Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Borisov Davos’ta: Batı Balkan ülkelerinin geleceği AB'de

Borisov Davos’ta: Batı Balkan ülkelerinin geleceği AB'de

21 Ocak 2020

Başbakan Boyko Borisov, İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu 50. Yıllık Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen ”Batı Balkan Ülkelerinin Diplomasisi Yönünde Diyalog” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, ”Bulgaristan, Batı Balkan ülkelerinin AB’ye üyelik yolundaki çabalarını tutarlı bir şekilde desteklemektedir” diye kaydetti.

Başbakan Borisov, bölge ülkelerinde kilit reformların uygulanmasında katalizör olarak AB’nin genişleme politikasının rolünün sürdürülmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Borisov, “Bu reformlara hem Batı Balkanlar bölgesinin modernizasyonu ve gelişimi hem de AB açısından stratejik önem arz eden bu bölgenin istikrarı ve refahı için ihtiyaç duyulmaktadır” diye belirtti.

Onun ifadesine göre, Güneydoğu Avrupa'da çeşitli bölgesel işbirliği girişimleri ve biçimleri bölgedeki siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarı destekleme konusunda birbirini tamamlıyor. Başbakan Borisov,”Ancak bölgesel işbirliği, Batı Balkanların Avrupa entegrasyonunun bir alternatifi değildir. Tam aksine bu işbirliği, bölge ülkelerinin stratejik AB’ye üyelik hedefine katkıda bulunmalıdır” diye vurguladı.

Borisov,”Bulgaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile ortaklaşa 1 Ocak 2020'den itibaren Batı Balkan Ülkeleri İle Berlin İşbirliği Süreci'ne eş başkanlık edecek” dedi. Başbakan, ülkemizin bu sorumluluk taahhüdünü, Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonu sürecini AB’nin siyasi gündeminde üst sıralara taşıyarak elde ettiği başarısının bir devamı olarak üstlendiğini de sözlerine ekledi.

Borisov, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Batı Balkan Ülkeleri İle Berlin İşbirliği Süreci Eşbaşkanlığı’nın öncelikleri tüm yönleriyle bağlantı kurulmasıdır: ulaşım, enerji, dijital ve insanlar arasında, özellikle de gençler arasında, eğitim de dahil olmak üzere bağlantı kurulması” diye vurguladı. Başbakan, uygulanacak olan en büyük projelerden birinin 8 Nolu Trans-Avrupa Ulaşım Koridoru inşaatının ilerlemesine yönelik olduğunu belirtti. Borisov,”Bu ulaşım koridoru bölge için çok önemlidir ve Batı Balkanlar'ın komşusu olan AB üyesi devletlerle bağlantı kurmasına iyi bir örnek olacaktır” dedi.

Borisov,”Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin AB'de olduğuna ikna olduk, çünkü onlarsız AB projesi eksik. Ayrıca Hırvatistan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı da AB-Batı Balkanlar Zirvesi düzenlemeyi planlıyor ve bölgenin Avrupa entegrasyonu sürecini AB’nin siyasi gündeminde tutmaya odaklanacak” diye vurguladı.

Borisov konuşmasında Güneydoğu Avrupa'da Berlin İşbirliği Süreci ile birlikte Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci ve Bölgesel İşbirliği Konseyi gibi diğer köklü ve önemli bölgesel işbirliği biçimlerinin de bulunduğuna işaret etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS