Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER
KOSOVA’NIN POPÜLARİTESİ

KOSOVA’NIN POPÜLARİTESİ

26 Ocak 2008

Gün geçtikçe Kosova’nın popülaritesi artıyor. Kosova’nın bağımsızlık yönünde verdiği haklı çabalar, diğer ülkeler tarafından da destek görüyor. Güncel bilgilere göre, Kosova’nın bağımsızlığı, Avrupa Birliği içinde 23 ülke tarafından destekleniyor.

AB ülkeleri Kosova’nın bağımsız olmasını başından beri desteklemekteydi. Hatta son dönemde, Kosova’da görev yapmakta olan BM kuvvetlerinin görev süresinin tamamlanmasının ardından AB tarafından sağlanan güvenlik kuvvetlerinin bölgede görev yapmaya başlaması konusunda çalışmalar var. BM ve AB kuvvetleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan değiş tokuşun Kosova’da güvenliği en az tehlikeye atacak şekilde gerçekleştirilebilmesi için çeşitli formüller üretilmeye çalışılıyor.

Kosova AB’de gördüğü desteği dünya çapında yaygınlaştırmaya da başladı. Kanada, Arap ülkeleri ve ABD Kosova’nın diğer önemli müttefikleri olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Aslında genel resme bakıldığında Kosova’nın bağımsızlığına Sırbistan’dan ayrı olarak sadece Rusya karşı çıkıyormuş gibi görünüyor.

Bu kadar popüler olan bir bağımsızlık ilanı konusunda artık tartışmalarda boyut değiştirdi. Şimdilerde Kosova’nın bağımsızlığını ilan edip etmeyeceği tartışılmıyor. Artık Kosova’nın ne zaman bağımsızlığını ilan edeceği hakkında fikir yürütülüyor.

Kosova’nın bağımsızlığı hakkındaki tartışmaların Sırbistan’daki devlet başkanlığı seçimleri sonrası sona ermesi bekleniyor. Oysa bu konu, Kosova’nın bağımsızlığı konusundan da daha çok spekülasyona açık bir konu. Çünkü Sırbistan’da devlet başkanlığı seçimlerinin sonrasında gerginlikler yaşanması bekleniyor. Bir dengesizlik, başka bir dengesizliğe çare olabilir mi bilinmez.

Kaynak: Kırcaali Haber YORUMLAR


Gerçekler 2008-01-25 22:27:56
Türkiyenin Kosova politikası ABD köpekliği yapmaktır. ABD heryere Osmanlının ardılı olan Türkiye sayesinde kolayca sokulmaktadır. Irkdaş olmayan yerlere bu sefer Türkiyenin müslümanlığını kullanarak girmektedir. Bu köpeklik Türkiyeye kazandırmaz. Roma atasözü "en iyi köle aslında en kötü köledir."
gerçekler 2 2008-01-25 22:33:32
Clinton'un, merkezi Avrupa ve Balkanlar'da yaptığını; Bush, Merkez Doğu ve Mezopotamya'da yapmaya çalışıyor. İki, sorunuza dayanak olan son gelişmeler, Ankara'nın Diyarbakır'da hükmünün çok azaldığını ortaya koymuş haldedir. Belki buna bir de şunu ekleyebiliriz, biz ise hep başkalarının değirmenine su taşıyoruz.
gerçekler 3 2008-01-25 22:38:50
Fransa'da düşünürler, Türkiye'yi, en azından dış politika açısından VVashington'un uydusu sayıyorlar ve Londra da uydudur, Sovyet Düzeni'nin yıkılmasından sonra eklenen eski sosyalist ülkelere ek, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Çekler hep Washington uydusu oldular, bir uydu daha ilave etmek istemiyorlar. Bu arada ahmaklığın tanımı şudur: Ahmak, herkesi ahmak görendir.
fes 2008-01-26 00:32:31
Kosovaya Türkiye'nin sayesinde girdi Amerika demek biraz saçma olmuyor mu? Nasıl odu bu dediğin? Kosovo da arnavutlar Bush'u göklere çıkarıyorlar; adını sokaklara verdiler. Ne köpekliği be kardeşim, Türkiye balkanlarda son derece pasif, o kadar.
Muzzi 2008-01-26 02:04:22
ABD ,Kosova yada baska bir ülkeye türkiye yada baska bir ülkeye güvenerek girmez..kaldi ki Fes in dedigi gibi Türkiye, balkanlar politikasinda oldukca pasiftir,ne Kosova yi nede baska balkan ülkesini direk etkileyebilecek ,Türkiye nin bir dis politikasi yoktur..Buna ilaveten
Fransa nin cumhurbaskani Sarkozy, diger Fransiz cumhurbaskanlarina göre cok daha Amerikanci uluslararasi politika gütmektedir.Amerika ile sicak iliskiler icinde olmaya fazlasi ile dikkat etmektedir..yani Fransa nin bilhassa Sarkozy nin , Türkiye yi AB de görmek istememesinin sebebi temelde din faktörü ve kültür farkliligi ,yogun isci göcü vs faktörlerine dayanmaktadir..Kosova nin üstünde bir takim oyunlarin oynandigi kesin,fakat Kosova nin durumunu Türkiye ile iliskilendirmek cokta dogru degil.konjektürler cok farkli..haberde denildigi gibi artik Kosova nin bagmsizligi tartisma konusu degil ne zaman ilan edilecegi merak konusu..
ADIMIZA SAHİP ÇIKALIM 2008-01-26 17:34:54
Bulgaristan dışındaki Balkan ülkelerinde ve diğer ülkelerde neler olduğunu bilelim ama hiç unutmayalım Bulgaristan bürkokratlarının Bulgaristan Türklerine karşı halen uygulamakta oldukları ırkçı tutumlarını. Bir somut örnek: Halen Bulgaristan vatandaşı ve Türk adını alan bir Türk ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir insanımız mezun olduğu okuldan bulgar adıyla elinde bulunan diplomasını Türk adıyla almak istiyor ve okul müdürü "dokuz dereden su getiriyor" hak sahibinin diplomasını Türk adıyla vermiyor. BİZLER ANCAK ONLARDAN DAHA CESUR VE İNAT OLURSAK BAŞARILI OLABİLİRİZ. MÜRACAATLARIMIZIN OLUMLU SONUÇLANMASI İÇİN AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZIN İZLENİMİNE VEREMEZ İSEK BULGAR IRKÇILAR ZEVKTEN DÖRT KÖŞE OLMAYA DEVAM EDECEKTİR. BU BÖYLE BİLİNE!
fes 2008-01-26 17:47:45
Uçuk uçuk değerlendirmelerle bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Ne yapalım, insan malzememiz bu işte Muzzi.

Türkiye de oturanlarımızdan bazıları "Ataka haklı" bile diyebiliyorlar. Hiç biri de burnundan kıl aldırmaz ha.

Geçenlerde birine ziyarete gittik; mutfak fayanslarını değiştirmiş, şakır şakır şakıyan bordürler yapıştırtmış. Hiç alakası yokken bize " gelin bak mutfağı nasıl yaptım" diye bize boncukumsu bordürlerini gösterdi gururla.

Bizimkilerin dünyası bu işte; ufacık beyinleriyle ufacık dünyalar yaratıyorlar kendilerine.
Muzzi 2008-01-26 23:43:32
Fayans gösterme örnegine ters bir örnek vereyim Fes,Bu aksam Danimarka devlet kanali 4 saatini afrikadaki cocuklara yardim toplamak icin canli yayina ayirdi ve bu isi eglenceli ve halki bunaltmadan yapiyorlar.. 4 saat icinde toplanan yardim miktari 10 milyon dolar civari ve Afrikadaki cocuk ölümlerinin önüne gecilmesine ve saglik altyapisinin kurulmasina katki amacli yapildi..Burada da lüks hayati yasayan insanlar tabiki var ,fakat 3.dünya ülkelerine yardimida ihmal etmiyorlar..bizde ise fayans gösterme yarisinin sonu gelicek gibi görünmüyor,özelliklede bu is alt ve orta ekonomik gelire sahip kesim tarafindan prestij meselesi haline getirilmis görünüyor ..Tabiki TRT yi de unutmamak gerek ,diger özel kanallarla dizi ve raiting yarislarina girerken toplumsal ve sosyal yardim programlari akillarinin ucuna bile gelmiyor..
osman 2008-01-27 15:52:43
...Aaaaa,olurmu oyle sey TRTde bir dizi ceviriyorlar valla dillere destan adida "Cicek taksi"...buraya arkadaslarim geldinen soruyorum bu cesit dizileri kim finanse ediyor diye?...birde demesinlermi devlet diye devletinmis oynuyan "artistler"...senaryo menaryoyu bir kenara adam bunlari gordunen televizyonada bakmak isahida kaciyor oyuzdende bazi veya cogu kanallar artik BG seyredilmiyor bu kadarda cahillik adami bunaltiyor...birde RTUK diye bir kurum var adamlar onu bunu izleyip "kesiyorlar"-Turk kulturune aykiri ters dusermus diye peki koskoca devlet kanalindan boyle cahillik "akarken"-sapma sapan "dizi" ve"filmlere"tonlarca para sacilirken kimin umurunda acaba?....ve en yakin zamanda oyle gorunuyorki "esarp-turban" "kurbanlarinin"dizilerini,zevkle "seyredeceyiz" gidisat o yonde soylemlerde...
sevked 2008-01-28 08:38:29
Bulgaristan dışındaki Balkan ülkelerinde ve diğer ülkelerde neler olduğunu bilelim ama hiç unutmayalım Bulgaristan bürkokratlarının Bulgaristan Türklerine karşı halen uygulamakta oldukları ırkçı tutumlarını. Bir somut örnek: Halen Bulgaristan vatandaşı ve Türk adını alan bir Türk ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir insanımız mezun olduğu okuldan bulgar adıyla elinde bulunan diplomasını Türk adıyla almak istiyor ve okul müdürü "dokuz dereden su getiriyor" hak sahibinin diplomasını Türk adıyla vermiyor.
************

ADIMIZA SAHİP ÇIKALIM kod adlı kardeşim.Eğer sen o okula BULGA ADI TAŞIYAN PASAPORTLA girdiysen VE 18 SENDEN BERİ Bulgar PASAPORTUNDA TÜRK ADINI ALMAMIŞSAN Okul Müdürünü niye suçluyorsun.??
Bulgar pasaportu ve kimliğinde adın neyse adam ona göre veriyor diplomayı.
sevked 2008-01-28 08:39:20
KOSOVA ayrılırsa 6 aya varmaz BOSNADAki SIRP CUMHURİYETİDE bağımsızlığını ilan eder.
Şevked Beyin Dikkatine 2008-01-28 09:50:30
Şevked bey tepkini anlıyorum ama keşke öyle oslsa, Bulgar pasaportında Türk ismi var, Türk ismini aldığına dair Makeme kararı var.
sevked 2008-01-28 10:11:22
Eminmisin?

Kimliğinde olmayan bir isimi kimse veremezki.
sevked 2008-01-28 14:25:53
Ya kardeş,
sizin işte bir garabet var.Sen Türk ismini ne zaman aldın ve nezaman universiteye girdin.Dokument za identiçnost na imenata var mı?
sevked 2008-01-28 14:27:24
İşin byurokratik yönünü bilmeden hemen duygusallığa vurmayın işi.
Anlaya Sivrisinek Saz Anlamaya 2008-01-28 16:39:49
Şevked kardeş, zaman zaman yorumlarını okuyorum ve mantıklı buluyorum, sen sadece mantıklı olanı kabul edebiliyorsun, oysa bana aktarılanların ve benim de bu bilgileri bu sitede sizlerle paylaşmak istediğim olayda mantık yok, tutarlılık yok, sadece okul müdürünün bir şeytanlığı var, geçermi gibilerde. Bazen bizim hakkını aramayı bilemeyen soy ve din kardeşlerime de isyan etmiyorum değil. Fes kardeşimizin dediği gibi fayanstan anlıyoruz, inşaattan anlıyoruz ama, bir basit hak aramaya gelince hiç bir varlık gösteremiyoruz. Dünya meselelerinden, şanlı geçmişimizden bahsederken veya evimizin fayansından bahsederken biraz da haksız olarak bizlere yapılan muamelelerden bahsedelim diyorum, bu sitedede bizlerin veya yakınlarımızın başlarına gelen olayları paylaşalım istiyorum.
Şevked kardeş evet "Udostoverenie za identiçnost na imanata" belgesi de var, Liçna kartasında ve Bulgaristan Pasportında da Türk adı yazıyor ve vatandaş haklı olarak Diplomasının da Tür adı ile olmasını istiyor, ama okul müdürü hiç bir mantıklı sebep göstermeden türk adıyla diploma vermiyor. Bu çok gizli ve sisi bir politika değil midir acaba? İnanılması çok zor ama gerçek. Olayın dygusallıkla alakası yok, bu resmen insan onuruyla alay etmektir. Bu durumda ancak "Ama senin bahsettiğin o şahsın kaşının altında gözü varmış. Müdür bey haklı, kesin ondan dolayı vermiyordur Türk adıyla Diplomasını" denebilir. Bilmem anlatabildimmi.
emir 2008-01-28 20:14:01
MUDURUN BIR SUCU YOK,NASIL KI KIMLIK VE PASAPOTTA ISIMI DEGISTIRMEK MAHKEME KARARIYLA OLUYORSA,DIPLOMANIN YENIDEN CIKARTILMASI DA BAZI BUROKRATIK ISLEMLERE BAGLI.BUNUN TURK ADIYLA BIR ALAKSI YOK.HATTA CIKARTILAN TURK ISIMLI YENI DIPLOMA ,ASLA ORIJINALININ YERINI TUTMIYCAK.YANI ESKISINE GENE IHTIYACIN OLUCAK.
emir 2008-01-28 20:18:07
yani turk isimli yeni diploma ''dublikat''olucak ve tavsiye edilmeyen bir durum.
fes 2008-01-28 23:23:40
Burada hukuki bir garabet var galiba. İsimlerin değiştirilmeden önce, yani 1984 - 1985 dan önce alınmış olan diplomalar, bulgar isimleriyle "koreksiya" yapıldıktan sonra, dublikat mı olmuş oldular şimdi?

Yetmedi; isimlerin geri alınmasından ve bürokratik muameler yapıldıktan sonra alınan diplomalar, dublikatın dublikatı oldular ozaman. Saçmalık değil mi bu şimdi?

Oysa bu aşağılayacı durum, çıkarılacak özel bir kanunla düzenlenerek giderilmesi gerekirdi.

Anlaşılan "bizim partimiz" dediğimiz DPS, böyle "ufak" işlerle uğraşmıyor; bulgarların ulusal çıkarları için var güçleriyle çalışıyorlar.

Böle giderse, yirmi sene sonra bile, bizlere zorla verilen bulgar isimlerinde kurtulamıyacağız; birileri şöyle veya böyle bize bunu hatırlatacak.
emir 2008-01-29 00:20:06
Anlasilamaz bir durum yok,beyenmesekte kanun boyle.malesef bazi kanunlar geriye isliyor bazilari islemiyor-yani bahsetigim kanun -''ne e s obratno deystvie''.HOH un yapicagi is deyil bu.
Hatta dahasi var-turk isimlerinin iadesi kanunu da oyle yapilimis ki-otomatik olarak kanun turk isimlerimizi geri vermiyor,biz ozel istekte bulunursak bu mumkun.
Ve son olarak lutfen hala turk isimlerini almayan cifte vatandaslarimiz acele etsin,cunku nasil ki topraklarimizi almak icin bir sure verdiler,ve tarlalarini geri almayan devlete birakmis sayiliyor,bir kac yil sonra ayni sey isim konusunda da olabilir.Yani kim ismini belli bir zamana kadar degistirmezse o isimle kalabilir,simdilik boyle olmasada gene bir ihtimaldir.
Cunku onumuzdeki parlamentoda buyuk ihtimalle HOH muhalefet olucak.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS