Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ocak 2020
HABERLER
BULGARİSTAN 2011 YILINDA SCHENGEN BÖLGESİNE KATILMAYA HAZIR OLACAK

BULGARİSTAN 2011 YILINDA SCHENGEN BÖLGESİNE KATILMAYA HAZIR OLACAK

04 Şubat 2008

'Open Sosciety' Enstütüsü'nün bir projesi kapsamında yapılan izleme raporunda 2011 yılının, Bulgaristan tarafından planlanan Schegen bölgesine katılım için reel bir süre olduğu deniliyor. Bu tarihe kadar Bulgaristan'ın, Schengen sisteminin yasalama, sınır kontrolü, vize politikası ve göç konularındaki istemlerine uyacağı tahmin ediliyor. Raporda ayrıca Bulgaristan'ın, artık riskli ülkelerin vatandaşları için celbedici bir destinasyon olduğu, göçün artacağı bilgileri içeriliyor.
Bulgaristan'ın AB'ye 1 Ocak 2007'de üye olması ardından Schengen bölgesine katılım, ülkemizin önündeki ikinci meydan okumadır. 2007'nin Temmuz ayında hükümet, Bulgaristan'ın, 2011 yılında Schengen bölgesine katılacağını, 2008 yılıda da hazırlık derecesinin değerlendirme sürecinin başlatılacağını bildirmişti.
Avrupa İşleri Bakanı Gergana Grınçarova, konuyla ilgili olarak şunları belitti: 'Bulgaristan'ın, Schengen bölgesine üye olmaması tehlikesi yoktur. Ancak katılımın gerçekleşeceği an, önümüzdeki birkaç yılda hükümet ve toplum olarak Avrupa ortaklarımızla birlikte göstermeye hazır olduğumuz çabalara bağlı. Kara, deniz ve hava sınırları kontrolü, polis işbirliği, özel bilgilerin korunması, vize politikası, yurtdışındaki dipolmatik misyonların hazırlanışı gibi çeşitli işbirliği seviyeleri, odaklanacağımız çeşitli alanlar söz konusudur. Sivil sektörün, konuya karşı ilgi duyduğundan memnunum. Sivil toplum örgütleriyle de işbirliği içinde çalışırsak çok daha büyük ilerleme kaydedilebilecek. Çünkü sonuçta Schengen bölgesine üyeliğimizden kazananlar, vatandaşlar olacak'

'Bulgaristan'ın Schengen sistemine katılması, Sırbistan, Makedonya ve Türkiye gibi AB üyesi olmayan komşu ülkelerimizle ilişkilerine olumsuz bir şekilde yansımayacak' diyen Gergana Grınçarova, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu ülkelerin, Bulgaristan'ın, önce AB'ye, sonra da Schengen bölgesine üye olması çabalarına karşı anlayışla yaklaştığını düşünüyorum. Bu arada AB'den ve Schengen bölgesinden parçası olan güçlü bir Bulgaristan devleti, aynı yolda ilerleyen bu ülkelerin çabalarına yardımcı olurdu. 'Open Society'den meslektaşlarımızla bir sonraki konumuzun, sadece Bulgaristan vatandaşlarının çıkarları açısından değil, komşu ülkelere etkisi açısından da Schegen bölgesine katılım neticeleriyle bağlantılı olmasını görüşüyoruz'

İçişleri Bakanı Rumen Petkov'a göre, Bulgaristan'ın Schengen bölgesine katılım yolunda kaydettiği bir başarı, geçen yıl Brüksel'de onaylanan ön program. Bir sonraki adım, Bulgaristan'ın, 2009 yılına kadar bu programla ilgili 161 milyon avro değerindeki kaynakları benimsemesi. 'İnsan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele alanında Bulgaristan artık çalışmalarını bir Schengen ülkesi olarak sürdürüyor' diye kaydeden Bakan Rumen Petkov, şunları da ekledi sözlerine: 'Bir yüzyıldır Bulgaristan uyuşturucu yolunda. Bu gerçeğin yakında değişmeyeceğinden korkuyorum. Dolayısıyla sınır güvenliğinden bahsettiğimizde geniş kaplamlı bir sorunla karşı karşıya olduğumuzun farkında olmalıyız. Sınır polisinin pekiştirilmesi gerekli. Bu, İçişleri Bakanlığı'nın kaynaklarıyla bir iç yapılandırma çerçevesinde yapılacak'

Kaynak: Kırcaali Haber / BNR YORUMLAR


fes 2008-02-06 00:22:24
'Open Sosciety' Enstütüsü demek bulgaristana da el atmış, meşhur raporlarıyla gidişata yön(?) veriyor.

Açık toplum enstütüsü demektir türkçe, ve başında da namı değer George Soros bulunmaktadır.

Kendisi bir macar yahudisidir ve "Quantum" adında yatırım şirketinin de sahibidir. Ayrıca CIA aganı olduğu da söyleniyor.

Başında bulunduğu enstütü adını ünlü filosof Karl Popper'in "Açık toplum ve duşmanları" ( The Open Society and Its Enemies ) eserinden almıştır.

Meşhur filozofun adını amışken bir de alıntı yapalım kendisinden: "Çoğu insan özgürlüğü gerçekten istemez, çünkü özgürlük sorumluluk almayı da kapsar ve insanların coğu sorumluluk almaktan korkar"
fes 2008-02-06 23:32:26
Bak seeen! Burada tumturaklı bir şekilde nek'adarda bilgili olduğumu göstermek için feylesoflardan bahsettim, ama hiç kimse ilgi göstermemiş. N'apçam ben şinni? S. Zagazunanın tayfası kim bilir ne'kkadarda seviniyordur şimdi.

Oysa ben sırf yalakalık olsun diye Suzy hanıma başka bir yerde torpil geçmiştim. Malesef ki benim verdiğim pasa dalamadı, heba etti fırsatı.

Timing'i yapabilseydi, şu an kes yapıştırlarıyla Viyana bilim çevrelerinin gözünü fal taşı gibi açılmasını sağlayacaktı. Hatta patagonya cumhuriyetinin fahri doktorasını mutlaka madalya gibi yakasına takardı. Yazık!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS