Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
BATI TRAKYA’DA CAMİİ VAKFI’NA AİT ARAZİYE KAÇAK KİLİSE İNŞA EDİLİYOR

BATI TRAKYA’DA CAMİİ VAKFI’NA AİT ARAZİYE KAÇAK KİLİSE İNŞA EDİLİYOR

16 Ağustos 2009

Yunanistan, Gümülcine’de Yanıkköy Camii’nin tapulu arazisi üzerine kilise inşa etmeye başladı. Camii Vakfı ile Yunan makamlar arasında mülkiyet savaşı çıktı.

Batı Trakya’da Gümülcine’ye bağlı Yanıkköy (Nimfea) Camii Vakfı’na ait araziye kaçak olarak inşa edilmeye başlanan kilise, vakıf yönetimi ile Yunanistan Doğu Makedonya ve Trakya Bölge Genel Sekreterliği arasında mülkiyet tartışması başlattı. Türk köylüler, Gümülcine Müftülüğü aracılığıyla ilgili makamlara yaptıkları itirazlarında, kilisenin inşa edildiği arazinin vakfa ait olduğunu belirtirken, Yunan Bölge Genel Sekreterliği’nden Müftülüğe gönderilen belgede arazinin “kamu malı olduğu” iddia edildi.
Yanıkköy Camii Vakfı Başkanı Sabri Molla Hüseyin, “kilise inşa edilen 10 dönümlük arazinin 1879 tarihli Osmanlı tapuları bulunduğunu ve bu arazinin daha sonra mal sahipleri tarafından cami vakfına bırakıldığına dair belgenin de mevcut olduğunu” söyledi. Molla Hüseyin, “Bu arazinin Türk malı olduğu ve cami vakfına bırakıldığı belgelerle açık bir şekilde kanıtlanmaktadır. Kilise inşaatının durdurulması ve mülkiyet hakkının tanınması için ilgili resmi makamlara yasal yollardan başvuruda bulunduk” dedi.
Yunan Bölge Genel Sekreterliği’nden, Genel Sekreter Dimitrios Stamatis’in imzasıyla Gümülcine Müftülüğü’ne gönderilen belgede ise, “Yerinde yapılan inceleme sonucunda, kilisenin inşa edildiği arazinin Yunan devletine ait olduğunun belirlendiği” iddia edildi ve “bununla ilgili yasal işlemlerin Ormanların Mülkiyeti Komisyonu tarafından yapılacağı” bildirildi.

VAKIFLAR SORUNU

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yanıkköy Camii Vakfı’na ait arazinin üzerine inşa edilen kilise, vakıflar sorununu yeniden gündeme getirmiştir. Bugün, Yanıkköy Camii Vakfı’na ait arazi, devlet arazisi olarak nitelendiriliyor. Oysa Defternahe-i Hakan kayıtları arazinin sahiplerini açıkça göstermektedir. Arazide yapılan yerinde inceleme raporu da kilise inşaatının izinsiz ve yasadışı olarak yapıldığını kabul etmektedir” dedi.

KİLİSE İNŞAATI YASADIŞI

Rodop Orman Müdürlüğü’nde görevli orman mühendisleri Eleftherios Tiganourias ile Spiridon Athanasiou, 29 Temmuz’da yaptıkları yerinde incelemenin ardından hazırladıkları raporda “Kilisenin yetkili orman idaresinden izin alınmaksızın ve tamamen yasadışı olarak” inşa edildiğini ifade ettiler.
Rodop’taki en eski Türk köylerinden olan ancak göç nedeniyle boşalma noktasına gelen Yanıkköy’de, aralarında kilisenin inşa edildiği arazinin de bulunduğu köy camiine ait yaklaşık 35 dönümlük alana daha önce de Orman Müdürlüğü tarafından bazı dinlenme tesisleri yapılmıştı.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 22 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 014
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:151
-Aktif Vaka Sayısı:4 522
-Toplam Vefat Sayısı:765
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS