Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Şumnu’da Türkiye Bursları tanıtıldı

Şumnu’da Türkiye Bursları tanıtıldı

21 Ocak 2020

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Ajansı Başkanı (YTB) Abdullah Ehren, YTB Başkan Yardımcısı Sait Yusuf ve YTB Bulgaristan Masası uzmanı Fatme İnce, 21 Ocak 2020 Salı günü Şumnu Piskopos Konstantin Preslavski Üniversitesi'ni ziyaret ettiler.

Ziyaretin amacı, öğrencilere, üniversite öğrencilerine ve vatandaşlara Türkiye Burs Programlarının tanıtılmasıydı. Ziyaret, heyete eşlik eden Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel’in girişimiyle gerçekleştirildi. Heyet, Şumnu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Georgi Kolev, Şumnu Üniversitesi Akademik Genel Kurulu Başkanı Doç. Dr. Yuriy Prodanov ve Şumnu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Meryem Salim tarafından karşılandı.

YTB Başkanı Eren, ”Türkiye Cumhuriyeti, eğitim kurumlarının yabancı uyruklu öğrencileri kabul etme ve onların eğitim faaliyetlerini destekleme konusunda köklü geleneğe sahip bir ülkedir. 2012 yılından bu yana yabancı uyruklu öğrencilere yönelik burs sistemi, "Türkiye Bursları” adı verilen yeni bir sistemle yeniden yapılandırılmıştır” diye belirtti.

Eren, “Şu anda 15 000 kişiyi burslandırıyoruz ve şimdiye kadar 165 ülkeden toplam 150 000 öğrenciyi mezun ettik. Bulgaristan başvuruları bizim istediğimiz düzeyde değil, oysa biz eğitim alanındaki işbirliğin barış ve ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkilerde önemli bir rol oynadığına inanıyoruz” diye ifade etti.

Bursiyer adayları, başvuru formunda tercih ettikleri üniversite ve uzmanlık alanlarını belirtmelidirler. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, başarı puanı ve yaş kriterlerine göre seçilirler. Başvurusu onaylanan bursiyer adaylarının harç ücretleri karşılanır, onlara aylık burs verilir, uçak biletleri, sağlık sigorta primleri ödenir, yurtta konaklama sağlanır. Başvurusu onaylanan Türkçe bilmeyen, fakat Türkçe’de eğitim görmek isteyen bursiyer adaylarına yönelik bir yıllık ön hazırlık kursu düzenlenmektedir. Araştırma bursları, Türkçe okumak isteyen memurlar ve üniversite hocalarına yönelik burslar da var.

Türkiye'de burslu okumak isteyen lisans adayları ile yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isteyen başarılı öğrenciler, başvurular hakkında ayrıntılı bilgileri
https://www.turkiyeburslari.gov.tr/ linkinde bulunan YTB’nın Türkiye Bursları sayfasında bulabilirler. Arzu edenler, bu site üzerinden çevrimiçi başvuruda bulunabilirler. Burs başvuruları yılda bir kere 10 Ocak-20 Şubat döneminde yapılmaktadır.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS