Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Varna Belediye Başkanı ile Müslümanların sorunları görüşüldü

Varna Belediye Başkanı ile Müslümanların sorunları görüşüldü

17 Ocak 2020

15 Ocak 2020 Çarşamba günü Varna Belediye Başkanı İvan Portnih ile Varna Bölge Müftülüğü yönetimi arasında resmi bir görüşme yapıldı. Varna Bölge Müftülüğünün girişimiyle gerçekleştirilen görüşmede Bölge Müftüsü Nuray Şükrü, Bölge Müftülüğü Vakıflar Birimi’nde uzman olarak görevli Avukat Sezay Çolakov ve Bölge Müftülüğü Sekreteri Fahredin Mollamehmed hazır bulundular.

Resmi toplantı sırasında iki taraf, Bulgaristan'ın deniz başkenti olarak bilinen Varna’daki Müslüman topluluğunun yaşamıyla ilgili önemli ve güncel konuları tartıştı. Onların arasında Varna’da Merkez Mezarlığı sorunu ve Müslümanlar için ayrılan alanda kapasitenin dolmasının yanı sıra mezarlıkların temizlenmesi, dosyalanması, yeni mezar yerlerinin açılması imkânları da vardı. Varna Bölge Müftülüğü yönetimi, bu sorunun çözümü konusunda İvan Portnih’in şahsında Varna Belediyesi’nden yardım rica etti, çünkü şu anda Müslümanlar için ayrılan mezarlık alanına defin yapılmamaktadır.

Belediye Başkanı’ndan daha birkaç sorunun çözümü için yardım istendi. Onların arasında yasallığı şüpheli olan birkaç taşınabilir yapının Hayriye Camii yanında bulunan vakıf mülkünden ayrılarak ortadan kaldırılması ve şu anda çatlak ve genel olarak kötü durumda olan Varna'daki Aziziye Camii’nin minaresinin güçlendirilmesine yönelik bakım onarım çalışmalarının başlatılması konuları bulunuyor. Bu konuda Belediye Başkanı İvan Portnih, onarımın başlatılması için belediye bütçesinden kaynak tahsis edilmesine yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti, fakat bundan önce uzmanlar tarafından inşaat hasar tespit raporu ve mimari tasarım raporu hazırlanması gerektiği anlaşıldı.

Yapılan görüşmede Varna Belediyesi ayrıca Maksuda semtinde bulunan bir belediye mülkünün oradaki Müslüman nüfusun ihtiyaçları için kültürel ve dini amaçla kullanılmasını sağlamayı taahhüt etti.

İki taraf, Osmanlı döneminden kalma ve çok az bilinen çeşmeler, anıtlar ve şehirde yer alan başka tarihi mekanların belirlenmesi ve turistik yerlere yönlendiren tabela çalışması yapılması fikrini de tartıştı. Bu amaçla Varna’daki Müslümanlar arasından bir tarihçi ve Varna Belediyesi Baş Mimarı arasında gelecekte bir görüşme yapılması öngörülmektedir. Bu alanların Varna turizm halkası oluşturma projesinin bir parçası olması düşünülmektedir.

Görüşmenin sonunda Varna Belediye başkanı İvan Portnih ve Bölge Müftüsü Nuray Şükrü, karşılıklı iyi dileklerle ayrıldılar. Müftü, görüşmeye ev sahipliği yapan Belediye Başkanı’na yeni baskı Bulgarca Kur'an-ı Kerim Mealini hediye etti.

Haber: L. ÇAUŞEVA
www.grandmufti.bg

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Müslünan 2020-01-18 08:34:22
Bulgar milliyetçi kanadı camilerde vaazlar imamlar tarafından Bulgarca verilmesinin öteysndan Kuran-i Kerim Bulgarca okunmasını talep etmişlerdi.
Nihai Bulgar milliyetçilerin isteği yerine getirilerek Kuran-İ Kerim Bulgarcaya çevrimi.
Amaç din eğitimleri Arapça değil Bulgar dilinde yapılmadı öngörülüyordu.
Bulgar adım adım Jivkov gibi acele etmeden aheste aheste uzun vadeli Türkleri erimeye devam edecek ve ediyor da.
BOŞ müftülük bu sürece çok iyi biliyor.
Siyasi kanat olan DpS aynı şekilde susuyor.
fes 2020-01-18 19:47:17
Türk kimliğini değil de Müslüman kimliğini öne çıkartanlar bulgar milliyetçisi Türk düşmanlarıyla el ele kol koladır. Biz arap değil Türküz Türk. Ben Müslümanım ama Türk değilim diyenler düşmanımızdır.
Müslüman 2020-01-20 13:08:13
Fes aptalı sen kalk git bi camide namazı Türkçe kıldırmaya çalış.
Senin din düşmanı olduğun zaten biliniyor.
Sen kendi kendine düşmansın.
Sen türbeye bile gitmiyorsun dinsiz ne olduğunu bilmeyen bi zavallısın.
Dinsiz bi toplum yok olmaya mahküm olduğunu anlamış olmayan bir tipsizden ancak böyle saçmalıklar beklenir.
Elbette önce Türk ama daha sonra iki kavram ayrılmaz Müslüman geliyor.
Adam ol adam.
Din düşmanı asla Türk olamaz senin gibi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS