Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Eylül 2020
HABERLER
ÇANAKKALE’DE HASANKÖY (KADINKA) ŞEHİTLERİ

ÇANAKKALE’DE HASANKÖY (KADINKA) ŞEHİTLERİ

18 Mart 2009

18 Mart 1915 yılı deniz zaferi “Çanakkale geçilmez” sloganı altında gerçekleşmiştir. Zaferin 94. yıl dönümünü kutlarken üniversite ve okullarda gençler Çanakkale törenlerinde Çanakkale’yi savunan şehit kahramanları anar, türküler destanlar söyler. Bunun nedeni vardır. Dünyada hiçbir şehir Çanakkale ve çevresi kadar efsanelerle, destanlarla yüklü değildir. Destanlara konu olan bu bölge Birinci Dünya Savaşı başlarında Mehmetçiğin Çanakkale savunması ile en büyük destanını tarihe yazar. Çanakkale Boğazı bu destanların geçtiği yerdir. Çanakkale zaferinin Türkiye ve dünya tarihi bakımından geleceği etkileyen önemli sonuçları vardır. Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarih sahnesine Çanakkale’de çıktı, milli bir kahraman olarak tanındı. Bu durum milli mücadele savaşında önderliğini kolaylaştırdı. Türkiye topraklarını bölmek isteyen emperyalist güçlü devletlerinin “hasta adam” tedavisi olmayan Osmanlı İmparatorluğunun çökmüş, yok olmuş durumdaki vazi¬yetini çok iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk halkı seferber ederek vatanı kurtardı, düşmanı denize döktü.
Çanakkale zaferlerini kutlarken Hasanköy’ü (Kadınka) dan 230 seneden artı geçmişi bilinen Alioğlar sülalemizden iki şehit bir gazi olduğunu büyüklerimden öğrendim. Onlar dedem Arif’in kardeşleri Salif Ali Alioğlu ve Salibrahim Ali Alioğlu Çanakkale şehitleri. Gazi Şaban Ali Alioğlu 1918 senesinde harpten dönenlerden biridir.
Bizim köyden yukarda saydıklarım da dahil olmakla, Balkan savaşlarına, daha sonra Birinci Dünya Savaşına iştirak edenlerin sayısı 21 kişiymiş. Onlardan savaşlarda şehit olanlar 19, gazi gibi dönenler ise Şaban Çavuş ve Halim Hüseyin Küçükhalil. Şehitlerden sekizinin adlarını öğrenebildim.
Birinci Dünya Savaşında Doğu ve Batı cephelerinden Çanakkale savaşına katılmak için toplanmışlar. Sülalemizin Çanakkale şehidi Salif’in torunları Voden (Musacıklar) köyünde, Salibrahimi’in torunları ise Silistre ili Baştino (Pıtraklı) köyünde yaşamaktadırlar.
Birkaç yıldan beri Alioğları sülalesi karşılaşmaları düzenliyoruz. Her karşılaşmamızda Çanakkale şehitlerini anarak saygı duruşlarında bulunuyoruz.
Şimdi, Çanakkale topraklarında tarlalarını süren çiftçilerin, sürümde saban demirine takılarak yeryüzüne çıkan kemikler şehitlerimizindir. Onun için, Türkiye’de bazı kimselerin ve hatta bazı gazete sayfalarında Bulgaristan Türkleri yerine Bulgar adı kullanmaları onurumuza dokunuyor. Çünkü Anadolu ve Rumeli Mehmetçikleri Çanakkale savaşlarında omuz omuza mücadele ederek kan dökmüş, şehit olarak kutsal topraklarda canlarını feda etmişlerdir.
Çanakkale zaferinin 94.yıldönümü münasebetiyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyoruz.

Kaynak: Recep Mehmet Arifoğlu YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS