Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER
TÜRKİYE’DEKİ BALKAN GÖÇMENLERİNE MÜJDEMİZ VAR

TÜRKİYE’DEKİ BALKAN GÖÇMENLERİNE MÜJDEMİZ VAR

01 Mart 2008

Türkiye’nin Sakarya ilinde Balkanlarla ilgili olarak ilmi ve akademik araştırmalar yapabilmek için “Balkan Araştırmaları Derneği” kuruldu.
Dernek adına yazılı bir açıklama yapan derneğin kurucu üyesi iş adamı İbrahim Selamet, Sakarya’da azımsanmayacak oranda Bosna, Kosova, Sancak, Makedonya, Batı Trakya ve Bulgaristan göçmeni yaşadığının altını çizdi.
Balkanlar konusunda ilmi ve akedemik araştırmalar yapabilmek, Türkiye’nin tarihinde ve devlet geleneğinde kaynaklanan entelektüel bilgi birikimini Balkanlar’daki insanlarla paylaşmak amacıyla Balkan Araştırmalar Derneğini kurmaya karar verdiklerini anlatan Selamet, Türkiye’nin Balkan coğrafyasında yaşayan halklar ile olan ilişkilerinin şanlı bir maziye köklü bir medeniyete dayandığını belirtti.
Derneğin Balkan araştırmaları konusunda bir boşluğu dolduracağına inandıklarını ifade eden Selamet açıklamasında: “ Ülkemizin Balkan coğrafyasında yaşayan halklar ile olan ilişkileri, şanlı bir maziye ve köklü bir medeniyete dayanmaktadır. Dostluk ve kardeşlik köprülerimiz halen devam etmektedir. Gelecekte de artarak devam edecektir. Balkanlarda son yıllarda yaşanan konjonktürel gelişmeler, Federal Yugoslavya’nın parçalanması, Sırbistan’ın ırkçı ve yayılmacı siyaseti ile başlattığı Bosna ve Kosova savaşlarının ardından Kosova’nın bağımsızlık ilan etmesi uluslar arası alanda büyük bir moral ve güç vermiştir. Yoğun Balkan göçmeninin yaşadığı ülkemizin Kosova Cumhuriyetini ilk tanıyan ülkelerden olmasından dolayı sevindik. Ülkemizin stratejik çıkarları ve dünya barışı açısından Balkanlar hayati önem taşımaktadır. Özellikle Türk soydaşlarımızın, Müslüman Arnavut ve Boşnak kardeşlerimizin inanç, tarih, kültür ve medeniyet değerlerinin korunması, geleceğe dönük kaygılarının giderilmesi ülkemize ve dolayısıyla bizlere tarihi bir sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluk derneği kurmamızda bizlere destek olmuştur “ dedi.


Kaynak: Taner BİLGİN - Kırcaali Haber YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS