Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Nisan 2020
HABERLER » Bulgaristan
Ulusal Transfüzyon Hematoloji Merkezinden kan bağışı çağrısı

Ulusal Transfüzyon Hematoloji Merkezinden kan bağışı çağrısı

19 Mart 2020

Ulusal Transfüzyon Hematoloji Merkezinden yapılan açıklamada, kan ve kan bileşenlerinin azalmakta olduğu bildirildi. Merkez, vatandaşları kan bağışı yapmaya çağırdı. Bu amaçla kan merkezlerinin çalışma saatlerini uzattığı belirtildi.

Ülkedeki tüm transfüzyon hematoloji merkezlerinde kan donörlerinin sayısında önemli bir düşüş kaydedildi.

Sadece Sofya'da 1 Mart-15 Mart 2020 tarihleri arasında kan bağışçılarının sayısı yaklaşık 600 kişi azalarak 1 138’e kadar düştü. 2019 yılının aynı döneminde kan bağışçı sayısı 1 739'du.

Kan merkezleri, mümkün olan yerlerde hastaneler için gerekli miktarlarda kan ve kan bileşenleri sağlamak için tatil günlerinde ve hafta sonları da çalışacaktır. Olağanüstü hal durumu göz önünde bulunurularak sadece gezici ekiplerin faaliyetleri durduruldu.

Vatandaşlar, şunu bilmelidirler ki dünya çapında yapılan bilimsel çalışmalar, koronavirüslerin (COVID-19 gibi) transfüzyon veya transplantasyon yoluyla bulaştığını göstermemektedir.

Açıklamada, “Bu nedenle isteyenler sağlıkları için herhangi bir risk almadan kan bağışlayabilirler. Kan merkezlerinde görevli tüm personel gerekli koruyucu ekipmanla donatılmıştır. Ülkedeki transfüzyon hematoloji merkezlerinde kan donörü adaylarının rutin olarak tarama testleri yapılır. Klinik belirtileri olan solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden kan alınmasına izin verilmez” denildi.

Onkohematoloji, pediatrik onkohematoloji, yanık tedavi, kalp cerrahisi, obstetrik ve jinekoloji, nöroşirürji ve başka kliniklerde yatan hastalara günlük kan ve kan bileşenleri transfüzyonları yapılmasına ihtiyaç vardır. Birçok acil tıbbi müdahale de kan transfüzyonu gerektirir.

Sağlık Bakanlığı, sağlık durumu izin veren herkesi yardım etmeye ve kan bağışı yapmaya çağırdı. Amaç, sağlık kuruluşlarına hayat kurtaran cerrahi ve acil tıbbi müdahaleleri gerçekleştirmek için gerekli kan ve kan bileşenlerini sağlamaktır.
Kan bağışı ile ilgili daha fazla bilgi, Ulusal Transfüzyon Hematoloji Merkezi’nin https://ncth.bg/ linkinde bulunan sistesinde bulunabilir. Çalışma saatlerine ilişkin güncelenen bilgiler, yarın sitede yayınlanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS