Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Şubat 2020
HABERLER
”RUMELİ TV” ARDİNO BELEDİYESİNİ TANITTI

”RUMELİ TV” ARDİNO BELEDİYESİNİ TANITTI

10 Mart 2008

Geçen Şubat ayının son günlerinde İstanbul’dan yayın yapan “Rumeli TV” özel televizyon kanalı izleyenlerine Bulgaristanın Ardino Belediyesini tanıttı. İki buçuk saat süren yayının konukları arasında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve “Rodop Kıvılcımları” Okuma Yurdu yöneticileri ve amatör folklör sanatçıları vardı.
“Türkülerde Rumeli” Programı Balkan ülkelerindeki türk topluluklarının yaşamını ve kültürünü seyircilerine sunmaktadır.
İlçe insanlarının yaşamını, geleneklerini, onların manevi arayışları ve etkinliklerini program akışında izleyenlere Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat takdim etti.
Yöresel Türk Folklörü Ansambılından bir ekip, genç solist Neşe Mümünova ve kıdemli Rodop ses sanatçısı Vladimir Grozdev, çoğunluğu Lüleburgaz ve İstanbulda yaşayan Ardinolu göçmenlerden oluşan stüdyodaki konukları ve program izleyicilerini sözün tam anlamıyla coşturdular.
Özgün bir Rumeli türküleri yorumcusu olan Faruk Yılmaz tarafından hazırlanıp sunulan program, Türkiye, Bulgaristan, Makedonya ve Almanya gibi ülkelerden izleyenlerin yakın ilgisini kazandı. Stüdyoya gelen telefonlarda izleyiciler bu gibi programlara tam destek verirken, programın, zaman içersinde değişik nedenlerden ötürü birbirinden ayrılmak durumunda kalanları bir araya gelip elele vermelerine mükemmel bir olanak sağladığını savundular. Dolayısıyla izleyiciler bu güzel programın bir yandan yurtlarından, doğup büyüdükleri yerlerden ayrı düşenlere nostalji giderme fırsatı sağladığını, öte yandan da program sayesinde burada kalanların yurtdışındaki yakınlarına duydukları özlem va hasreti dile getirebildiklerini belirttiler.
Öyle ki, buluşma kültür alanında gerçekleşmekte – insanların birbirine en pozitiv yaklaşımlarını ortaya koydukları ve manevi değerlere sınır koyulmayan bir alanın esas olduğu yerde.
Bu yayının çok başarılı olmasına “Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ Lüleburgaz Şubesi önemli katkıda bulundu. Özellikle Derneğin yeni Başkanı Muhammet Cesur Ardino’lu konuklara yürekten sahip çıktı ve ileride memleketlerine yönelik yeni kültürel ve ekonomik girişimler önereceklerine, Lüleburgaz ve Ardino yöneticilerini ve işadamlarını bir araya getirmek için çalışacaklarına söz verdi.
Programın daimi sponsoru ‘Hayrettin Tekstil’ Firması sahibinin yanı sıra, bu yayının gerçekleşmesinde Ardino’lu göçmen olan Lüleburgaz işadamlarının önemli payı olduğu kıvançla belirtilmesi gerekir.
Stüdyoda yayın konukları arasında Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Basınataşesi Vasil Jeçev de vardı. Bu etkinlikten memnuniyetini ifade eden Vasil Jeçev, benzer sevinidirici olayların iki komşu ülke arasındaki dostane bağların gelişmesine önemli katkıda bulunacaklarına inandığını dile getirdi.

Kaynak: Selahattin Karabaşev YORUMLAR


emir 2008-03-10 18:22:55
Geçenlerde forumda BAL-GÖÇ' te çalışan biri yorum yazmıştı.
Yorumu yazan arkadaştan BAL-GÖÇ'ün neden Türkiye' de yaşayan bulgar isimli çift vatandaşlara türk isimlerini geri alma konusunda yardım etmediğini sormak istiyorum?Ya da en azından BAL-GÖÇ onları bu konuda teşvik edebilir.
Emine-İzmir 2008-03-10 20:08:19
şubat 2007 arşivinde Mehmet Serbest'in kitabiı için yazılan yorumlarda Zafer adlı arkadaşın yorumuna bak.
Bu şiir defalarca okundu Bal-Göç etkinliklerinde. Eğer bu şiirden sonra da isimlerini almıyorlarsa ne diyelim..........
emir 2008-03-10 20:42:04
Demek ki lafla peynir gemisi yürümüyor...icraat gerek...
f.67 2008-03-10 21:11:51
Bu haberin yazarı bile türk ismini geri aldıysa almayanlar gerçekten ayıp ediyor;

http://www.rodopipress.com/2007/02/17/%d0%90%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d1%81%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d1%8a%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d0%ba-%d0%b5-%d0%a1%d0%b5%d0%bb%d1%8f%d1%85%d1%82%d0%b8%d0%bd/

Madalyonun birde arka tarafı var:
Yıllar sonra nüfus kayıtlarına bakıldığında köylerimizde vakti- zamanında birçok bulgarın yaşadığı görülecektir...
fes 2008-03-10 23:08:58
"Bu şiirden sonra da almadılarsa" diye hayretini belirtmiş Emine hanım. Bizim insanımızın yapısını bilmeyenler de zannedecek ki, bulgaristan türkleri şiir okumadan şuradan şuraya gitmemekteler.
Mehmetcik 2008-03-11 10:20:11
Bu güzelim sayfaya haber yazarken dikkat edelim. Haberleri sağlıklı kaynaklardan alalım. Her başarılı işadamını Eğridereli yapmayalım. Haberde adı geçen "Hayrettin Tekstil'in sahibi Hayrettin Demir, Haskovo'nun Kocakışla (Zimivina) köyündendir ve ana tarafı da Hocalar (Popovets) köyünde çok ünlü bir aileye dayanır.


Saygılar
Selahattin Karabaşev 2008-03-11 12:41:31
'Mehmetçik' Arkadaşımızın Not'unu kabul ediyorum. Yanılma, Ardino'da da Kışlalık köyü olduğundan kaynaklanabilir . Ama benim iddiam değil - yanlış bilgilendirilmişim. Tüm okurlardan ve Sn Hayrettin Demir'den Özür dilerim!
Arda boylu 2008-03-11 21:15:55
Bu Ishadami hemsherimizin olushunu yazan Mehmetcik bey,
biraz daha aciklik getirirmisin babasini ve annesini kimlerden oldugunu .Orada yashayan Turklerin de Arda boyundan goch ettiklerini bilirsiniz herhalde.Bizim Kayrak Toprak iki shey guzel yetistirir - tyuyun ve insan.
Saygilarimla
ali kul 2008-03-12 08:46:02
yeniden yayını bekliyoruz gazetenizden ilan yapılsın
İZMİRLİ 2008-03-13 02:07:51
‘’Hayrettin Demir, Haskovo'nun Kocakışla (Zimivina) köyündendir ve ana tarafı da Hocalar (Popovets) köyünde çok ünlü bir aileye dayanır.’’
Sn.Mehmetcik ,1989 s. Hocalar köyünde şiir yazan bir arkadaşa birkaç saatliğine misafir olduk 3-4 arkadaş.
Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşın adı Nedim’di Kayacık-dimitrovgrad JP-demiryollarında çalışıyordu,yazdığı şiirlerin bi kısmını bizlere okudu hepimiz çok etkilendik duygulandık gözlerimiz yaşardı, mısralarına bulgar zülmünü, bütün duygusallığını yansıtmış.
Naim Süleymanoğlu için de birkaç şiir yazmış.
Nedim kardeşim Hocalar köyünün ünlü ailelerinden birine mensup mu bilmiyorum ama, şundan son derece eminim, Nedim kardeş sapına kadar mert ASİL bir TÜRK evladı.
Geçen sene bazı arkadaşlar burada ‘’Ayvacık rajda tvortsi’’diye yorumda bulundular.
Sn.Mehmetçik,bir şekilde Nedim kardeşimize ulaşabilirseniz, ona deyin ki, seni 3-4 saatliğine tanımış olsalar bile, İzmir’de Bursa’da Ankara’da dostları olduğunu bilsin.

Nedim’in Naim Süleymanoğluna adadığı şiirleri ‘’CEP HERKÜLÜ NAİM SÜLEYMANOĞLU’’ yorum kısmına yazabilirseniz çok seviniriz,vatandaş da ‘’tvorets’’
nasıl oluyormuş görsün.

Saygılar
Arda Boylu 2008-03-13 16:21:12
Izmirli bey, Hocalardan/Popovetsten /

Nedim Rufat isimli hemsherimizi buradan selyamlamak isterim.Kendisi bildigim kadar Kroyatsi -Terzikoyludur ve sonra Yazovir Studen kladenec in kurulushu nedeniyle ailesiyle Hocalara goch etmishtir .
Kuchuk yashta babasiz kalir ve tum ailesinin sorumlulugunu tashimaya bashlar.Durustluguyle de ozaman dan beri bilinir.Okuldada hep birincilerdendir..
Anneside rahmetli, chok akilli ve dindar kadindi.Talebelik yillarinda beri tanidigim arkadasha /kendisini 20 senedir gormemishimdir/diyebilecegim sozler yetmez ama mert ve durust bir Turktur evlyadi diyebilirim.
1989 soykiriminda ilk sinir dishi edilenlerden ve yazdigi siirlerin chok etkiyici olduklarini bilmekteyim.

Eger o soykirim zamanlarinin antolojisini yazacak birileri varsa Nedim Rufatin da siirlerinin de yer almasini temenni ederim.

Saygilarimla
Arda Boylu
Canada
İZMİRLİ 2008-03-14 02:10:37
''Eger o soykirim zamanlarinin antolojisini yazacak birileri varsa Nedim Rufatin da siirlerinin de yer almasini temenni ederim.''
Temennilerine tüm kalbimle katılıyorum Arda Boylu,inşallah günün birinde 84-89 dönemine ait bi antoloji yazılır...
Tesekürler Arda Boylu

İzmir'den saygılar
Site WebMasteri 2008-07-10 09:48:29
Kırcalıların hizmetine sunduğumuz

http:www.ardaboylari.tr.gg Web Sitemizi Ziyaretiniz Bizi Mutlu Kılacaktır.
Site WebMasteri 2008-07-10 09:50:33
Eğriderelilerin Hizmetine Sunduğumuz

http://www.ardino.tr.gg

Web Sitesini Ziyaretiniz Bizi Mutlu Kılacaktır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS