Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Valiliği Sağlık Kriz Masası, bölgesel düzeyde koronavirüse karşı alınan önlemleri duyurdu

Kırcaali Valiliği Sağlık Kriz Masası, bölgesel düzeyde koronavirüse karşı alınan önlemleri duyurdu

09 Mart 2020

Kırcaali Valisi Nikola Çanev’in başkanlığındaki Valilik Sağlık Kriz Masası, Bulgaristan'da Gabrovo ve Plevne'de tespit edilen ilk koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonu vakalarından sonra bölgesel düzeyde koronavirüse karşı alınan önlemleri duyurdu. Sağlık Bakanlığını talimatı üzerine film gösterimleri ve tiyatro gösterileri de dahil olmak üzere organize edilen kültürel etkinlikler durduruldu. Çocukların katılımıyla toplu etkinlikler düzenlenmesi, spor karşılaşmalarına izleyici katılımı olması geçici olarak yasaklandı.

Bölge Sağlık Müfettişliğine (RZİ) gerektiğinde tedavi kuruluşlarında yatak kapasitesi artırılacak ve çalışma saatlerinde değişiklik yapılacak bir organizasyon oluşturması talimatı verildi.
Oturumda il ve ilçe hastanelerinin, RZİ, Acil Yardım Merkezi, Bölge Sağlık Sigorta Kasası, İçişleri Bakanlığı İl Emniyet Müdürlüğü, Sınır Polisi, Kırcaali İl Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Kırcaali Şube Müdürlüğü ve Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı Kırcaali Şube Müdürlüğü temsilcileri hazır bulundular. Onlar, koruyucu ve kontrol önlemleri hakkında kısa bilgi verdiler.
Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi’ne koronavirüsü şüphesi olan hastalar için 18 yatak öngörülmektedir. Onların 14’ü Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde, kalan diğer 4’ü ise Göğüs Hastalıkları Bölümü ve Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Bölümü’nde bulunuyor. Şu anda hastanede tedavi gören grip hastası yok ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde yatakların yüzde 50’si boştur.

Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi İcra Müdürü Prof. Dr. Çerkezov,” Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü ve Pnömofizyoloji Bölümü’nde de boş yataklar var ve gerektiğinde daha yaklaşık 30 yatak konulabilir” diye izah etti. Hastane müdürü, iyi bir kişisel hijyen uygulanmasıyla insanlar için en iyi izolasyonun evde olduğunu ve doktorların gözlük, maske ve eldivenlere ve sağlık kuruluşlarındaki ortak yerlerin düzenli dezenfeksiyonuna belbağlayacağını vurguladı. Kırcaali Acil Yardım Merkezinde bir-bir buçuk ay yetecek olan 200 solunum maskesi ve önlük, 1 200 sıradan ve 600 kumaş maske ve gözlük bulunuyor.

Bununla birlikte ilçe hastanelerinde kişisel koruyucu ekipmanların mevcudiyeti sınırlıdır. Onların müdürleri, hastalarda temas izolasyonu uygulanması için yeterli sayıda yatak öngörmeleri ve Kırcaali İl Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü verilerine göre, yaklaşık 9 000 solunum maskesi bulunan belediye idarelerinden solunum maskesi talebinde bulunmaları konusunda uyarıldı. Emniyet Müdürlüklerinde görevli polisler ve Sınır Polisi görevlilerinin de kişisel koruyucu ekipmana ihtiyaç duyduğu anlaşıldı.

Kırcaali Valiliği Sağlık Kriz Masası, vatandaşlara hizmet veren tüm devlet ve belediye kurumlarının, çalışanlarına koruyucu maskeler sağlamalarını ve dezenfeksiyonu artırmalarını tavsiye etti. Yurt dışından dönen ve hastalık izni kullanan vatandaşlardan da kendilerineuygulanan karantina kurallarına uymaları ve grip semptomları durumunda aile hekimlerinin telefonla hastalarına danışmanlık yapmaları istendi.

RZİ, bölgedeki durumu mevsim için normal olarak nitelendirdi. RZİ Müdürü Dr. Viktor Kirçev, “Grip salgını ortadan kayboluyor. İtalya'dan dönen öğrencilere uygulanan 14 günlük karantina süresi doluyor ve hiçbir çocukta hastalık yok. Koronavirüsü olan ülkelerden gelen ve Makaz Sınır Kapısı’ndan geçiş yapan yolcular anketi cevaplıyor ve takip edilmektedir. Fakat onların hiç biri Kırcaali ilinden değildir” diye vurguladı.

Vali Çanev, “İtalya’dan dönen ve arandığı duyurulan Türkiye vatandaşı polis tarafından tespit edildi. O şahıs, Milano şehrinden döndükten sonra bölgeye giriş yapmamıştır, Kaptan Andreevo Sınır Kapısı’ndan çıkış yapmıştır ve yurttaşlarımız için bir risk oluşturmuyor” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS