Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
KIRCAALİ BÖLGESİNDEKİ MÜSLÜMAN TEMSİLCİLERİ BİR DEKLARASYON YAYINLADI

KIRCAALİ BÖLGESİNDEKİ MÜSLÜMAN TEMSİLCİLERİ BİR DEKLARASYON YAYINLADI

11 Aralık 2009

10.12.2009 tarihinde Kırcaali’de toplanan Kırcaali Bölge Müftülüğüne bağlı imamlar ve Müslüman Encümenleri üyeleri şu Deklarasyon’un altına imza attılar:

DEKLARASYON

Biz Kırcaali bölgesi Müslüman dini önderleri ve Müslüman Encümenleri temsilcileri, başta bölge Müftüsü ve imamları olmak üzere, bölgemizdeki Müslüman Topluluğunun dini işlerinden sorumlu olarak, Bulgaristan Anayasasının prensiplerini koruyarak, Bulgaristan devlet kurumlarının adalet duygusuna güvenerek, Anayasanın garantisi altında bulunan dini ibadet hakkı ve dini liderlerimizi demokratik yollarla seçme hakkımıza dayanarak, dini hoşgörünün tasdik edilmesi için bütün gayretlerimizi seferber ederek:


1. 31.10. 2009 tarihinde Sofya’da yapılan Olağanüstü Ulusal Müslüman Şurasında alınan kararları ve seçilen yönetim organları, Sofya Mahkemesi tarafından kaydedilmemiş olması, bölge Müslümanları saflarında gerilim yaratabileceğini endişelenerek ifade ediyoruz.

2. 31.10.2009 tarihinde Sofya’da yapılan Olağanüstü Ulusal Müslüman Şurasında alınan kararları, başta Dr. Mustafa Hacı( Baş Müftü) ve Şabanali Ahmet(Yüksek İslam Şurası Başkanı) olmak üzere 900’e yakın imam ve diğer Müslüman temsilcileri tarafından oybirliğiyle seçilen Müslüman dini liderlerini kendi adımıza ve bölge Müslümanlarının temsilcisi olarak desteklediğimizi bildiriyoruz.

3. 31.10.2009 tarihli Olağanüstü Ulusal Müslüman Şurasında seçilmiş olan Müslüman dini liderlerimizi bütün kanuni yolları zorlayarak desteklemeye devam edeceğiz.

4. Asimilasyon döneminde(1985 -89), Müslüman haklarını ayaklar altına alanların, aynı dönemde Müslümanlara maddi ve manevi zarar verenlerin, Müslümanları yönetmeye kalkışmalarına asla izin vermeyeceğiz.

5. Biz, hiçbir zaman şunu unutmayacağız: 10.11.1989 tarihinin(Otoriter rejimin yıkılışı) bir ay öncesine kadar, Müslümanlar ateist bombardımanı altındayken, hatta cenazelerimiz bile Müslüman usullerine göre defnedilmezken, “Bulgaristan’da Müslüman dininin serbestçe ibadet edildiğini” söyleyen N. Gencev’in, T. Jivkov’a defalarca desteğini ve teşekkürlerini iletmesini.

6. Atalarımızdan Bize sonsuza kadar miras kalan vakıf varlıklarının yeniden satılmaması için, dini kuruluşların hesaplarından yüz binlerce Leva boşaltılmaması için, Bulgaristan’da yaşayan Müslümanların çağın realitelerini de göz önünde bulundurarak demokratik yollarla seçilen yönetim organları hakkındaki hukuki tartışmaların, yetkili organların 17 seneden beri verdiği çelişkili kararların nihayet sona erdirilmesini istiyoruz.

7. Biz, dini yöneticilerimizi kendimiz seçmek istiyoruz. Çünkü bu hak Bize, ülkenin yasalarında tanındığı gibi, uluslararası antlaşmalar ile de tanınmıştır. Vatanımızda her isteyen Müslüman topluluğunu yönetmeye aday olabilir, yeter ki bu topluluğun karşısına çıkarak desteğini isteyebilsin.

Kaynak: Bulgarca’ dan çeviri: Durmuş Arda


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2009-12-12 23:47:18
"""Yaptıkları işin doğruluğuna inanan insanlar, çalışmalarının denetlenmesinden, karşı fikirler ortaya atılmasından ve tercihleri üzerinde münakaşa yapmaktan zevk alırlar."" - M.K.Atatürk

Atamız böyle demiş, ama Özgür abimiz öyle düşünmüyor. O kendisi gibi düşünmeyenlere "Yalaka", "Kıvıran" diyor.
fes 2009-12-13 10:44:50
Ben sizin iyi niyetinizi sorgulamadım ki, öyle olsaydı sizine tartışmaya bile girmezdim.

Ne var ki, sadece iyi niyet yetmez; öyle olsaydı ebeveyinlerimizle hiç bir tartışmaya, kavgaya girmezdik mesela. Zira onların bize karşı besledikleri iyi niyetten şüphemiz yoktur.

Bu itibarla iyi niyet gereklidir, fakat doğruyu bulabilmemiz için hemen sonra mantık kuralları devreye girmelidir.

Farklı görülerin çarpıştığı alan burasıdır işte. Eski yunan filozoflarının 'diskur' dedikleri, Kant'ın 'saf aklın eleştirisi' dediği doğruyu bulma cabası budur.

1700'lerde batı tartışma alanından duyguları geriye çekmiş, aklı devreye sokmuştur. Bizlere ise "şark kurnazı, türk kafası" gibi adlar takmışlar, dalgasını geçmişlerdir.
Durmuş Arda 2009-12-13 11:20:38
Sayın Cevat Özgür,
Hak ve Özgürlükler Hareketinin 12.12.2009 tarihinde yapılan 7. Olağan Ulusal Kongresi ile ilgili ayrıntılı bilgiler alamadığınızı belirtmişsiniz. Bu konuda yazı yazmak isterdim, fakat daha yoldayım Ancak sizin bu konuda yorum yazmaktan hoşlandığınız için Ahmet Doğan’ın konuşmasının bazı bölümlerini özetleyerek veriyorum:
“…Türkiye, ekonomik gelişme açısından dünyanın 16. ekonomisidir. Görüldüğü gibi 10-12 sene sonra da ilk ona veya onun sınırlarında olacak. Güney komşumuzun(Türkiye) Avrupa projesinde o kadar ağırlığı olacak ki, Türkiye’nin Avrupa Birliğine alınıp alınmaması. Avrupa’nın potansiyelini etkileyecek...
… Türkiye’yi kendi bünyesine almayan bir Avrupa, sadece bir ekonomik pazar ve Hıristiyan kulübü olur…
… 20 sene önce Bulgaristan – Türkiye ilişkilerini konuşurken, ‘ Bulgaristan’ın Avrupa yolu, İstanbul boğazından geçer’ demiştim. Bunda da haklı çıktım.
Şimdi 20 sene sonra ilave etmek istiyorum ki, ‘ Avrupa Birliği’nin kendine ve global dünyaya yolu, Çanakkale boğazından geçer. Çünkü Çanakkale boğazında, yeni tarihi kalıpların yeni hoşgörüsü ve yeni Avrupa kimliği yatırımları bulunmaktadır…”
Yorumlarınızda hoşgörü sınırlarını aşmamanız dileğiyle, saygılar...
fes 2009-12-13 13:07:20
Ben Durmuş beyi başka konularda eleştirdim - haklı veya haksız - ancak Ahmet Doğan'ın konuşmasından yaptığı alıntılarla çok önemli bir hususu yakalamış. Bunu görüp kabul etmek durumundayım.

Özgür beyin 'ajan' dediği adam, Bulgaristan'ın Türkiye'yle iyi geçinmesi gerektiğini söylüyor.

Evet, Özgür bey bir açıklama yapması lazım.
kılıç aslan 2009-12-13 14:30:25
saygıdeğer arkadaşlar herkesin tutar tarafı var yazdıklarında bende olaya başka boyut getireyim balkanlara bir bakalım makedonyasına kosovasına bosnasına üç türke bir partinin düştüğü paramparma edilmişlik ve başkalarına kendilerine yönettirme balkanlarda öyle veya böyle tek ayakta kalan bulgaristan avrupaya açılan kapı höh şöyle veya böyle hatalar yapabilir ama sonuçta tek türk partisi olması sebebiyle bi şekilde sesimizi dünyaya duyurabiliyor hataları varmı var tabiki en başta rehavet ve teslimiyet ama ne olursa olsun parçalanmışlıktan iyidir bakın kırcaalide vejdi bilinçli çıkarıldı ve korkunç para harcandı dışarıdan görevli adı altında binlerce kişi getirildi oy kullandırıldı şimdi iştahları kabardı yeni adaylar veya yeni partiler kurdurmak için finanse edicekler amaç böl parçala yut taktiği onun için birliktelikte her zaman hayıt vardır yine kendimizi sorgulayalım yine höh ün daha iyi politika yapması için eleştirelim ama asla yıkıcı olmıyalım amaçları zaten bu birbirimize düşürmek herkese en derin saygılarımı sunar hayatınızın her anı huzur sağlık mutluluklarda dolu olsun
Aci 2009-12-13 16:06:52
Ózgur Atamiz Mustafa kemal gibi dusunmuyor Ózgure sorarsaniz Ahmedin Anasi çingene Babasi ise Tatar,mis,Aleviy,mis te falan filan iste bu milliyetçilik deyilde nedir bunu sóyluyecek biri varmidir. bu sahisin konusmalari. bu pazar sabahi Saat 10.15,te yayinlanan bagimsis asari milliyetçi Skat tv.ki ajan Petir Solakovlar, Minço Minçevlerin Rumen Vodeniçarovlarin Ahmedin alevinde konustklarina tamamen uygundur Ózgúr dediyimiz sahisin turkleri bir birime dusurmeye ve bólmeye çalismasindan baska bir sey deyildir bu adam bana góre bir milliyetci ajandir bunu bilmeniz iyi olur arkadaslar. ajanin gorevi onu bunu incitmek, tekme tokat atmak boylelerinin yaninda karsi politika oldugunda bunlar adamin kusura bakmayin ya kursumla yada demir aletiyle mutlaka canini alirlar bu tiplerden korkulur dorusu.
fes 2009-12-13 17:24:24
Devlet Bahçeli'nin bugün Ankara'da halka hitaben yaptığı konuşmadan bir alıntı:

''Türkiye Kıbrıs'ta Rumlar'ın, Irak'ta Barzani'nin, Kafkaslar'da Ermeniler'in peşinden koşan bir ülke olmuştur. Kıbrıs Türkleri kaderlerine terk edilmiştir. Irak Türkmenleri ve Kerkük'e sırt çevrilmiş, Azerbaycanlı kardeşlerimiz küstürülmüştür. Balkanlardaki kardeşlerimiz ve Batı Trakya'daki soydaşlarımız unutulmuştur."

Bu ahval ve şeraitte, pek memnun olmadığımız DPS ne yapsın ki?

Ankara'da türklerden nefret eden bir hükümet var. Onlar için varsa yoksa kürtçülük ve arapçılık. Türkiye'de kürtler sıpa gibi zenginleşirken türkler fakirlikten inim inim inliyor.

Balkanlarda yaşayan türkler Anadolu türkünün mutluluk içinde yaşadığını zannetmesin; buranın çilesi hiç de taşınacak cinsten değil. Çok ağır, çok.

Geçen gün Tokat'ta bir hayin saldır sonucu şehit düşen gencecik fidanın, askarlikte verilen cep harçlığını kuruşu kuruşuna annesine gönderdiği ortaya çıktığında, türklerin yaşadığı dram da, tüm çıplaklığı ile otaya çıkmış oldu.

Vaziyet vahim!
fes 2009-12-13 21:02:34
Şu ana kadar bir tane bile sorumuza cevap verilmedi, kırık plak gibi aynı şeyi tekrarlayıp duruyor işte.

Ona göre bir insan Ahmet Doğan'ı ya hayin ilan eder, yada onu destekler. Ak - kara. Ara tonlar yoktur.
Duyuru. 2009-12-13 22:00:07
Cevat Ozgur bey bu gunlere yorgun ve çok uzgun bu DPS-HOH,hun 7,ci kongresi onu ve BG milliyetçilerini çok uzdu bi bekliyelim kendilerini biraz toparlasinlar yine acayip tokatlarini savururlar fakir turk halkinni uzerine bugun demokrasiyi getiren (DPS-HOH) onlara demokrasi haklarini sagladi konusmak kolay fakat becerisizlik insani her zaman kotuluge suruklemistir ve suruklemeye devam edcektir kotulerher zaman bir yere varamamistir ve varamazlar (DPS-HOH),hu dagitmak istiyenler bir zaman amacina ulasamiyacaktir bunu BG,da herkesin bilmesi gerekir Saygilar.
fes 2009-12-13 22:56:05
Haydar Aliyev kafkasya bölgesinin KGB generaliden Sovyet polütbüro üyeliğine kadar tırmanmış biridir, ama aynı zamanda 1990'larda Azerbeycan milli devletini kuran adam da olabildi.

Yani neymiş efendim? Komunist olmuş birinin illa ki kötü şeyler yapacak diye bir şey yokmuş.

Biz türkler Bulgarisan'da kavalın son deliği olarak tarımda ve inşaat işlerinde çalıştırıldık; dolayısıyla bizden okumuş adam bulgarların müsade ettiği kadar çıkıyordu.

Komunist dönemde bir elin parmakları kadar okumuş yazmış insanımız olabildi; bunlar komunist partisine üye oldular diye onlardan niye vaz geçelim ki?

Bosfordan geçer dedi, ama arkasını getirmedi diyor arkadaşımız. Arkasını nasın getirmesini istiyordun mesela?

Bulgarlar bu lafı bile hazmedememişken daha radikal çıkışlar yapsaydı fincancı katırlarını ürkütmez miydi?

Karşımızda 150 senedir oluşmuş, kemikleşmiş bir bulgar milliyetçiliği var. Adamların türk nefreti kanlarına girmiş bir kere.

Rusya ve Batı sayesinde devletlerini kurdular, soruyorum: batı ve rus güçleri ortadan kalktı da biz mi göremiyoruz?

Bu hususları görmezlikten gelemeyiz.
fes 2009-12-13 23:29:57
20 senedir uyutmasaydı ne olurdu, Singapur'dan bile daha gelişmiş bir toplum olur muyduk?

Cahil diyeceğine, cahilliğimi somut olarak ortaya koy bakalım. Yapabilirsen, şapka çıkartırız.
fes 2009-12-13 23:40:28
Ayrıca, bulgarların ne istediğini ATAKA ve GERB partilerinin yetkilerinin çıkışlarından ve bulgar basınınndan gayet net anlıyoruz. Saçma fikerlere ihtiyacımız yok.

Allah akıl ve gözlem yeteneği vermiş bize. Şükür Allaha.
osman 2009-12-14 00:04:15
Şimdi 20 sene sonra ilave etmek istiyorum ki, ‘ Avrupa Birliği’nin kendine ve global dünyaya yolu, Çanakkale boğazından geçer. Çünkü Çanakkale boğazında, yeni tarihi kalıpların yeni hoşgörüsü ve yeni Avrupa kimliği yatırımları bulunmaktadır…”
Yorumlarınızda hoşgörü sınırlarını aşmamanız dileğiyle, saygılar...

Eyvah eyvah,bunu Omu soylemis bu soylentiyi her bir Turk kanalinda yorum yapan bir siyasetci veya gazeteci oteden beri soyluyor bu sozlere anca Gidilar inana bilir
veya saf birileri
fes 2009-12-14 18:32:02
Senin her kitap okuyanın siyaseti bilmediği gibine geliyorsa, bir diyeceğim yok; öyledir.

Tayyip Erdoğan hayatında bir kitapçık bile okumadan 'prim minister of Turkey' olabildi vallayı billayi.

Demek hiç kitap mitap okumadan "ince ve zor işi" kıvırdı ve zurnanın "zııırt!" dediği noktayı yakaladı.

Doğrudur, 'hassas ve zor' işler bize göre değildir.

Bize gelince, biz aren kızının kum tarlasında çapayı dibine kadar uçurtması gibi işleri baya güzel yapıyoruz.

Neyapalım, elimizden bukadarı geliyor işte.
fes 2009-12-15 00:14:34
Siz de bir tane ahryan kızı ayarlarsınız artık bana oradan.

Biraz ayvaya kokarlarmış, ama olsun; ben ayva kokusunu severim.

Yeter ki kum tarlasında çapayı şeyetsin...
Er 2009-12-16 23:41:15
adamin kafasinda Fes var. Fes adi ile yorum yazan bu adamin torunumu?

adam muslumanlik diye fransiz modasi takiliyorda kimse bishey demiyor.

bu adamlar gerchekten samimi muslumanlardir. Ama o kadar saf ve cahildirlerki nur tv amerikadan yayin yapiyor deseniz sizi hemen dinden chikmish ilan ederler. Tovbe chekmeye davet ederler.

O dinin bizim din olmadigni anlayamadilar anlayamayacaklarda.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS