Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Ağustos 2020
HABERLER
BULGARİSTAN-TÜRKİYE SINIR ÖTESİ İŞBİRLİĞİ ORTAK KÜÇÜK PROJELER FONU

BULGARİSTAN-TÜRKİYE SINIR ÖTESİ İŞBİRLİĞİ ORTAK KÜÇÜK PROJELER FONU

24 Şubat 2008

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yapılan duyuruda Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Ortak Küçük Projeler fonu programı açıklandı.

Türkiye ve Bulgaristan, Avrupa Komisyonu ile birlikte, sınır bölgelerinde sınır ötesi işbirliğinin güçlendirilmesi, ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla Ortak Küçük Projeler Fonu Hibe Programı düzenlendi. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yapılan duyuruda Ortak Küçük Projeler fonunun niteliği, yapılan programa kimlerin başvurabileceği, başvuranların sahip olması gereken nitelikler, başvurma tarihi ve ne tür projelerin destek alabileceği sıralandı.
Ortak Küçük Projeler Fonu; yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm yerel inisiyatiflerin katıldığı, bölgesel kalkınma ve sınır ötesi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik ortak projelerin yarışma ortamında seçilerek destek aldığı bir hibe programı.
Ortak Küçük Projeler Fonu Hibe Programı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yönetilecek.
Kar amacı gütmeyen ve Edirne ile Kırklareli İllerinde faaliyet gösteren tüm kurum veya kuruluşlar başvurabilir. Başvuru yapacak kurumların kar amacı gütmeyen tüzel kişiliğe haiz olmaları ve Bulgaristan tarafında Haskovo, Yambol veya Burgas İdari Bölgeleri’nde faaliyet gösteren ve ortaklık beyannamesi imzalayan en az bir ortak bulmaları gerekmekte.
Bu niteliğe sahip kurum ve kuruluşlar; sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler (belediye, il özel idaresi ve köy muhtarlıkları) ve bunların birlikleri, sanayi, ticaret, ziraat, meslek oda ve kuruluşları, vakıflar, dernekler, birlikler, sendikalar ve kooperatifler, İl Müdürlükleri, Üniversiteler, araştırma enstitüleri, ilk ve orta dereceli okullar.

NE TÜR PROJELER DESTEK ALABİLİR?
Sınır bölgesinin ekonomisini güçlendirmeye yönelik projelerden küçük ölçekli işletmelerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler, pazarlama girişimlerinin, fuar ve tanıtım faaliyetleri, gümrük hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik faaliyetler.
Turizmin geliştirilmesine yönelik projelerden ise fuar ve tanıtım, kurumsal kapasiteyi güçlendirme faaliyetleri uygun olabilir.
Kültürel mirasın önemini vurgulayan ve kültür alışverişini teşvik eden projelerden öğrenci değişim programları, sanat ve spor faaliyetleri, tanışma toplantıları, üniversiteler arası kültür alışverişi, folklor faaliyetleri de bunların arasında yer almakta.
Yerel inisiyatiflerin yeteneklerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yardımcı olacak projelere gelince bunlar; yerel yönetimler, ticaret, ziraat, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları ve diğer yerel inisiyatiflerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler, ilgili eğitim kursları, teknik bilgi ve deneyim alışverişinin desteklenmesine yönelik karşılıklı ziyaretler.
Projelerin hedeflediği gruplar; öğrenciler, öğretim üyeleri, gençler, küçük ölçekli işletmeler ve genel olarak yerel halktır.
Teklif Çağrısının 4 Şubat 2008 tarihli ilanından sonra, projelerin geliştirilmesi ve başvuruların tamamlanması için verilen süre 71 gün. Son başvuru tarihi 14 Nisan 2008, saat 17:00.
Bu Hibe Programı’na tahsis edilen toplam kaynak 651.000 Avro’dur.
Her bir projeye verilebilecek hibe miktarı; en az 10.000 Avro, en fazla 50.000 Avro’dur.
Verilecek hibe, projenin toplam maliyetinin %90’ını aşamaz.
Kalan %10, başvuru sahibi tarafından nakdi olarak karşılanmalıdır.
Aynı zamanda projeler geliştirilirken yardım alınabilecek. Teklif Çağrısını takiben, proje geliştirirken karşılaşılacak sorunları giderebilmek ve başvuruların uygun bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, ‘bilgilendirme günleri’ ve ‘eğitimler’ düzenlenecektir.
Düzenlenecek eğitimlere ilişkin olarak broşürün sonunda belirtilen Sınır Ötesi İşbirliği Büroları’ndan bilgi alınabilecek.
Projeler, Merkezi Finans ve İhale Birimi’nce oluşturulacak değerlendirme komiteleri tarafından, titizlikle değerlendirilecek.
Değerlendirme ölçütleri, projelerde önerilen faaliyetlerin uygunluğunu, teklifler için yapılan çağrının hedefleriyle tutarlılığını, niteliğini, beklenen faydasını, sürdürülebilirliğini ve maliyet etkinliğini kapsıyor.
Değerlendirmede dikkate alınacak en önemli hususlar ise projelerin yürütüldüğü dönem boyunca faaliyetlerin sürdürülmesi için istikrarlı ve yeterli kaynaklara sahip olması ve teklif edilen projeyi başarıyla tamamlamak için gereken profesyonel deneyim ve niteliklere sahip olmak olacak.

Başvuru için, www.dpt.gov.tr, www.edirne.gov.tr, www.kirklareli.gov.tr, www.cfcu.gov.tr internet adreslerinden temin edilebilecek başvuru formu doldurulmalı.

Bu forma, ayrıntılı proje teklifi eklenmeli. Proje teklifinde, projenin amacı, hedef grupları, faydaları, bütçe dökümü, projenin beklenen çıktıları vb. detaylar usulüne uygun olarak yer almalı.
Başvurular, teklif çağrısı için belirlenmiş son başvuru tarihine kadar aşağıdaki adrese mutlaka sunulmuş olmalıdır. Resmi yazılı bilgi talepleri de aynı adrese gönderilmelidir.

Başvuru adresi:

Sayın Muhsin ALTUN
Merkezi Finans ve İhale Birimi
Eskişehir yolu 4. Km 2. cad.
Halkbank Kampüsü No:63 C blok
06580 Söğütözü /ANKARA Fax:+90.312.2867072, E-posta:didem.ulac@cfcu.gov.tr


Kaynak: Renginar SALİ-Kırcaali Haber-Türkiye YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 10 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 396
-Aktif Vaka Sayısı:5 177
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:53
-Toplam Vefat Sayısı:447
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS