Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
DÜNDEN BUGÜNE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI” BELGESELİ TRT-1’DE İZLEYİCİSİ İLE BULUŞUYOR!

DÜNDEN BUGÜNE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI” BELGESELİ TRT-1’DE İZLEYİCİSİ İLE BULUŞUYOR!

28 Temmuz 2009

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) ve üyesi derneklerin katkılarıyla uzun ancak titiz bir hazırlık sürecinin ardından yapımı tamamlanan “Dünden Bugüne Batı Trakya Türk Azınlığı” başlıklı belgesel yapım, 29 Temmuz 2009 Çarşamba günü Türkiye saati ile 23.50’de TRT-1 ekranlarında izleyicisinin karşısına çıkacak.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dünü ve bugününü çıplak ve sade bir dille aktaran belgesel yapım, Azınlık’ın kaderinin 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması ile belirlendiğini ifade ederek söze başlıyor. Batı Trakya Türkleri, Yunanistan’a bırakılmak zorunda kalınır. Çünkü Ankara’nın tüm ısrarlarına ve bölgedeki Türkler’in tüm taleplerine rağmen başta İngiltere ve Fransa olmak üzere antlaşmanın tarafı olan devletler, nüfusunun ezici çoğunluğunu Türkler’in oluşturduğu Batı Trakya’nın Türkiye’ye verilmesine karşı çıkarlar. 1936 yılında Metaksas’ın iktidara gelmesi ve diktatörlüğünü ilan etmesiyle başlayan acılı dönem 1967 yılında Albaylar Cuntası ile katmerleşir. Ardından Türkler’siz bir coğrafya yaratmak amacıyla uygulanan politika sonucunda Batı Trakya bölgesinde toprağın bugün yalnızca yüzde 25’ini elinde bulunduran Türkler işsiz kalarak doğdukları toprakları terk etmek zorunda kalır. Sosyolojik ve ekonomik yıkıma uğratılan Batı Trakya’da demografik yapı Anadolu’dan mübadele ile gelen Rumlar’ın bölgeye yerleştirilmesi ile Türkler’in aleyhine değiştirilir. 1948/821 Anasdosmos yasasının ardından 1952/185 ve 1953/2536 sayılı yasaların topraksızlaştırdığı Batı Trakya Türkleri, Albaylar Cuntası döneminde en karanlık günlerini yaşarlar. 1975 yılında askeri faşist rejimin sona ermesinin ardından yeni demokratik anayasa ile yeşeren umutlar boşa çıkar; o yıl Türk Azınlık “Türkler’siz bir Yunanistan” idealinin faturasını Kıbrıs Barış Harekatı’nın etkisi ile en ağır şekilde öder. “Yunan soyundan olan” ve “olmayan”lar olarak anayasanın ikiye ayırdığı altmış bin Türk vatandaşlıktan çıkarılır. 1981 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’da durum kötüye gider. Türk Azınlık’ın etnik kimliğinin inkâr edilmesi politikası sonucunda “Türk” kelimesi yasaklanır, dernek tabelaları indirilir. Vakıf mallarının yönetimi ve din ve ibadet özgürlüğü alanında yaşanan sorunlar cabasıdır. Seçim yasasının değiştirilmesi ile yerel yönetimlerde sıkıntı yaşayan Azınlık, eğitim alanında en sıkıntılı günlerini yaşar. Bu belgesel, Batı Trakya Türkleri’nin dünü ve bugünü ile yıllardır yılmadan sürdürdüğü işte bu mücadeleyi anlatmaktadır.

Lozan Antlaşması ile başlayan varolma ve demokratik hak mücadelesini Batı Trakya’da yaşayan Türk halkının kendisinin samimi ve sıcak bir dille aktardığı belgesel yapıma katkıda bulunarak desteklerini bizlerden esirgemeyen tüm herkese teşekkürlerimizi sunar, tüm meraklıları yarın akşam TSİ 23.50’de TRT-1 ekranında buluşmaya davet ederiz.

Yapım: Halit HABİPOĞLU
Metin yazarı: Çağla SORGUN
Kamera: İlhan TAHSİN - Yıldız MEHMET
Yönetmen: K. Engin SOYYILMAZ - İlhan TAHSİN
Seslendirme: Cüneyt CAKOVA
Müzik: Ekrem ATAER
Kurgu: Burak GÜNEY
Yapım-Yönetim Yardımcıları: Özkan REŞİT, K. Engin SOYYILMAZ, Melek KIRMACI

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS