Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Eylül 2020
HABERLER
”RUMELİ TV” ARDİNO BELEDİYESİNİ TANITTI

”RUMELİ TV” ARDİNO BELEDİYESİNİ TANITTI

10 Mart 2008

Geçen Şubat ayının son günlerinde İstanbul’dan yayın yapan “Rumeli TV” özel televizyon kanalı izleyenlerine Bulgaristanın Ardino Belediyesini tanıttı. İki buçuk saat süren yayının konukları arasında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve “Rodop Kıvılcımları” Okuma Yurdu yöneticileri ve amatör folklör sanatçıları vardı.
“Türkülerde Rumeli” Programı Balkan ülkelerindeki türk topluluklarının yaşamını ve kültürünü seyircilerine sunmaktadır.
İlçe insanlarının yaşamını, geleneklerini, onların manevi arayışları ve etkinliklerini program akışında izleyenlere Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat takdim etti.
Yöresel Türk Folklörü Ansambılından bir ekip, genç solist Neşe Mümünova ve kıdemli Rodop ses sanatçısı Vladimir Grozdev, çoğunluğu Lüleburgaz ve İstanbulda yaşayan Ardinolu göçmenlerden oluşan stüdyodaki konukları ve program izleyicilerini sözün tam anlamıyla coşturdular.
Özgün bir Rumeli türküleri yorumcusu olan Faruk Yılmaz tarafından hazırlanıp sunulan program, Türkiye, Bulgaristan, Makedonya ve Almanya gibi ülkelerden izleyenlerin yakın ilgisini kazandı. Stüdyoya gelen telefonlarda izleyiciler bu gibi programlara tam destek verirken, programın, zaman içersinde değişik nedenlerden ötürü birbirinden ayrılmak durumunda kalanları bir araya gelip elele vermelerine mükemmel bir olanak sağladığını savundular. Dolayısıyla izleyiciler bu güzel programın bir yandan yurtlarından, doğup büyüdükleri yerlerden ayrı düşenlere nostalji giderme fırsatı sağladığını, öte yandan da program sayesinde burada kalanların yurtdışındaki yakınlarına duydukları özlem va hasreti dile getirebildiklerini belirttiler.
Öyle ki, buluşma kültür alanında gerçekleşmekte – insanların birbirine en pozitiv yaklaşımlarını ortaya koydukları ve manevi değerlere sınır koyulmayan bir alanın esas olduğu yerde.
Bu yayının çok başarılı olmasına “Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ Lüleburgaz Şubesi önemli katkıda bulundu. Özellikle Derneğin yeni Başkanı Muhammet Cesur Ardino’lu konuklara yürekten sahip çıktı ve ileride memleketlerine yönelik yeni kültürel ve ekonomik girişimler önereceklerine, Lüleburgaz ve Ardino yöneticilerini ve işadamlarını bir araya getirmek için çalışacaklarına söz verdi.
Programın daimi sponsoru ‘Hayrettin Tekstil’ Firması sahibinin yanı sıra, bu yayının gerçekleşmesinde Ardino’lu göçmen olan Lüleburgaz işadamlarının önemli payı olduğu kıvançla belirtilmesi gerekir.
Stüdyoda yayın konukları arasında Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Basınataşesi Vasil Jeçev de vardı. Bu etkinlikten memnuniyetini ifade eden Vasil Jeçev, benzer sevinidirici olayların iki komşu ülke arasındaki dostane bağların gelişmesine önemli katkıda bulunacaklarına inandığını dile getirdi.

Kaynak: Selahattin Karabaşev YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS