Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Ağustos 2020
HABERLER
MEHMET EMİN AGA 1. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE İSKEÇE’DE ANIILDI

MEHMET EMİN AGA 1. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE İSKEÇE’DE ANIILDI

10 Eylül 2007

Batı Trakya Türkleri liderlerinden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga, 9 Eylül günü 1. ölüm yıldönümünde İskeçe Aşağı Mahalle mezarlığında kabri başında anıldı. Aynı gün Aga için İskeçe Sünne Mahallesi Camii’nde mevlid de okutuldu. Anma törenine Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Gümülcine Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Adnan Selim, Batı Trakya Türk Azınlığı Vaaz ve İrşad Heyeti Başkanı İsmail Karaali, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Cemil Kabza, eski milletvekilleri Birol Akifoğlu ve İsmail Rodoplu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hasan Küçük’ün yanısıra çok sayıda soydaş katıldı.

Tören Aga’nın kabri başında Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Daha sonra da günün anlamını belirten konuşmalarda aşağıdaki görüşler dile getirildi:

AHMET METE- İSKEÇE SEÇİLMİŞ MÜFTÜSÜ:

“Rahmetli müftüyü ben size anlatmayacağım. Rahmetli müftünün eğer kabri başında bu kadar insan varsa, eğer rahmetli müftünün mevlidine duasına uzaktan yakından teşrif edip gelenler varsa, onu size anlatmama hiç gerek yoktur demektir. Rahmetli müftü olmanın yanısıra hepimizin babası olmuştur. B.Trakya’nın babası olmuştur. B.Trakya Müslüman Türkünün ihtiyaçları zamanında yanında bulunmuş, elinden tutumuş, önderliğini yapmıştır. Bugün benim söyleyeceğim teşekkürden sonra tek bir söz vardır: Allah, inşallah, mücadele insanları olan peygamberlerin katına yükseltir. Ona gani gani rahmet eder.”

TAHSİN BURCUOĞLU – T.C. ATİNA BÜYÜKELÇİSİ:

“Merhum faziletli müftü Mehmet Emin Aga’yla 1989 yılına kadar giden şahsi bir dostluğum da vardı. Dolayısıyla bugün burada bir vazife yapma işinde bulunmuyorum. Elbette o vazifeyi yerine getiriyorum, ama gönüllü olarak buradayım. Bir dostu kaybettik. Batı Trakya için çok önemli bir insanı kaybettik ve Türk Dünyası için çok önemli bir insanı kaybettik. Benim temennim, demokrasi içinde yaptığı, hak ve hukuk mücadelesinin bütün soydaşlarımıza, bütün Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na örnek olmasıdır. Bizimle beraber olduğunuz için sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun.”

İBRAHİM ŞERİF- BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DANIŞMA KURULU BAŞKANI VE GÜMÜLCİNE SEÇİLMİŞ MÜFTÜSÜ:

“Tabii ki merhum Aga’yla birlikte mücadele edenlerden bir tanesi de benim. Kendisiyle çok müstesna zamanlar geçirdik. Onu en çok takdir ettiğim noktalar oldu. Bana yardımcı olduğu noktalar oldu. İnsanlar gerçekten de şahısları için değil de, bir toplum için, bir millet için mücadele ettikleri zaman değer kazanıyorlar. Benim kendisini en çok takdir ettiğim konu, rahmetli eşi İstanbul’da hastanede olduğu dönemde kendisine şöyle dedim: ‘Hafız abi, yenge İstanbul’da ağır hasta, siz ise burada mücadele veriyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz bunu’ dediğim zaman bana şöyle dedi: ‘Her şey Allah’ın takdiri. Ben başında olsam, olmasam netice aynı, ama onun evlatları, benim evlatlarım başında, ben ise toplumumun başındayım. Eğer ben gidersem, bu sıkıntılı günlerde Azınlık yara alır, İskeçe halkı yara alır’ demişti. O gün beni çok etkilemişti. Demek ki, mezar taşında olduğu gibi, lider hakkına sahip olacak insanlar hayatlarından ve ailelerinden fedakarlık yapmak mecburiyetindedirler. Bu bunu yaptı. Biz şahit olduk. Allah kendisinden razı olsun.
Şimdiye kadar siyasi hiç konuşmadım, ama bu dönemde burada konuşmak istiyorum; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak. Bizim Aga gibi liderlere ihtiyacımız var; Azınlıkta ihtiyacımız var, İskeçe’de daha çok ihtiyacımız var. İskeçe iki dönemdir milletvekili çıkaramıyor. Bu dönem ne yapın yapın, size a’ya veya b’ye demiyorum, İskeçe Müslüman Türkleri olarak, sizde var olan 27.000 oy potansiyeliyle, belki şu anda inanamıyorsunuz ama bir tane değil iki tane milletvekili meclise gönderebilirsiniz. Yeter ki birlik beraberlik içinde olun. Siz iki milletvekiline de onar bin oy verdiğiniz takdirde iki tane milletvekilini meclise göndereceksiniz. Eğer bunu yaparsanız, inanın ki ayın 17’de Aga da mutlu olacaktır, Azınlık ta mutlu olacaktır, bizi sevenler de mutlu olacaktır, bütün Türk Dünyası mutlu olacaktır. Sizden bunu bekliyorum.”

Konuşmaların devamında da rahmetli Aga’nın oğlu Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Aga söz aldı ve katılımcılara teşekkür etti. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hasan Küçük de çok kısa olarak Ağa’ya Tanrı’dan rahmet diledi.

Merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga 9 Eylül 2006 günü 75 yaşında vefat etmiş ve İskeçe’nin Aşağı mahalle mezarlığına defnedilmişti. Aga ilk hapis cazasını 1968’de Albaylar Cuntası zamanında almıştı. Aga daha sonra halk tarafından müftü seçilmişti. Defalarca “makamı gasp” ettiği gerekçesiyle yagılanmış ve hapislerde yatmıştır. Batı Trakya Türklerinin kimlik mücadelesine katkıda bulunarak 29 Ocak eylemlerinde belirleyici rol üstlenmiştir. Aga ikisi erkek, dört çocuk sahibiydi.

Kaynak: İbrahim BALTALI- Gümülcine YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 396
-Aktif Vaka Sayısı:5 177
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:53
-Toplam Vefat Sayısı:447
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS