Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Ağustos 2020
HABERLER
MÜSLÜMANLAR İBADETE SAYGI İSTİYOR

MÜSLÜMANLAR İBADETE SAYGI İSTİYOR

14 Eylül 2007

Türkiye’de yayınlanan Ortadoğu Gazetesinin 07 Eylül tarihli web sayfasında yayınlanan “Müslümanlar İbadete Saygı İstiyor” başlıklı bir haberde;

“Burgaz'da yapımına başlanması için iki ay önce Burgaz Belediyesi'ne projesi sunulan ancak Ağustos ayının dördüncü haftası içinde belediye yetkilileri tarafından projede eksiklikler olduğu gerekçesi ile iade edilen caminin inşası yalan olacak gibi.

Burgaz/Kumluk mahallesinde hayırsever bir işadamının bağışladığı arsaya yapılmak istenen cami ile ilgili yöre halkı, yapımı için daha önce belediyede de görev yapan bir mimara projenin verilerek proje üzerinde gerekli çalışmaların yapıldığını ve iki ay önce projenin belediyeye teslim edildiğini, bu süre zarfında bazı eksiklikler olduğu gerekçesi ile projenin iade edildiğini, ancak bir eksiklik olmadığının anlaşıldığını, caminin kubbe projesi ile başka bazı eksiklikler gerekçe gösterilerek projenin tekrar geri verildiğini, belediye yetkililerinin cami inşaatını sürüncemede bırakmak istemelerinin nedenini bir türlü anlayamadıklarını ifade etmişlerdir.

İslam dininde caminin önemi büyüktür. Cami, halkı toplayıcı, birleştirici ve kaynaştırıcı bir rol oynar. Cami ayni zamanda ibadetlerin dışında eğitim ve öğretim yeridir de. Ancak AB üyesi Bulgaristan’da camilerin bu güzel özellikleri anlaşılamamakta, Müslümanlara eziyet çektirmek için yıllardır var olanlarda yok edilmeye çalışılmıştır.

1980’li yılların başından itibaren ibadete açık cami sayısı önemli ölçüde azaltılmıştır. Birçoğu kapatılıp, yıkılması için kendi kaderine terk edilmiş, bazıları da müze, mağaza, dükkan ve restorana çevrilmiştir.1984-89 yılları Müslümanlara ait her şeyin yok edildiği, camilere yönelik kampanyaların hızlandırıldığı yıllardır. Tüm bu anti-İslam hareketleri Bulgaristan’daki Türklerin Bulgar toplumuna entegrasyonunda İslam’ın en büyük tehlike olarak görülmesinden kaynaklanmıştır.

1989 yılından sonra komünist rejim tarafından din üzerinde uygulanan bütün bu baskılar kalkmış, din okulları yeniden açılmaya başlamıştı. Ta ki ATAKA doğuncaya kadar. Kendilerini milliyetçi olarak lanse eden ancak ırkçı söylem ve davranışlardan ödün vermeyen bu parti, bir avuç insanla yaptığı anti-İslam, anti-Türk eylemlerle siyaset yapmak istemiş ancak her seferinde hüsrana uğramıştı. Ezanın yasaklanması için imza kampanyası başlattığı hala unutulmadı, camiler parti yandaşları tarafından kundaklandı, bu yetmedi cami kapılarına domuz başları asıldı, Müslümanları kışkırtmak için en çirkin yöntemlere başvuruldu. Ancak itidalli halk bu oyuna gelmedi. Şimdi de yeni cami yapılmasın diye sudan bahaneler ile proje tenis topu misali gidiyor, geliyor. Burgaz’daki halk fazla bir şey istemiyor. Sadece ibadetlerine saygı gösterilmesini istiyor. Hakkı değil mi?”

şeklinde çarpıcı görüşlere yer veriliyor.

Kaynak: Taner Bilgin - Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 396
-Aktif Vaka Sayısı:5 177
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:53
-Toplam Vefat Sayısı:447
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS