Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Dünya
ATAKA SINIRDA TÜRKLERE SALDIRDI

ATAKA SINIRDA TÜRKLERE SALDIRDI

03 Temmuz 2009

Aşırı milliyetçi ATAKA'dan bir gurup, Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısından giriş yapan Türk plakalı araçları engelleme eylemi düzenledi. “Türkler dışarı” eylemine katılanlara polis güçlükle engel oldu. Eylemin sonunda ATAKA mensupları Türk gazetecileri linç etmek istedi.

Bulgaristan’da aşırı milliyetçi söylemlerle tanınan ATAKA partisi mensubu bir gurup, hafta sonu yapılacak seçimlerde Türkiye’den gidip oy kullanacak göçmenleri taşıyan otobüs ve otomobilleri engellemek için Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısının girişinde eylem düzenledi. “Türkler dışarı” sloganlarının atıldığı ve Türk partisi Hak ve Örgütlükler Hareketi’nin hedef alındığı eyleme katılanlara polis güçlükle engel oldu. Eylemin sonunda ATAKA mensupları Türk gazetecileri linç etmek istedi.

Bulgaristan’a giderek oy kullanacak göçmenlerden rahatsız olan ATAKA Cuma günü öğle saatlerinde Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda düzenlediği eylemle Türk plakalı araçların ülkeye girişini engellemek istedi. Türk plakalı bir yolcu otobüsüne engel olma girişiminde bulunan göstericiler polis barikatıyla karşılaştı. Polis göstericilerin yolu trafiğe kapatmasına izin vermedi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylem boyunca göstericiler yoldan geçen Türk plakalı TIR’lara da ıslıklı ve düdüklü protestoda bulundular. Göstericiler sık sık, Türklerin örgütlü olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni hedef alan sloganların yanı sıra “Kahrolsun HÖH, Türkler dışarı, Türkler Anadolu’ya, Yeniçerileri istemiyoruz” diye bağırdılar.

Siderov : Türkleri durduracağız

‘Türkleri durdurma eylemi’ne ilerleyen saatlerde ATAKA Genel Başkanı Volen Siderov da katıldı. Siderov eylemde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının Bulgaristan’da gelerek oy kullanmaları için Türkiye tarafından teşvik gördüklerini belirterek “Bugün aldığım bir habere göre, Bulgaristan vatandaşı olup Türkiye’de ikamet sürelerini geçirmiş olanları Türkiye ‘Gidip HÖH’e oy vermeleri karşılığında’ affediyor. Pasaportlarına giriş yasağı damgası vurulmuyor. Biz iktidara geldiğimizde Türkiye’den gelip Bulgaristan’da oy kullanmayı yasaklayacağız. Şu anda burada Türkiye’den Bulgaristan’a oy kullanmak için gelenleri durdurmak için buradayız. Sandıktan güçlü çıkarsak bunları durduracağız. Bulgaristan’ın milli menfaatlerini gözeten tek parti biziz” dedi.

Linç girişimi

Eylem sırasında bazı ATAKA yetkilileri Türk gazetecilerden eylemi izleme konusunda akreditasyonlarının olup olmadığını sordu. Türk gazeteciler, kamuoyuna açık bir eylemi izlemek için akreditasyon gerekmediğini söyledi. Bulgar gazeteciler de Türk meslektaşlarına destek verdi. Ancak Türk gazetecilerin varlığı eyleme katılanlar arasında hızla yayıldı. Eylemin sonlarına doğru “Türkler dışarı” diyerek gazetecilere saldırmak isteyen bir gurubu polis güçlükle etkisiz hale getirdi.

Yine eylem var

ATAKA’nın bu eyleminin dışında Cumartesi günü aynı yerde bu kez Yane Yanev’in liderliğini yaptığı RZS’nin (Düzen, Hukuk, Adalet) Bulgaristan’a oy kullanmaya giden Türkleri ülkeye sokmamak için yapacağı ve eylemin sabah 08.00 ile 12.00 saatleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi.

Öte yandan RZS taraftarlarının, HÖH’ün Sofya’daki binasının çevresini bir süre kuşattığı ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na Türkiye’deki 123 olan seçim sandığı sayısını yarıya indirmesi için Cumartesi saat 11.00’e kadar süre verdiği öğrenildi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Fatih 1453 2009-07-05 17:08:27
HÖH hemen bunu şikayet etmeli. Avrupa'dan gelen seçim gözlemcilerine mutlaka bilgi ve belge verilmeli bence. Ataka'nın yaptığı yapabileceklerin ilk işaretleridir. Türk Kardeşlerim uyanık olalım!. Başarı ve sağlık dileklerimle....
köseosmanoğlu 2009-07-05 17:26:43
Bulgaristan'da yıllar sonra eski manzaraları görmek ne kadar acı. Hani yaşlılarımızın söylediği bir söz var ya:" Köpek bok yemekten vazgeçmez" diye, her yönüyle söylenmiş doğru bir söz olsa gerek. Bu nefret mitingleri neyin protestosu, bunlar neyi ıslıklamaya kalkışmışlar gidin anlayın anlayabilirseniz eğer. Sorsanız mantıklı bir cevap veremezler ancak kin ve nefret kusarlar. Kim bilir birilerinin dolduruluşuna gelerek vatanperverlik yapıyorlar akıllarınca. Hani Avrupaya girmiştik artık.... Hani insan haklarına saygılı olacaktık... Hani güzelce geçinecektir...Öyle ya Avrupa mantalitesi bunu gerektirmiyor mu? Bu neyin gösterisi şimdi... Herhalde türk varlığının siyasetteki gücünün hazmedilemeyişinin gösterisidir. Peki ne yaptı türkler size. Zararları mı dokundu, elbetteki hayır. Ama vatanseverlik adına illa ki gerginlik yaratılacaksa o ayrı bir mevzu. Sanki dünyada tek ülke kendilerinin ülkesiymiş gibi...Dolayısıyla insan biryerlere üye olmakla hemen değişmiyormuş,hatta hiç değişmiyor. Bazı şeyler insanın genleriyle alakalıdır. İsterse Avrupa birliği değil de Dünya birliği olsun hiçbirşey değişmez. Kurt tüyünü değiştiriyor ama huyunu değiştirmediğine göre....Bir avuç insan mide bulandırıyor. Terbiyesizce de linç girişiminde bulunuyorlar....İçlerindeki korku ve buna bağlı olarak gelişen düşmanlık uykularını kaçırıyor.
Öte yandan unutuyorlar ki, türkler o ülkenin en ağır işlerinde çalışıyorlar. Hâlâ büyük çoğunluğu o ülkenin imarında yıprıyorlar. Kimseye zararları yok faydaları çok. Devlete karşı herhengi bir söylemleri de yok. Herkes kabuğuna çekilmiş kendi işini yapma gayretinde. Öyleyse bu bitmeyen nefret ve alçaklık neyin nesi. Bu nefret ve düşmanlık bitmeyeceğine göre bari karşılıklı saygıyı ve tahammülü öğrenseler hiç fena olmaz. Yoksa yapılan etki tepkiyi doğurur. O eski eşek öldü. Ne devir komünizm devri, ne de türkler eski türkler...Şimdi türkler daha tahsilli,siyasette etkili,ticarette başarılı ve saire. Bütün bunları bildiğimiz halde tedbirli olmak gerekir. Bazı şeyleri birilerinden öğrenmeye gerek yok. Çünkü Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.
Tarihin tekerrür etmemesi için ibret alalım...
Denis Safir 2009-07-06 20:26:13
Bu adami nekadar daha cekicegiz. Adam bize sovuyor , kufur ediyor biz bakiyoruz. Artik butun sinirlari astilar....
cevabi 2009-07-07 16:19:30
Zamani geldiginde onlar kendi yaptiklari tuzagin içine ta kendileri dúserler "Sabreden dervis Muraadine ermis" derler. artik bastayiz diye bagirip çagriyorlar bakalim bundan sonra ne olacak Milliyrtçilikle,de bir yerlere varilamaz bakalim bizler artik seyirci kalacagiz Devlet Búyúgú olduklarinda,da yine bóyle agizlarini açarlarsa o belli bir sey ónce Bul. konsolosuna bir notacik hani bir Devlet olarak bizim Túrkiye olarak iç islerimize karismiyacaktiniz ve sonraaa belaliklarini kendilerine servis edilir kendi dúsen aglamaz deriz bu bir góz dagi deyilde agzini tutma notasi olur!!!???...
turko 2009-07-13 21:10:55
bunlar bize saldiracak cesareti nerden buluyor cevabini mokova ve london versin

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS