Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7182 Lv.
GBP GBP 2.2751 Lv.
TRL TRL 0.3194 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mart 2019
HABERLER
RODOPLARIN ‘BÜLBÜLܒ 80 YAŞINDA

RODOPLARIN ‘BÜLBÜLܒ 80 YAŞINDA

02 Haziran 2008

Bulgaristan’ın yakın tarihinde belki de en güzide ve hatıralardan silenmeyen nadide seslerinden biri o. Rodopların bülbülü tabiriyle ün salan 50’li yılların türkü sultanı Kadriye Latifova bugün sağ olsaydı 80 yaşını tamamlayacaktı. Belki de o bülbül gibi sesiyle yine insanları toplayacaktı etrafına. Aslında bugün de insanlar radyonun sesini açarken “Kadriye ablamızı bir duyalım” nidasıyla radyoya kulak veriyor . Yıllar sonra bile gönüllere inşirah veren onun yanık türkülerini dinlemek yorgunluğu atıyor insandan. Dağ taş aşarak her köy meydanına ulaşmaya çalışan o kişiyi unutmak elbette mümkün değil. Bu yüzden Kırcali’de onun anısına Sanatlar Haftası ilan edildi ve birçok etkinlik düzenlendi.

Kadriye Latifova anıtla ölümsüzleştirildi
Sanatçının doğumunun 80. ve isminin verildiği Kırcali Devlet Müzikal – Dram Tiyatrosunun kuruluşunun 5. yılı münasebetiyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. İlk olarak Rumeli Halk türkülerinin usta sanatçısı Kadriye Latifova’nın heykelinin açılışı yapıldı. Prof. Dr. Krum Damyanov tarafından yapılan heykelin açılışına başta sanatçının oğlu ünlü heykeltıraş Vejdi Raşidov, Kırcali Valisi Angel Kocamanov, Kırcali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Türkiye’nin Plovdiv Başkonsolosu Ümit Yalçın, çevre belediyelerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hasan Aziz , ‘Sevgi ve hoşgörünün merkezi Kırcali’de böyle bir heykeli açmaktan dolayı çok mutluyum. Çünkü biz Kırcali’ye ve kültürümüze hizmet etmiş insanları unutmuyoruz ve unutmayacağız.” dedi. Açılıştan önce. Plovdiv Başkonsolosu Ümit Yalçın, Ömer Lütfi Kültür Derneğine 30 takım folklor kıyafeti hediye etti.
Evi müze olabilir
Vaya Prodüksiyon Evi Müdürü Mariya Damyanova, “Kadriye’nin tiyatrosu geliyor” adlı belgeselin çekimleri esnasında eskiden Kadriye’nin yaşadığı evin bir müze haline getirilme teklifinin görüşülebileceğini aktardı. Damyanova ‘Bildiğim kadarıyla o tarafta insanlar öldükten sonra yakınlarının onun eşyalarını alma adeti varmış. Vejdi Raşidov mesela annesinin ayakkabılarını muhafaza ediyor. Kadriye Latifova’nın başka değerli eşyalarıyla birlikte, resim ve hatıraları bunlarla birlikte bir yere topanabilir. Böylece gönüllerde yaşayan ünlü sanatçının hayatı ve anısı gelecek nesillere aktarılabilir.’ diye konuştu.
Vejdi Raşidov: “Beni koruyor”
Kadriye Latifova’nın ilk kaydettiği türkülerden biri olan “Lambada şişeşiz yanmaz mı” parçası ile başlayan belgesel ünlü heykeltraş Vejdi Raşidov’un annesi hakkında söylediği sözlerle devam ediyor. Raşidov kendisi için “Beni devamlı koruduğunu hissediyorum.” cümlesini kullanırken hatıralarını canlandırıyor. Raşidov, “Bir zamanlar insanlarda para ne gezer. Tiyatroya ve annemi görmek için insanlar bilet alabilmek için kabak getiriyorlardı.” dedi.
“Kadriye’nin tiyatrosu geliyor”
Kadriye Latifova’nın doğum günü olan 30 Mayıs’ta kendisini anlatan “Kadriye’nin tiyatrosu geliyor” adlı belgeselin galası yapıldı. Belgeseli hazırlayan Vaya Prodüksiyon Evi Müdürü Mariya Damyanova fikrin ortaya çıkışını Zaman’a anlattı. Kendisinin Krumovgrad doğumlu olduğu için küçük yaşta Türk sanatçının ismini duyduğunu ve saygıyla andığını söyledi. Yıldönümü dolayısıyla da şu ana kadar yapılmayan bir belgesel hazırlama niyetine girmelerine rağmen, yapım aşamasının kolay olmadığına değinen Damyanova, en büyük sorunun finansman kısmının teşkil ettiğini vurguladı. Belgeseli meydana getirmek için sanatçının doğum yeri olan Golemantsi köyündeki yakınları ve Kırcali’deki eski sahne arkadaşları ile görüştüklerini belirten prodüksiyoncu, devlet arşivlerini araştırdıklarını ve kütüphanelerdeki eski gazete yayınlarını tek tek incelediklerini anlattı. Latifova’nın oğlu Vejdi Raşidov’un Türkiye’deki teyzesinden getirdiği 53 eski fotoğrafı da belgesel esnasında kullandıklarını belirten yapımcı, Kadriye Latifova hakkında da “Eskiden insanlar tiyatro geliyor demezlermiş. Onlar Kadriye tiyatro ile geliyor diyorlarmış” sözlerine yer verdi. Belgeselin Bulgaristan’daki bazı şehirlerde gösterime girmesi planlanıyor. Yapımcılar Türk devlet televizyonu TRT ile de anlaştıklarını ve belgeseli altyazılı olarak Türkiye’de de medya aracılığı ile gösterileceğini bildirdi. Ülke genelinde belgesel yapımı için sadece 3 firmanın sponsorluk yaptıklarını aktaran yapımcı “Eğer geç de olsa finansman bulunursa belgeselin daha geniş bir varyantını hazırlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
Kadriye Latifova kimdir?
Ünlü türkücü ve sanatçı 30 Mayıs 1928 yılında Haskovo’ya bağlı Golemantsi köyünde doğdu. Yıldızı 1953’de Haskovo’daki Türk tiyatrosuna girdikten sonra parlayan genç kız, ilk ulusal çaptaki halk türküleri yarışmasında birinci olur. Genç yaşta Latif Raşidov ile evlenen Kadriye’nin, Vejdi ve Rujdi adında iki oğlu dünyaya gelir. Daha sonra birçok yerde güzel sesi ile seyircileri büyüleyen Kadriye Latifova, kısa zamanda halkın sevgisini kazanır. Kuzey ve Güney Bulgaristan’dan herkes tarafından ilgiyle dinlenen ve ‘Rodopların bülbülü’ olarak adlandırılan ses sanatçısının, kısa hayatı boyunca 500’e yakın halk şarkısı seslendirdiği ve radyoda da 200’e yakın parça kayıt ettiği biliniyor. Kadriye Latifova’nın ünü uluslararası çapta da biliniyor. Bir gün Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük seslerinden olan Zeki Müren’e Balkanlarda ünlü bir türkücü adı söylemesini rica etmişler. O da, Kadriye demiş. O sadece sesi ile değil arkadaşları arasında gösterdiği insanlık ve anlayışı ile gönülleri kazandı. 1962 yılında hayatın baharında bir trafik kazasında bu dünyaya gözlerini yuman Kadriye Latifova, binlerce kişi tarafından söylenen türküleri ile hala unutulmadığını gösteriyor.

Kaynak: zaman

Ziyaretci sayısı: 15201 YORUMLAR


enes 2008-06-02 20:45:13
RUHUN ŞAD OLSUN ABLACIĞIM
Kara Ibrahim Aga 2008-06-02 21:31:55
Lambada shishez olur mu?
Malisef film ve ya belgesel birsey bulamadim..
http://de.youtube.com/watch?v=usG0r-xrkNw&feature=related
emir 2008-06-03 12:28:59
Destansız, türküsüz, masalsız, şarkısız, oyunsuz, tarihsiz, sanatsız, dinsiz ve dilsiz bir millet olmaz! ...Allah rahmet eylesin...
Sabri Atasoy-İzmir 2008-06-03 13:08:25
Ah Alişimin kaşları kare,
Bayram geldi neyime,
Lamba da şişesiz yanmaz mı,
Lovcanın ardında kaya,
Sarı gülüm var benim,....
Biraz buruk acı ve hüzünle dinlediğim ve her dinlediğimde gönlümü sımsıcak yapan canımın içi türkülerim.
Teşekkürler Latife Ablacığım.
Ruhun Şad Olsun.
Yilmaz - Bursa 2008-06-03 14:43:30
Sayin Karaibrahim, Kadriye Latifova icin ilk kitabi Bulgaristanli yazar Mümün Tahir yazmishtir. Kitabin adi "Slaveyat na Rodopite" (Rodoplarin bülbülü). Ve Kadriye Latifova yi o "canlandirmishtir".Bu filimde cok seyler o kitaptan alinmistir.
Acaba bu yazar nicin mayisin 30 da Kircaalide yoktu? Hangi liderlerden korktu?
bİR HABER? 2008-06-03 16:08:47
http://yenisafak.com.tr/Gundem/?t=03.06.2008&c=1&i=120942
Emir'in laik kuzeni 2008-06-03 16:33:01
El kadar Bulgaristan koskoca Turkiye ile dalga gecer oldu...cok yzaik....
Emin Güneş 2008-06-03 21:43:44
Biz Kadriye Hanım'ın türküleriyle büyüdük. Balkan coğrafyasının Rumeli türkülerini en iyi şekilde icra eden büyük bir ozandır. Ruhu şad olsun.
Sitede bu haberin yapılmasında emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Zafer 2008-06-04 20:31:29
Merhume Kadriye ablanın tükülerini bir defa dinleyen onun büyüsüne kapılır ve ömür boyu onun bağımlısı olur diye düşünüyorum. Tüm ailelere çocuklarını bu büyüleyici ses ile tanıştırmalarını temenni ediyorum. Allah rahmet eylesin.
sevked 2008-06-06 09:07:26
Keşke oğlu Vejdi beyde bulgar yalakası olmasaydı.
Nasıf Öztürk 2013-07-04 15:34:42
Ben Bulgaristanın deliorman Şumnu mahmuzlı köyünde doğdum
Kadriye Latifova bütün Bulgaristan türklerinin gururu ben bu yüce sesi her nezaman duydumda içim burkuluyor tüyüm diken diken oluyor iyiki varmış Kadriye ablamız yüce rabbimiz onu nuriçinde yatırsın
SARI GÜLÜM VAR BENİM
BÖYLEDE KALBİM VAR BENİM
ulvi inan 2014-11-01 22:20:46
Bulgaristan Şumnu Kaolinovo doğümluyum.
Kadriye Latifova dünyanın milyonda bir nadide çiçeğidir.
Sesi ile kalbimize taht kurmuştur.
Şukranla anıyoruz.
HASAN KOÇOĞLU 2015-01-03 19:56:21
KADRİYE ABLAM BENİM AKRABAMDIR BENDE HASKOVANIN GOLEMANSİ KÖYÜNDE DOĞDUM KADRİYEABLAM KÖYE GELDİĞİ ZAMAN OTURDUĞU EVİN YAKININDA YÜKSEK BİR HÖYÜK VARDI BÜTÜN MAHALLE ORAYI TOPLANIRDIK ABLAMIZ BİZE ŞARKILAR SÖYLERDİ ÇOK İYİ BİRİYDİ KİMSEYİ KIRMAZDI ONU ÇOK ÖZLÜYORUZ ALLAH RAHMET EYLESİN
İkbale Özgül 2017-02-05 13:18:50
Ben Tolbuhin in Nasradın köyünde doğdum, yaşadım. Rahmetli Kadriye Latifova nın şarkılarını babamlar çok dinlerdi. O zamanlar yeni yeni insanların evlerinde radyolar olmaya başlamıştı. Cocukluguma şarkı, türkü, sanat sevdası katan hiç unutamayacagım etkileyici, büyüleyici bir ses. Ruhu şad olsun...
Hafize ÖZTÜRK 2017-03-09 16:57:41
Ben merhum Kadriye Latifovanın ölümünü o zamanın Yeni ışık gazetesinden okudum ögrendim 14yaşımda idim .Yaşım 70bu gün gibi hatırlıyorüm ve çok üzülüyorum yassamı yazmasammı şukadarını yazmadan yapamayacam .Trafik kazasını oğlu düzenledi ve annesinin o büyük insanın ölümüne sebiyet verdi kendisi ölmedi O büyük insanı eşi olmayan sesi allah gani gani rahmet eylesin .
SEVİNÇ DOĞAN 2017-08-06 11:59:14
Nur içinde yat ,ruhun şad olsun,benim rahmetli annemin de sesi çok güzeldi ve beraber türküler söylemişler Kadriye Latifova ile Voyvodovo köyünde

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS