Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Mart 2020
HABERLER » Kırcaali
Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi, çevre yatırımları için ödüllendirildi

Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi, çevre yatırımları için ödüllendirildi

04 Mart 2020

Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi’nin temel değerlerinden biri çevreyi ve biyolojik çeşitliliği korumadır. Bu amaçla şirket, Bulgaristan'da tehlike altındaki türleri listeleyen Kırmızı Kitap’ta yer alan iki kaplumbağa türünün popülasyonlarını korumak için bir proje uyguluyor. Maden sahasında maden çıkarma ve işleme faaliyetlerini planlamanın daha ilk aşamalarında mahmuzlu Akdeniz kaplumbağası ve Trakya tosbağası veya Hermann kaplumbağası olmak üzere iki tür kaplumbağa tespit edildi.

Şirket, ilk önlemleri 2012’de almaya başladı. Uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından uygulanan çok bileşenli izleme ve önlemler, iki kaplumbağa türü üzerindeki olumsuz etkileri önlemeyi amaçladı. Bunların arasında çit inşaatı, made sahasında bulunan tüm kaplumbağaların birer birer çıkarılması ve yer değiştirmesi, her yıl kaplumbağaların sayılması ve hareketinin izlenmesi, meyve ağacı dikimi ve başka faaliyetler son 8 yıldır devam etmektedir.

Uzmanların ve gönüllülerin çalışmaları sayesinde bölgede 2456 kaplumbağa yuvası işaretlendi, 522 kaplumbağa 2017'nin sonuna kadar projenin kapsadığı bölgeden başka yere taşındı, olası yeniden yerleşimi önlemek için maden sahasının çevresinde koruyucu bir çit inşa edildi, yer değiştirme alanında orman meyveleri bitkileri ekilerek 9 kaplumbağa besleme alanı oluşturuldu, tüm kaplumbağalar hakkında bilgi içeren veri tabanı oluşturuldu.

Yıllar içinde türlerin korunması için ek önlemler olarak kaçak avcılığı azaltmak için yerli gönüllülere eğitim verilmesi, kaplumbağa koruma faaliyetlerini koordine etmek için birleştirilmiş veri tabanının bakımı dahil yerel yetkililerle istişare yapılması, biyoçeşitliliğin korunması ve durumu hakkında bilgilendirme kampanyaları için eğitim programı hazırlanması ve eğitimlerin geliştirilmesi, şirketin iş ortaklığı yaptığı firmalara kaplumbağa tespit edildiğinde uygulanan prosedürler hakkında eğitim verilmesi ve kaplumbağaların gelişimini ve popülasyonunu izleme gibi faaliyetler de gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kuramigratçanin 2020-03-05 08:18:41
Gavur çok akıllı işte büle.
SİYANÜR zehirinin çevreye verecek olduğu felaketi şaklamak için işte büle aldatılıyor.

Ajan gelini Sabihan başkanın vijdanı sızlayacak mı dır acaba.
GOCUMAN 2020-03-07 14:54:12
Şaka gibi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS