Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Nisan 2020
HABERLER » Dünya
Uzlaşmalı çözüm önerisi

Uzlaşmalı çözüm önerisi

23 Şubat 2020

Azerbaycan Cumhuriyeti İnsan Hakları Ombudsmanı, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) 366. Motorize alayı tarafından desteklenen Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 25 – 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Hocalı şehrini işgali ve sivil halk kıyımıyla gerçekleşen Hocalı Soykırımının 28. Yıldönümü dolayısıyla, olayın Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı süregelen politik saldırı ve etnik temizlik hareketinin devamı olduğunu duyurur.

Hocalı trajedisinden bu yana 28 yıl geçti. Bu soykırım işlenirken, Azerbaycan soyundan oldukları gerekçe gösterilerek, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70 yaşlı olmak üzere toplam 613 kişi katledildi. 487 kişi de ağır yaralandı. 8 aile ocağı söndürülürken, 130 çocuk eve beyinlerinden birisini, 25 çocuk da her ikisini kaybetti. Esir edilen veya tutuklanan 1275 kişi ağır işkence gördü. Onlardan 68 bayan ve 26 çocuk bugüne kadar kayıptır. 150’sinden de iz yoktur. Hocalı şehrinin işgal edilmesiyle Azerbaycan devletine ve vatandaşlarına 170 milyon Amerikan Doları tutarında zarar verilmiştir. 1994 yılının Şubat ayında milli lider Haydar Aliev’in girişimi üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi olaylara politik ve hukuksal değerlendirme getirdi. Ve 26 Şubat tarihi Hocalı Soykırım Günü ilan etti.

Birleşmiş Milletler Teşkilatı (BMT) Genel Kurulu’nun 11 Aralık 1946 tarihli ve 96 (1) no’lu soykırımı uluslararası suç ilan eden ve 9 Aralık 1948 tarihli ve 260 (III) no’lu “Soykırımı Engelleme ve Soykırım Suçunu Cezalandırma” kararı doğrultusunda kabul edilen önerilerde belirtildiğine göre, Ermeni işgal güçlerinin Hocalı’da gerçekleştirdiği kitle kıyımı bir soykırımdır. Hocalı’da gerçekleştirilen soykırım, barışçı Azerbaycan nüfusa karşı daha önce gerçekleştirilen soykırım suçları arasından en gaddar ve şiddetli olmasıyla birlikte, vahşi ve zalim olması da dikkat çekicidir. Önceden planlanmış olan işgal ile birlikte sivil halkla da acımasız bir biçimde hesaplaşma Ermenistan’la sınırımızdaki Azerbaycan’ın Kafkas bölgesindeki Baganis Ayrım köyünde, Kara Bağ’ın Azerbaycan nüfuslu İmaret Garvent, Tug, Salaketin, Ahullu, Hocavend, Camilli, Nabiler, Meşeli, Gasanabad, Karkicahan, Gaybalı, Malıbeyli, Yukarı ve Aşağı Guşçular köylerinde sınır tanımaz şiddetle infazlar işlenmiş, toplu infaz yapılmıştır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, aralarında çocuk, kadın ve yaşlılar da olan Garadağlı köyünde 80 kişi ve Agdaban köyünde de 67 köylü işkence altında can verirken, esir alınan büyük sayıda yerli kayıplara karışmış, evler ve köyler ateşe verilip külü savrulmuştur. Ermeniler tarafından başlatılan ve Azerbaycan’a karşı işgal ve askeri saldırı şeklinde günümüzde de devam eden savaş, insanlığa karşı suçlar ve Hocalı soykırımı özellikle 1949 tarihli Soykırım Suçlarını Önleme ve Cezalandırma Cenevre Anlaşmasına; Uluslararası Sivil ve Politik Haklar Sözleşmesine, Uluslararası Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Anlaşmasına, İşkence Yaparak ya da İnsanı Cezalandırmak amacıyla Başka Şiddet Biçiminde Zorbalık ve Zülüm Uygulayarak İnsan Şerefini ve Haysiyetini İncitmeyi ve Hiçe Saymayı Yasaklayan ve Canilerin Cezalandırılmasını Öngören Sözleşmeye; Irk Ayrımının her Türünü Yasaklayan Uluslararası Sözleşmeye; Çocuk Hakları Anlaşması ile İnsan Hakları ve Temel Özgürlükler Sözleşmesine; BMT Güvenlik Konseyi’nin 1993 Tarihli ve 822, 853, 874 ve 884 no’lu Kararları da bu arada Devletler Hukukunun çözüm önerilerine; 14 Mart 2008 tarihli BMT Genel Kurulu’nun “İşgal Altındaki Azerbaycan Topraklarında Durum” Uzlaşmalı Çözüm Önerisine; PASE’nin 2005 yılından ve 1416 no’lu Kararına ve 1690 no’lı Çözüm Önerisine; Avrupa Parlamentosunun 23 Ekim 2013 tarihli Yukarı Karabağ sorunlarına Çözüm Önerisi bir yandan insan hakları ile devletler arası hüman hukukun çok kaba bir şekilde ihlal edilmişliğine kanıtlar sunarken, işgal altında bulunan Yukarı Karabağ ile etraf bölgelerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarından koparılamaz parçalar olduğunu yeniden doğrulamaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliev otorite sahibi uluslararası örgütlerin yüksek kürsüsünden, Yukarı Karabağ uzlaşmazlığının barışçı yoldan, ülkemizin toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek ve halkımıza karşı işlenen suçlara adil politik ve hukuksal değerlendirme getirilerek kesin çözüm bulması zorunluğuna her yerde ve fırsatta vurgu yapıyor.

Haydar Aliev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Alieva girişimiyle gerçekleştirilen “Hocalı’ya Adalet” uluslararası kampanyası aslında Hocalı soykırımının dünya çapında tanımayı amaçlayan düzenli ve sistemli çalışmalara çok önemli bir katkıdır. Meksika, Pakistan, Çek Cumhuriyeti, Peru, Kolombiya, Panama, Guatemala, Sudan, Guatemala ve Cibuti parlamentoları ilgili belgeleri tanzim ederek Hocalı’da işlenen kitlesel imhanın bir soykırım olduğunu kesin ispatladı.

Romanya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Ürdün, Slovenya, İskoç ve Paraguay meclisleri ile Birleşik Amerika’da 22 eyalet yasama organları Hocalı trajedisini bir kitlesel imha olarak niteleyerek, büyük sayıda sivil öldürülen çok ağır bir suç olarak sert kınadılar. İslam İşbirliği Örgütü “Ermenistan’a saldırgan, Hocalı trajedisine de soykırım” dedi.

Devletler Hukuku ve ülkelerin iç hukuku esas, Hocalı trajedisi sivil insanları milli mensubiyetlerine göre tamamen veya kısmen imha etme niyet ve amaçlı cinayet niteliğine ve eylemlere dayanan kesin deliller, bir soykırım işlendiğini inkârı olanaksız kanıttır.

Birleşmiş Milletlerin “Soykırımı Engelleme ve Soykırım Suçunu Cezalandırma” önleyici kararına uygun olarak soykırım işleyenler ilgili yasalara uygun olarak cezalandırılmalıdırlar. Bundan 75 yıl önce Dünyanın Güvenli Gelişmesi amacıyla kabul edilen ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı Tüzüğünün onaylanması esnasında ilan edilen ilklerin 2030 yılına doğru başarılı gelişime yönünde, en saygın dünya örgütünde onaylanan esaslar ve ayrına BMT Güvenlik Konseyi Karar Önerilerinin kayıtsız koşulsuz uygulanması doğrultusunda olmak üzere, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü kayıtsız şartsız sağlanmalı, bir milyondan fazla göçmen ve topraklarından kovulanlar yurtlarına dönebilmeli, esir düşenler ve tutuklular serbest bırakılmalı, Hocalı’da adalet kurulması davası hedefine ulaşmalıdır.

Azerbaycan Cumhuriyeti İnsan Hakları Yetkili Ombudsmanı
Sabiha Alieva

Tarih: 19 Şubat 2020

Aşağıdaki makamlara gönderilmiştir:
BMT Genel Sekreterine;
BMT Güvenlik Konseyi’ne;
BMT İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne;
BMT İnsan Hakları Konseyinde, BMT Sığınmacı Yüksek Komiserliği’ne;
ÜNİSEF, ÜNESKO, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, OBCE yönetimlerine;
Uluslararası ve Avrupa Kurumları Ombudsmanlarına;
Asya Ombudsmanlar Konseyi’ne;
İslam İşbirliği Konseyi’ne ve bu teşkilata üye ülkeler Ombudsmanlar Birliği’ne;
İslam İşbirliği İnsan Hakları Birliği Bağımsız Daimi Komisyonu Başkanlığı’na;
Çocuk Hakları Avrupa Ombudsmanları Kurulu’na;
Uluslararası Barış Bürosu Ombudsmanlarına;
Değişik ülkelerin İnsan Hakları Milli Kurumları’na;
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dış ülkelerdeki Büyükelçiliklerine ve diğer ülkelerin Azerbaycan Cumhuriyetindeki Büyükelçilik ve temsilciliklerine iletilmiştir.

Rusçadan çeviri: Hikmet EFENDİEV

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS