Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Nisan 2020
HABERLER » Bulgaristan
Rusya, Bulgaristan’a sattığı gazın fiyatını yüzde 40’tan fazla düşürdü

Rusya, Bulgaristan’a sattığı gazın fiyatını yüzde 40’tan fazla düşürdü

03 Mart 2020

Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda gazetecilere verdiği brifingde Bulgaristan’ın Rusya’dan aldığı doğal gaz fiyatının % 40'tan fazla oranda ucuzladığını bildirdi. Doğal gaz fiyatında indirim yapılması kararı, Bulgargaz Şirketi ve Rus enerji şirketi Gazprom arasındaki doğal gaz fiyatını Avrupa Komisyonu ile Rus şirketi arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak değiştirme müzakerelerinin sonucunda alındı. Böylece aylık bazda doğal gazın fiyatını değiştirmek için bir anlaşmaya varılmıştır. Şimdiye kadar fiyat, petrol türevleri temelinde belirleniyordu. Yeni formülde bileşenin büyük bir bölümünü bölgesel pazarlardaki fiyatlar oluşturacak. Yeni formülün uygulanması sonucunda Bulgaristan'a satılan doğal gazın fiyatı, şimdiki fiyata göre % 40,3 azaldı.

Başbakan Borisov, ”Müzakereler yaklaşık yedi ay sürdü. Onları Avrupa Komisyonu yardımıyla profesyonel bir şekilde yürüttük” diye vurguladı. Borisov’un ifadesine göre, bugün 3 Mart Milli Bayram Günü’nde sözleşmenin Gazprom tarafından imzalanması tesadüf değildir. Başbakan,” Sembolizm var. Rusya Federasyonu’ndan mevkidaşlarıma da teşekkür ederim, bizler hiçbir zaman onların katkısını inkar etmedik, tam aksine savaş sırasında Bulgaristan ve kurtuluşumuz için yaptıkları fedakarlık ve yardımlar için her zaman teşekkür ettik ve minnettarlığımızı ifade ettik ve bu sabah sözleşmeyi imzalayarak geri gönderdiler. Sözleşmeleri yeniden müzakere eden ülkeler arasında bize yapılan indirim oranı yüzde 40’tan fazla olmak üzere en yüksektir” diye belirtti. Geçen yıl ülkemizin alternatif kaynaklardan yaklaşık 0,5 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz ithal ettiğini hatırlatan Başbakan, ”Çeşitlendirme ve rekabet doğal gaz fiyatlarının nasıl düştüğünü gösteriyor” diye ekledi.

Enerji Bakanı Temenujka Petkova, ”Doğal gaz fiyatında elde edilen indirim oranı benzeri görülmemiş bir şey, Bulgaristan’da sanayi ve hane halkı tüketicileri piyasa fiyatlarından faydalanacak” dedi. İki taraf arasında varılan anlaşmalara ve Gazprom ile Avrupa Komisyonu arasındaki anlaşma şartlarına göre Gazprom, 5 Ağustos 2019 tarihinden itibaren fazla ödenen miktarı Bulgargaz'a geri iade edecektir. Bulgargaz da fazla ödedikleri miktarı müşterilerine geri iade edecektir.

Bulgargaz Şirketi İcra Müdürü Nikolay Pavlov, ”İlk hesaplamalara göre, fiyatların Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu tarafından onaylanmasından sonra gaz tedarikçisi müşterilerine yaklaşık 150 milyon leva geri ödeyecek” dedi. Onun ifadesine göre, 1 Mart 2020'den itibaren fiyatlandırma yıllık bazda yapılacaktır.

Bakan Petkova, Bulgaristan ekonomisini daha rekabetçi hale getirecek doğal gaz fiyatlarında benzeri görülmemiş bir düşüş sağlandığını belirtti. Avrupa Komisyonu'nun bu süreçte önemli rolü olduğunu kaydeden Petkova, “AK'nin müdahalesi sayesinde bu mükemmel sonuçla övünebiliriz” dedi.

Bulgargaz Şirketi İcra Müdürü Nikolay Pavlov, ”Teklif edilecek fiyat, 2 Mart tarihi itibariyle petrol ürünleri ve dolar döviz kuru ile ilgili güncel bilgilere dayanarak hesaplanmaktadır. Ayrıca bir veya diğer yönde hafif bir sapma olabilir. Elde edilen indirimli fiyat, Gazprom ile Bulgargaz arasındaki uzun zamandır devam eden ticari ilişkilerin tarihçesinde en büyük orandadır. Bunun merkezi ısıtma şirketleri ve Bulgaristan ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Yeni fiyatlandırma formülü, 5 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geriye dönük olarak uygulanacaktır. O zaman Bulgargaz resmi olarak Gazprom'dan sözleşme şartlarını fiyat açısından yeniden müzakere etmesini istedi. Yeni fiyat mekanizmasının uygulanması, 5 Ağustos 2019- 29 Şubat 2020 döneminde yapılan teslimat fiyatlarında farklılıklara yol açacaktır” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS