Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
BAŞBAKAN BORİSOV “BULGAR SOYKIRIMI GÜNܔ TEKLİFİNE SICAK BAKIYOR

BAŞBAKAN BORİSOV “BULGAR SOYKIRIMI GÜNܔ TEKLİFİNE SICAK BAKIYOR

06 Ağustos 2009

Başbakan Boyko Borisov aşırı milliyetçi ATAKA partisinin “Bulgar soykırımı gününü” resmi olarak tanınması teklifine olumlu baktığını belirtti. “Koritarov online” haber sitesinde yayınlanan söyleşide Bulgar milli televizyonunda 10 dakikalık Türkçe haber bülteninin de kaldırılması için parlamento grupları arasında görüşmeler yapılmasından yana olduğunu söylüyor.
ATAKA partisinin teklifini görüşelim ve bir karara varalım diyen Borisov, ancak bunun için kamuoyunda tartışmaların yapılması gerekiyor, aksi halde etnik toleransa karşı olur diye ekliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


şiroko pole 2009-08-06 15:48:57
ya bismillah kul azmadan hak yazmaz gerb ataka rzs ateş olsalar bastıı yeri yakarlar
kıvılcım çakmayın yoksa o yangını söndüremezsin rüzgara karşı çişini yapamazsın bizler türkler bgde osmanlı kültürünün mirasıyız çanakkalede bile destam yazmış kahtamanların torunu artık savaş kılıç kalkanla deil masa başında kalemle oluyoır ey b borisovsoykırım tr haber vs vs başlangıç mı hadi hayırlısı balkanlarda barış rüzgarı esmeli kin nefret ekersen sonu hüsran olur
Mümünali 2009-08-06 16:06:14
Özgür bu habere çok sevinecek...
Asil Túrk. 2009-08-06 16:16:21
Bas bakan B.Borisov.Sóz konusu olmiyan bir."Bulgar soy kirimi gúnú"adlandirilan.asiri milliyetçi ATAKA Partisinin teklifine olumlu bakmasini Biz Bulgaristan halki olarak Borisovu Tarihi. bir gózónúnden geçirmesini óneriyoruz. AB úlkelerinde basta Ingiltere olmak úzere bir çok Bilim adamlari ve Tarihçiler vardir onlara sorulsun Asari milliyetçilerin tavurlarina uyup ta tarihi uydurmalar yapacak olursa bilemiyoruz yaani Bu bizim úlkemizde artik dogru dúrúst devlet bireyleri kalmamistir demektir 53 yasinda Yambol sehrinde Matematik lisesinde11,ci sinif ógrencisi, akli dengesinin bozuk olan bir ATAKA Partisi Liiderinin saçma sapan aklina inanipta bóyle bir akil disi saptirmalarina tanik olmak da onun gibilerine uymak demektir Bas bakanimiz ve ónde olan Cumhur baskanimiz olmak úzere Aklimizi basimiza topliyalim aksi hallerde bizi hiç kimse af edemez.BILELIM KI BU DEVLETE ÇOOOK AKILLI BIREYLER GEREKIYORDUR BAKARSAN BÓYLELERI ARTIK KALMAMIS NE YAZIK.
emir 2009-08-06 17:18:04
Cok isabetli bir karar olur,milli suurunu ve kimligini kaybetmekte olan BG Turkleri az biraz kendine gelir.
Bulgarlarla Turklerin arasinda ki ucurumu derinlestirecek ve ya belirgenlestirecek her adim bizim lehimize olur.
İZMİRLİ 2009-08-06 18:17:27
Aklınla bin yaşa Emir,söylediklerine aynen katılıyorum,keşke bir an önce
(''Bulgar soykırımı gününü'')ilan etseler.
B.B (Mutra) denilen bu herifi sevmeye başladım,ATAKA ne derse sıcak baksın B.B.
Bence hiç mahsuru yok..
Allah VOL-EN gibileri, MUTRA gibileri başımızdan eksik etmesin...
Amin


Saygılar

İzmirli
fes 2009-08-06 20:47:15
""Bulgaristan’daki yeni yönetimin, kısa süre önce, bütün büyük enerji tasarımlarından çekildiğini ilan etmesi, Rusya’yı zor sokmuş durumda. Bu ilanla birlikte, Rusya’nın “Yujniy Potok” Güney Akımı olarak adlandırdığı hat ile Burgaz – Aleksandropolis boru hattı, tehlikeye girdi. Putin, Türkiye’nin Nabucco’daki varlığına ılımlı yaklaşması karşılığında, Bulgaristan’ı telafi edecek bir rol üstlenmesini istemektedir.""

""Bu petro-siyasetin ardında herkesin bildiği sır ise şudur: Bulgaristan’ın Rusya merkezli petrol tasarılarından çekilmesinin nedeni, açıklandığı gibi ekonomik bunalım değil, Avrupa Birliği’nin son dönem Rus-karşıtı siyaseti oluyor. Obama yönetiminin temkinli siyasetinin tersine, Avrupa Birliği ile daha örtük olarak İsrail, tam bir yıl önce Ağustos savaşıyla Büyük Ortadoğu tasarımını işlemez kılan Rusya’ya karşı saldırganlıklarını giderek belirginleştirdiler.

Son raddinde AB’ye bağlı olan yeni Bulgar hükümeti de özellikle Londra’nın Rusya’ya yüklenen siyasetine eşlik etmektedir. ""

Yukarıdaki değerlendirmeleri okuduğunuzda bulgarların hiç bir güçlerinin olmadığını, sadece ve sadece büyük güçlerin taleplerini harfiyen yerine getiediklerinini görürsünüz.
snan 2009-08-06 23:43:53
Boyko boyle seyler yaparsa kendisi zararli cikar.Bulgar soykirimi diye birsey soz konusu degildir.
kanın türk,ismin türk. 2009-08-07 00:06:47
Okadarada korkmayın.Bizde bulgarların,1984-1989 yılları arasında türklere uyguladıkları soykırımı,dünyaya türk soykırımı olarak ilân ederiz.
Not:Bulgar isimli kimliklerinizi acilen geri iade etme şartıyla.
yeni dunya 2009-08-07 01:59:04
BAKMAZ ,BAKAMAZ ,KIM NE SEKIL BAKARSA O SEKIL BAKILIR
şevked 2009-08-07 08:24:17
Öyle bir karar alınırsa bizlerde türkler olarak her sene BG nezdinde TÜRK SOYKIRIMI GÜNÜ KUTLAYALIM törenlerle.
Mesela her sene Şipkada Süleyman Paşanın askerlerinin gömüldüğü "Kosmatkata" mekanına gösterişli bir şekilde çiçek koyalım ve dua edip ilahiler okuyalım.
Ama nerde o kudret ve cesaret bizim insanımızda - ver horemakta kafa çeksin o kadar.
Mert 2009-08-07 08:30:34
Gerpe Oy Verenler Simdi Ceksinler Turkum diyor gerpe oy verenler var bunlari ne yapcaz bu hukumet cok surmez bulgarlar bir birleri yerler bizim isimize yaricak DPSsiz bise yapmazlar hepsi bulgar partileri Turkler soyle Turkler boyle bir nevi elerini Turklerle Yikadilar Turkler olmsa ac kalcaklar farkinda diler siniri kapasi Turkiye bak ne olyor


www.Gruevo.Com
şevked 2009-08-07 08:37:09
Arkadaşlar bulgar milliyetçilerinden erken davranalım ve başbakanlığıa protesto mailleri atmaya başlayalım şimdden:

GIS@government.bg

kave muhabbetiyle ağlamakla sızlamakla olmaz bu iş.
Şefked'e 2009-08-07 09:38:46
Düşündüklerin,yorumların doğru.Katılıyorum,destek bizden.Şefket bey,kusura bakma ama,biz türk halkı hakımızı arama mücadelesi verirken,DPS'e YÖNETİCİLERİ NE İŞ YAPARLAR.Bu güne kadar haklarımız için verdikleri mücadele,bir önerge varmı?.
Bulgarlar daha 20 yıl önce tezgâhı çok güzel kurmuşlar.
İşimiz zor arkadaşlar.Bir tarafta bulgarlar,diğer tarafta,bulgarların hoşgörüşüne sığınmış DPS'E yönetimi.Zor dostum,zor.
şevked 2009-08-07 10:43:52
Benim demek istedğim bu ganyolara yasal yoldan çok sert tepki verebiliriz.Ama bunu bizim agalara teyzelere anlattınmı "başın abela mı almak itesin" diyorlar.Hep şu eziklik, sindirilmişlik duygusu.Kahrolsun
sinan 2009-08-07 10:51:11
Sevket haklisin ,bizim millet bana dokunmayan yilan bin yil yasasin diyor ,bakalim ne olacak daha hol yok yumurta yok.Boyko Borisov henuz birsey yapmis degil
ALTAY 2009-08-07 10:59:07
bizim millete bu kasdarı az bile , dps oy vermeyelim diyenler bu yaklaşımlar için ne düşünüyor insanlar bilmek istiyor.
emir 2009-08-07 12:13:02
Sevked beyin fikri guzel,Sipka'da toplanalim,hatta kamp kuralim 1-2 gun.Mevlidler,ilahiler guzel olur,tabi organizasyon islerini DPS yapar herhalde...Kircaali'de bir saatte 6 bin kisi toplayan DPS,her halde Sipka'ya da otobuslerle 10 bin kisi tasiyabilir...
şevked 2009-08-07 12:28:11
Emir,
önemli olanda bulgar milliyetçileri tarafından taciz edilelim,
o zaman onlar saldırgan duruma düçecekler ve ülkede etnik gerginlik artacak.
Böyle bir olaydan sonra Boyko fazla bu tip girişimlere girmez.
Ama nerde kudret.
kırcallı 2009-08-07 13:41:21
En son yazı yazan zat, şöyle bir yazı yazıverde bizde anlayalım ak kedimisin yoksa karamı yoksa bu işler milleti eleştirmekle olmaz hadi bakalım göster kendinide tebrik edelim seni............
Funerall 2009-08-07 14:28:01
Ermeniler zaten yeteri kadar başımızı ağrıtıyor soykırım diye bir de bulgarlar eklensin tam olsun. Ataka sapıttı iyice. Artık saçmalayacak yer arıyor. Milliyetçi olmalarına bir şey demiyorum ama milliyetçi olacaklar diye de iyice saçmalamaya başladılar. Yakında bulgaristanı iç savaşa hatta etnik ayrılığa sürükleyecekler. Gerçekten milliyetçi olan birilerinin yapmayacağı şeyler. Sanırım daha fazla küçülemezlerdi...
şevked 2009-08-07 14:28:54
Siyaset ,çi kisi.

Yazdıklarını anlayabilirsem arap olayım.Bana ve arkadaşlara küfür ettüğünü anladımda ne demek istediklerini pek senin dilinde çözemedim.

:-))
fatih 1453 2009-08-07 16:26:44
Bu habere lütfen gerekli önemi verelim. Olay çok ciddi, ancak işler tersine de dönebilir. Nasıl mı? Önce Bileşik Milletler Örgütüne göre "soykırım" nedir? "Bir milleti veya topluğu fiziksel anlamda veya kültürel anlamda yok etmeye yönelik davranışlara soykırım denir. Peki Bulgaristan devleti kuruldu kurulalı türkleri ve diğer müslüman ve hristiyan azınlıkları(makedon, yunan, v.b.) asimile etmeye çalıştı mı çalışmadı mı? Özellikle 1984-1989 yılları arasında türklere dünyada eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulümlar yapıldı mı yapilmadı mı? Bu yazıyı okuyan bir çok kardeşimin adı değiştirildi mi? Dini ibadetlere kısıtlamalar ve yasaklamalar getirilmedi mi? İşte bu tam anlamı ile SOYKIRIM'dır. B.Borisov böyle bir girişimde bulunursa tüm türkler önce Bulgar mahkemelerine başvurup tazminat istemeliler. Bulgaristan iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları mahkemelerine başvurup tazminat için başvurmaları gerekir. Bulgaristan milyonlarca euroluk tazminata mahküm olduğu zaman, Borisov öğrenir Hanya'yı Konya'yı. Tüm Tükr ve Müslüman kardeşlerime selamlar ve saygılar.
emir 2009-08-07 16:38:39
Siyaset Washington D.C. ve az birazda Brussels'de yapilir.
Hatta Avrupa'da ,ozellikle de Londra'da cok ilginc bir siyaset dili vardir.Mesela iki siyasetci tartisirken,bir birine asla "siz yalan soyluyorsunuz" demez, "sizin soyledikleriniz gercekleri yansitmiyor" ifadesini kullanir.
Tabi siyaset yapmak icin insanin en az bir kac asirlik demokrasi tarihi olan bir ulkede yasamasi sart.
Malesef balkanlarda oyle bir ulke gormuyorum.Bu durumda Aristo'nun "polemik ve demagoji" taktiginin Makiaveli'nin tarif ettigi "Aslan ve tilkiler" tarafindan uygulanmasindan baska yapilacak bir sey kalmiyor,ama buna siyaset denmez.
Mesela DPS'nin 20 senedir burundugu tilki postu sayesinde epey basari elde ettik,ama bundan daha ileriye gitmek istiyorsak artik birilierinin kukremesi gerekecek.

müslim 2009-08-07 17:17:32
Borisov'un bu dört yıllık iktidarında enteresan ve trajikomik şeyler olacağına benziyor. Perşembenin geleceği çarşambadan belli olur. Sanki devletin derdi ve problemi bitmişte yarım saatlik türkçe yayını gündemlerine almışlar. Böyle tuaf teklifler ancak atakadan beklenebilirdi zaten. Borisov'un ise onların bu teklifine karşı çıkamaması da normal. Sonra atakanın dilinden duramaz. Pırvanov'a söylediklerini ona da söyleyiverirler. Dolayısıyla birbirlerine tahammül etmek zorundalar. Öyle ya bozacının dostu şiracı, şiracının da dostu bozacı. Hak ve özgürlükler hareketi de maalesef bükemedikleri bileği öpmek durumundalar. Gelişmeleri merakla bekliyoruz. İnşallah BG türklerinin hayrına olsun diye temenni edelim.
şevked 2009-08-07 17:21:52
Bakın,
bu olaya tepki vermemiz lazım.Bu şart:
ilk önce başbakan Borisova e-mail gönderebiliriz mesela,
aldığı tavır yalnıştır diye:

GIS@government.bg


Sıkılmayın, korkmayın atın mailleri.Yasalar ve iyi terbiye sınırları içinde itirazlarınızı yazdığınızda kimse size bişey yapamaz.
bozkurt 2009-08-07 18:07:21
Evet, bu mail adresini arkadaslariniza gonderin.Herkez protesto etsin.Skype, facebook ,msn ve her yerde bulunan arkadaslarinizi tepkiye davet edin.
Aç gözünü türk 2009-08-07 23:25:55
TÜRKİYE KÜRTLERİ KADAR OLAMADINIZ.DTP'NİN MİLLETVEKİLERİNE,GENEL BAŞKANINA BAK,BİRDE BİZİM DPS'NİN BAŞKANINA VE MİLLETVEKİLERİNE BAK.KAPALI GÖZLERİNİ AÇ,UYUMA.UYAN EEY BG TÜRKÜ.
fes 2009-08-08 08:22:54
Kıçı kırık kürtler kadar olamazmışık, hep uyku hep uykudamışık.

Bak protesto mektupları yağdırsaymışık, işler başka olacakmış.

Horamakda kaçamak, Bg türkünde yaşamkmış.

Ama Amet Duvan olmasaymış nasıl da güzel oacakmış; elde yatağan, Süleyman bezumniyin düştüğü yollara o saat düşermişik.

Ne var ki Borisov hükümetinin Burgaz Dedeağaç projesinden yan kırması ve buna karşılık Putin'in Ankara'ya gelip enerji anlaşmaları imzalamasına niye bakılmaz, bu fakiri pür taksir de işte buna şaşar.
Fes'e 2009-08-08 14:55:56
Sen,şaşkın ördek olduğunu şimdi'mi anladın?.Geç'te olsa,sonunda anladın,seni kutlarım.Fes kardeş,hayatın boyunca unutmayacağına söz verirsen,sana faydalı bir nasihate bulunacam,müsade edersen.DEMOKRASİ VE HAKLAR HERKEZ İÇİNDİR,AMA EN BÜYÜK DEMOKRASİ BENİM DEMOKRASİM,EN BÜYÜK HAK BENİM HAK'IM:-(YANİ TÜRKÜN).Mücadelen türklük mücadelesi olacak.Boru hatları,Putin bunlar teferuat.
sinan 2009-08-08 14:57:12
Ondersiz savas ve hak kazanilmaz ,bosuna bu kadar destek verilmedi DPS ye ,artik ciksinlar meydanlarada yuzlerini gorelim ,veb sitesinide bosaltmislar ne yapiyorlar ne ediyorlar belirsiz ,sesleri cikmiyor bu aralar. Turklere verilen haklarin geri verilmemesi lazim .
Sinan'a 2009-08-08 15:36:47
Sinan çıkmazlar,çıkamazlar meydanlara boşuna bekleme.
emir 2009-08-08 15:52:17
Merak etmeyin,DPS milletvekillerini meydanlarda gorme firsati bulucaksiniz 4 yil sonra :)))
Perperek Papazı Der ki... 2009-08-08 20:09:13
Herşeyi DPS milletvekillerinden beklerseniz onları 4 sene sonra bile meydanlarda göremezsiniz onların yerine gene siz orda burda olacaksınız pisi pisi gene onlara oy vereceksiniz onlar da herşeyi bilen brigadir gibi üste çıkacaklar.

Oysa miletin sesini dinlemesi gerekenler gaipten gelen seslerle sizin çıkarlarınıza karşı davranırlar çünkü siz susuyorsunuz.
sinan 2009-08-08 20:11:50
En cok neye uzuluyorum : 8 sene yonetimdeki bir partnin Bulgaristandaki her Turkun birazda zenginlesmesine faydasi olmaliydi . Avrupadan gelen yardimlarla cogu koylumuz Mlad fermer veya Jivodnovad yapilabilirdi .Sutleri aracilar topladi ve cok ucuz fiyatlara aldilar .Eminimki koyde yasayan cok kisi fermer ,arici ve diger konularda para kazanmak isterdi tutunle ugrasacagina. Simdi gorecez bak nasil GERB kendi adamlarini zengin edecek.
fes 2009-08-08 23:22:29
Çok muhterem "Fes'e" diye yazan efendi, yazdığın yazıyı bitirdikten sonra son defa oku ve anlaşılır olup olamadığını kontrol et; çünkü ne dediğin maalesef belli olmuyor.
şevked 2009-08-12 16:24:33
bİZLER BÖYLE BİRŞEY YAPABİLECEZ Mİ ACABA?

http://news.ibox.bg/news/id_1751626913
şevked 2009-08-12 16:28:02
Biz başbakan Borisova bir mail atmaya bile sıktıramıyoruz.
Bulgarlar türkçe yayınları yasaklamak için harekete geçtiler - imza toplayıp, kamu oyu oluşturuyorlar.

Biz uyumaya, pisi pisi kuyruğumuzu kısıp kave muhabbetlerinde biribrmizin önünde sızlamaya devam edelim.

Bizim içimizdende bir Ahmet,Mehmet Kırcali,Şumnu, rzgrad ve sayre "centırına" çıkıp TÜRKÇE YAYINLARIN KAPANMAMASI için sergiyi açıp imza toplamaya cesaret edecek mi?HAYIR.BİZDE ÖYLE BİR CESARET YOK MALESEF.
Bizim bel kemiğimiz çoktan kırıldı.
turko 2009-08-15 17:47:29
balkan harbinde 200.000 tane bulgar oldurulmedi
200.000tane turk olduruldu
ortada bir soykirim varsa oda turk soykirimidir
pey4o marin 2009-08-18 10:38:04
sayın borisof siz öldürdüğünüz sadece en son 1984-1989 arası öldürüp 1500 türkün tuna nehrine atıldığını iyi biliyorsunuz bu hemde hezinki tarafından onaylı .bunun netcesinde kendinizi çok iyi bir şekilde kendi geçmişinizi kınamanız lazım farkında deyilmisini eşekoğları eşekler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS