Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
RODOPLAR’DAKİ DUA GELENEĞİ ENİHAN BABA’DA YAŞATILIYOR

RODOPLAR’DAKİ DUA GELENEĞİ ENİHAN BABA’DA YAŞATILIYOR

11 Ağustos 2009

Smolyan’ın Svoboda tepesinde yapılan dua törenine binlerce kişi katıldı. Svoboda tepesinde bulunan Enihan Baba türbesi, her yıl düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yapıyor.
Smolyan iline bağlı Banite Belediyesi’nde bulunan Davidkovo köyünden 13 km. yukarıya doğru asfalt bir yol ile ilerlendiğinde dağlık alanda açık bir araziye ulaşılıyor. Burada Hija Svoboda bulunuyor. Yerlilerin anlatımına göre hija, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ölen askerler adına yapılmış. Burada bulunan ve önceden mescit olduğu bilinen yapı, şimdi tekrar cami encümenliğine devredilmiş. Gazetemize konuşan Süleyman Hacıbekir, 6 yıldan beri Enihan Baba’ya olan ilginin arttığını ve programa her sene daha fazla kişinin katıldığını söylüyor. Yerel dilde ‘Maya’ adı verilen bu yılki duaya 5 büyük baş olmak üzere toplam 12 hayvan kurban ettiklerini belirten Süleyman Bey, 6 bin kişiye hizmet etmekten gurur duyduğunu aktarıyor. Program için bölgeye akşamdan gelip konaklayan misafirler dahi bulunuyor. Deniz seviyesinden bin 800 metre yükseklikte, yemyeşil ve temiz havada sabahlamanın keyfi de başkadır elbette. Program sonunda programa katılan misafirlere kurban etinden yapılan yemekler ikram ediliyor. Kurbanların parası hayırsever iş adamlarından toplanıyor. Herkesin verdiği miktar daha sonra mikrofonla duyuruluyor.
Enihan Baba türbesine ulaşmak için, dua yapılan yerden 604 merdivenle yukarıya tırmanmanız gerekiyor. Tabi, yol boyunca birkaç yerde dinlenme imkanı var. Kalabalığın arasından zaten hızlı çıkmak imkansız. En yükseğe çıkabilmek ve türbeyi görebilmek için zor yürüyen yaşlılar bile gayret ederek merdivenleri teker teker çıkıyor. Yolun ortasında buz gibi su akan çeşmeler yaptırılmış. İnsanlar burada sıraya geçerek ya su içiyor, ya abdest alıyor, ya da ferahlamak için yüzünü yıkıyor.
Tüm merdivenleri çıktıktan sonra nihayet Enihan Baba’nın türbesine ulaşılabiliyor. 2 bin metre yükseklikteki bu tepeden muhteşem bir manzara görülebiliyor. Buradan sıra sıra Rodop dağlarının dizilişini, Snejanka tepesini ve Pamporovo’yu da görmek mümkün. Hatta sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce iyi hava koşullarında buradan Ege denizinin görüldüğü de söyleniyor. Bu kadar merdiveni çıkmanın verdiği zahmet bir anda kendini unutturuyor.
Türbe 2005 yılında imar edilerek özel doğrama ve kubbesiyle görkemli bir yapı haline getirilmiştir. Türbenin içindeki sembolik mezar mermerle kaplanmış, etrafı sütun ve kırmızı şeritle çevrilmiş. Mezarın başucunda dörtgen şeffaf cam yerleştirilerek, bu sayede 1991’de yapıldığı anlaşılan mezar taşında Enihan Baba yazdığı görülüyor. İnsanlar mezarın bir tarafından girip ellerini açarak dua ede ede mezarı dolaşıyor.
‘Enihan Baba kimdir?’ sorusuna net bir cevap bulmak zor, zira kendisi hakkında arşivlerde bir bulguya rastlanılmıyor, fakat yerlilerin bu konuda anlattıkları efsaneler mevcut. Kendisinin bir ermiş olduğu kanaatı yaygındır. Söylentiye göre bu şahıs buralarda bir yerde başı kesilerek öldürülmüş. Kafasını koltuğunun altına alan Enihan Baba daha sonra şimdiki türbenin yanına gelerek vefat eder.
Farsçada eni – yeni, en son, tanınmayan, bilinmeyen anlamına geliyor. Han kelimesi ise padişahların adlarının sonuna getirilen unvan anlamını taşıyor. Büyük ihtimalle Enihan’da yeni bir yönetici veya padişahı da simgeliyor olabilir.

Kaynak: BEYNUR SÜLEYMAN SMOLYAN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS