kanalizasyon şirketlerinin 2014-2020 Çevre Operasyonel Programı’nın faydalanıcıları olduğu göz önünde bulundurularak, holdingin halihazırda yapılmış olan hibe sözleşmelerinde öngörülen faaliyetlerin uygulanmasında ihale makamının yetkilerini kullanması öngörülmemektedir.

Yeni holdingin temel amacı, neredeyse kurumuş olan Studena Barajı’ndan çelik üretimi yapan Stomana Şirketi ve Pernik Merkezi Isıtma Şirketi’ne su sağlanması nedeniyle sakinleri su rejiminden dolayı mağdur durumda olan Pernik’teki gibi su krizlerini önlemek olacaktır. Pernik’te yaşanan su kriziyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklu yargılanmasına karar verilen Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov görevden alındı ve bu göreve Revizoro lakabıyla bilinen Birleşik Vatanseverler İttifakı Milletvekili Emil Dimitrov atandı.

Borisov,”Çarşamba gününe kadar iki görev daha - çöp ithalatı ve ihracatı, AB direktifleri var, belgelerde açıklanan şeyin ülkeye girenle aynı olduğundan emin olana kadar ne kadar süreliğine moratoryum uygulayabiliriz? İkinci görev, içme suyu kullanan tüm hidroelektrik santralleri ilgilendiriyor. İçme suyu temin etmek en önemli, elektrik üretimi ondan sonra geliyor. Su, enerji üretimi için çok önemlidir, hidro enerji en uygun maliyetlidir, çünkü en yüksek miktarda enerji üretimi sağlıyor, sistemimizi dengeler, ancak bu içme suyu pahasına olamaz” diye kaydetti.

Başbakan, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova ve Çevre ve Su Bakanı Emil Dimitrov’u bu işlerle görevlendirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS