Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Eylül 2020
HABERLER » Dünya
BAŞBAKAN KOSTAS KARAMANLİS “MAKAZ” YOLUNU DENETLEDİ

BAŞBAKAN KOSTAS KARAMANLİS “MAKAZ” YOLUNU DENETLEDİ

17 Ağustos 2009

8. Uluslararası Trakyalılar Kongresi’nin açılışı için Gümülcine’ye gelen Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis 15 Ağustos günü Yunanistan ile Bulgaristan’ı bağlayacak olan “Makaz” yolunu yerinde gördü ve denetledi. Karamanlis burada yaptığı açıklamda yolun 2010 yılı sonlarına doğru bitirileceğini belirtti.

8. Uluslararası Trakyalılar Kongresi akşam saatlerinde Gümülcine’deki eski hukuk fakültesi anfisinde toplandı. Toplantı yarın da devam edecek. Kongrenin açılışına Başbakan Kostas Karamanlis, Taşımacılık Bakanı Stilyanidis, Başbakan Karamanlis, eski milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine Belediye Başkanı Koçakis, Rodop Valisi Yannakidis, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, , Hemetli Nahiye Başkanı Mehmet Eminoğlu, Mehrikoz Nahiye Başkanı Abdulkadir Hafız Hoca, Sirkelli Belediye Başkanı Hasan Kaşif, Kozlukebir Belediye Başkanı Halit Mehmet v.d. kişiler katıldılar.

Tören Gümülcine Metropoliti Damaskinos’un yönettiği dini ayinle başladı. Devamında da Kongrenin düzenleyecisi olarak Gümülcine Belediye Başkanı Koçakis söz aldı. Koçakis sözlerinin sonunda doğru, “Yunanistan Trakya’da sona ermiyor. Yunanistan Trakya’da başlıyor; Avrupa, Hristiyanlık ve Batı medeniyeti Trakya’da başlıyor.” demesi ilgiyle karşılandı.

Daha sonra da Stilyanidis duygusal bir konuşma gerçekleştirdi. Kongrenin devamında Başbakan Kostas Karamanlis söz aldı. Karamanlis Azınlığa karşı çağdaş Avrupai politikalar uyguladıklarını belirtti ve uyguladıkları projelere değindi.

Karamanlis özetle şunları söyledi:

“...Trakya ve Makedonya’yı eğitim, turizm, ulaşım ve enerji kavşağı haline getirdik. Hayallerimiz her geçen gün gerçek olmaktadır. Trakya’yı açık demokratik toplum ve alternatif kalkınma modeli olarak hayal ettik. Bu hayalimiz de günbegün hayata geçirilmektedir. Çağdaş Avrupai Azınlık politikası uygulamaktayız ki insanları din ve kimlik temelinde ayırmamakta. İnsanlık ve adalete dayalı “isonomia-isopolita”ya dayalı politikalar uygulamaktayız. Bu tür politikalar hayat standartı, eğitim, iş alanında herkese eşit fırsatlar sağlamaktadır. Burada Trakya’da uyguladığımız politikalarla çağdaş Yunan demokrasisine değer veriyoruz ve bölge ülkelerine örnek oluyoruz...

Yaptığımız projelerle bu çok önemli bölgenin görüntüsünü değiştiriyoruz. Geçmişin haksızlığa ve yalnızlığa itilmiş Trakya’sı Avrupa’nın kalesi olmakta, aynı zamanda bütün komşu ülke pazarları ve toplumları ile işbirliği köprüsü olmaktadır.

Ülkenin ve komşu ülkelerin eğitim feneri olmaktadır. Bütün Avrupa’nın ekolojik kalkınma prototipi olmaktadır. Uyguladığımız politkalarımız bunları sağlamakta ki Trakya’da insanların hayatı değişmektedir. Egnatia Otoyolu tamamlandı ki doğuyu batı ile bağlamaktadır. Komotini (Gümülcine) ve Xanthi (İskeçe) dikey yolları ilerlemekte ki bu yollar komşularımızı daha da yakına getirmektedir. 2010 yılı sonlarında Komotini (Gümülcine)- Nimfea (Yanıkköy- Bulgaristan sınırı) tamamlanmaktadır ki buranın mesafesi 22,5 km.dir ve proje maliyeti de 85 milyon evro dır...”

Kongre daha sonra diğer konuşmacılarla devam etti.

Kaynak: İbrahim BALTALI- Gümülcine


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS