Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Ağustos 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
ALİ EMİN SAZ ÇALMA DERSLERİ VERME TEKLİFLERİ BEKLİYOR

ALİ EMİN SAZ ÇALMA DERSLERİ VERME TEKLİFLERİ BEKLİYOR

31 Temmuz 2009

Ozan Ali Emin Eylül ayından itibaren Kırcaali Bölgesinde gönüllü olarak saz çalma dersleri verme tekliflerine açık olduğunu bildirdi. Etkinliğin okuma evlerinin çatısı altında gerçekleşebileceğini belirtti. Saz hocası daha çok çocuklar arasında aranılan meraklılara diğer yaş gruplarından da arzu edenlerin katılabileceklerini ekledi. Ozan bu girişimle ilgili teklifin ilk önce Stremtsi köyünün okuma evi sekreteri Gülser Halil tarafından geldiğini açıkladı.
Bu sebeple Ali Emin’i daha yakından tanıma arzusuyla aşağıdaki kısa söyleşiyi sunuyoruz.

- SAYIN EMİN, KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

- Tabii ki. 06.05.1951’de Ardino’ya bağlı Yabılkovets (Elmalık) köyü doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi köyde gördüm. Çocuk yaşta babamı kaybettim, öksüz kaldım. Maddî sıkıntılara rağmen Smolyan’da Mobilyacılık Lisesi’ni bitirdim. Bulgarlaştırma süreci esnasında Kadriye Latifova Tiyatrosu sanatçısı Beysim Şen’le Rusya’ya gidip orada 4 yıl çalıştık. Dönüşte demokrasi gelmişti. HÖH ve halkımızın yardımıyla bölgede Türk folklor ekiplerin kurulmasına katkımız oldu. 13 yılımı bu davaya adadım. Katıldığım festivallerde ödül kazandım ve en önemlisi halkımızın sevgi ve alkışını.

- MÜZİK ÇOK ENDER BİR SANAT. ONA NASIL GÖNÜL VERDİNİZ?

- Müzikle büyüdüm. Rahmetli babam mızıka çalardı. Onu kaybedince 8.sınıfta ilk defa elime saz aldım. Rusya’dayken aileme duyduğum hasreti sazımla paylaştım. Orada da Türkçe yasaktı. Dostum Beysim ile sazlarımızı vura vura inşaat binaları mahzenlerinde Azerî iş arkadaşlarla sabahı karşılıyorduk. Her türlü saz çalmayı ve yapmayı öğrendim. Lüleburgaz’da 3 yıl müzisyenlik yaptım, bir grup çocuk yetiştirdim.

- HER OZAN GİBİ SİZ DE ŞİİR DÜNYASINDA YAŞIYORSUNUZ. YARATICILIĞINIZ NE DURUMDA?

- İlk şiirimi ad değiştirme sırasında yazdım. Şu anda elimde hâla kitap halinde dünya yüzü görmemiş 60 şiir ve 51 kendi yazdığım mani bulunuyor. En büyük hayalim şiirlerime beste yaratıp türkü haline getirmek.

- BULGARISTAN’DA TÜRK AZINLIĞI OLARAK KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ VAR. BU YÖNDE NE YAPILMALI?

- Halkımız bir olup diline ve kültürüne sahip çıkmalı. Eli saz tutan herkes ustalığını gelecek nesillere aktarmalı. Gençler Bulgaristan Türk yaratıcılığını tanımalı. Buna da ilk önce yerli yaratıcılardan başlanmalı. Her çocuk Anadilini mutlaka okumalı, çünkü bir azınlığın dili yediği bir lokma gibi. Dinimizi de iyi bilmeliyiz. Türkçe eserler basan daha çok yerel ve ulusal yayın araçları olmalı. Bu arada bu söyleşi aracılığıyla başta Kırcaali Haber olmak üzere şiirlerimi yayınlayan bütün gazetelere teşekkür etmek istiyorum.Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS