Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ocak 2020
HABERLER
DİMYAT’IN PİRİNCİ

DİMYAT’IN PİRİNCİ

25 Ocak 2008

Bulgaristan ekonomisinin en önemli gelir kaynağı, enerji ihracatı olmuştur. Enerji ihracatından kazandığı gelirler, Bulgaristan’da sosyal refahın devam ettirilebilmesi için gereklidir. Yurtdışına ihraç edilen enerjinin büyük bir bölümü, Bulgaristan’da aktif olan nükleer enerji santrallerinden sağlanmaktadır. Bu santrallerin en büyüyü ise Kozluduy santralidir.

Bulgaristan’ın büyük beklentilerle üye olduğu AB, üyelik karşılığında ileri sürdüğü şartlardan birinin gereği olarak Kozluduy nükleer santralinin kapatılmasını talep etmişti. Bulgaristan ise, AB’ye üyelikle birlikte gelecek olan daha refah bir yaşam karşılığından Kozluduy’un kapatılmasını kabul etmişti.

Bulgaristan’ın AB üyeliğinin gerçekleşmesinin üzerinden henüz bir yıl gibi kısa bir zaman geçmiş olmakla birlikte, Kozluduy’un kapatılması sonucu eksilen enerji akışı ülke genelinde belirgin bir şekilde hissedilmeye başlamış durumda. Bulgaristan yurtdışına yaptığı enerji ihracatını durdurdu. Üstelik diğer tesisler tam kapasite çalışmaya devam ediyor.

Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev, enerji krizinin baş göstermesinden bu yana yaptığı açıklamaların sonuncusunda Kozluduy nükleer santralinin üçüncü ve dördüncü ünitelerinin açılmasının bir “devlet önceliği” olduğunu açıklayarak durumun vahametini kabul etti. Stanishev AB yetkililerine Kozluduy ile ilgili olarak söz vermiş olmalarına rağmen bu konuda orta yolun bulunması gerektiğini de öne sürdü.

Bulgaristan’ın enerji sektöründe yaşanan kriz nedeniyle çok ciddi ekonomik kayıplar yaşaması bekleniyor. Bu durumda, Bulgaristan’ın gelirlerinin yükselmesi hayalleri ile gerçekleştirilen AB üyeliği bekleneni veremez duruma gelecek. Kısacası Bulgaristan Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olacak.

Kaynak: Taner Bilgin-Kırcaali Haber YORUMLAR


Problem 2008-01-28 08:23:31
Gerçek soru şudur; dimyata pirince gidilmemesi halinde, evdeki bulguru kim yiyor ?

Halk yine kuru soğan, ekmeğe talim mi ediyor ?

Türkiye ABD köpekliği yapıyor, Ankarada köşeleri kapmış birkaç bürokrat, istabulu ve bazı şehirleri ele geçirmiş birkaç mütahit ve tekstilci, gününü gün ediyor. Milli devletimiz taşeron devlet haline geliyor. Gerçek halkın çocukları aç sefil ve rezil oluyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS