Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
ERTUĞRUL GÜNAY İZMİRLİ GÖÇMENLERLE BULUŞTU

ERTUĞRUL GÜNAY İZMİRLİ GÖÇMENLERLE BULUŞTU

11 Aralık 2009

Ege Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 11 Aralıkta düzenlediği “Balkan Rumeli Türklerinin Kökleri, Göç Sebepleri” konulu panele katılan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kendinin de bir Balkanlı aileye mensup olduğunu söyledi. İzmir Ticaret Odası meclis salonunda düzenlenen panelin açılış konuşmasını Ege Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman yaptı. Kocaman konuşmasında, Türkiye'de kapasitesi yeterli olan üniversitelerde Balkan Araştırma Enstitüsü'nün açılmasını talep etti. Başkan Kocaman, konuşmasında "Hepimiz İzmirliyiz. Diaspora'dan kalma Osmanlı Devleti'nin yetimleriyiz. Biz tek güvencemiz olan şanlı Türk bayrağımızın altında Türkiye Cumhuriyeti için çok çalışmalıyız" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise konuşmasında toplantının kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. "Biz büyük bir imparatorluğun sonucunda Cumhuriyet'in yurttaşlığını oluşturuyoruz" diyen Günay, Avrupa'nın ortasına kadar giden bir ecdadın çocukları olduğumuzu söyledi. Bu ilerleme akımının önce feodal yapılara daha sonra ise milli devletleşmelere kadar sürdüğünü anlatan Günay, şöyle konuştu: "Ardından 1924 yılında büyük göçler başladı. Balkanların önemli bir kısmı çeşitli noktalarda hayatımıza
girdi. Balkanlılar hayatın, şehirlerin ve insanlığın güzelleşmesine büyük katkılarda bulunmuşlardır. Anadolu'nun dört bir yanında evlerin boyalı, sokakların temiz, kıyafetlerin özenli ve kapılarında çiçek olan evler görürseniz bu evlerin Balkan Türklerine ait olduğunu anlayabilirsiniz. Medeniyet ortak bir şey ama yaşama lezzet katmak Balkanlı kadınların ayrı bir becerileridir."

AÇILIMA DESTEK ÇAĞRISI

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, birlik ve bütünlük mesajları verdiği konuşmasında hükümetin Demokratik açılım politikasına da destek istedi. Balkan derneklerine yaptığı konuşmasında Bakan Günay, şunları söyledi: "Bu millette var olan kimsenin dinini medeniyetini küçümsemeden mabedini yıkmadan bir arada olmuşsak, şimdi de bu topraklarda yeniden medeniyet inşaasına katkı sağlıyoruz. Tek yaptığımız budur. Bizim coğrafyamızda farklı yörelerden gelmiş Türkiye'nin ebru güzelliğini oluşturan, farklı
etnik ve inanç gruplarının oluşturduğu topluluğu yok sayamayız."
İnsanları ayırmadan Türkiye Cumhuriyetini bir ve eşit tutmak, barışı sağlamak zorunda olduğumuzu anlatan Günay, sözlerine şöyle devam etti: "Bugünkü çağın insan haklarında da bu var. Yaradan'dan ötürü bir inançtan geldiğimiz için bu bereketi, bu gelişmeyi, kardeşlik seferberliği ile paylaşmalıyız. İç barışın ve insan haklarını daha yükseğe taşımamız gerekiyor. Balkan Türklerinin bu noktada çok daha lezzetli bir ekmek oluşturacağına inanıyoruz. Balkanlılar olarak bu önderliğinizde şimdiden sizlere
teşekkür ediyorum."
Bakan Günay, Ege Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin talebi üzerine Türkiye'deki yeterli kapasiteye sahip üniversitelerde Balkan Araştırma Enstitüsü'nün kurulması için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Kaynak: İHA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ahmet VATANSEVER 2009-12-15 09:19:57
Bu panele Vejdi RAŞİDOV'un da katılacağı yazılmıştı ve panel programında Vejdi RAŞİDOV ismi de vardı. Fakat kendisi panele katılmadı. Acaba bunun sebebi nedir? Ayrıca söz konusu panelin izleyecileri arasında Bulgaristan göçmeni vatandaşımız yok denecek kadar azdı. Sizce bunun sebebi nedir?
ÇİFLİKTEN 2009-12-16 13:17:59
Davet edilen kişi önce davet edene bakar, paneli yapan bizi bölmeye çalışan biridir, aynı şekilde vejdi de bizi bölmeye çalışan biridir , iki bölen kişi, tutturamamış dikişi bu panelin yerel seçimlere bir yatırım olduğuna inanıyorum
göç ile pek alakası yok faaliyet olsun işte netice önemli değil göçmenler niye gelsinki göçle alakası olmayan bir panele.
neden katılmadık 2009-12-16 13:36:09
TARİH: 11 ARALIK 2009 CUMA, SAAT 13.00

YER: İZMİR TİCARET ODASI MECLİS SALONU

Ahmet bey sormuş neden bulgaristanlılar azdı diye.
Tarih ve saat dikkate alınırsa o saatte herkes çalışıyor.Eğer bu panel cumartesi veya pazar yapılsaydı çok kişi katılırdı.
İşte olmayanlar ise cuma namazında. İzmir de panelin yapılacağı yere yakın cami(Hisar cami- onarımda).
Bu tür etkinlik yapanlar bunları gözardı ettiği için sonuç ortada.
Bu kriz ortamında panel için kaç kişi işvereninden izin isteyebilir?
Ahmet VATANSEVER 2009-12-17 09:58:55
Peki bu panel hafta sonu olsaydı katılan göçmen sayısı çok mu fazla olacaktı acaba? Sizce AKP destekli, GERB patentli bu etkinliğe kaç kişi katılırdı? Veya normalde bile Bulgaristan göçmenleri bu tür faaliyetlere katılıyorlar mı ki buna katılsınlar?
neden katılmadık 2009-12-17 19:12:46
Evet Ahmet bey,
çok katılan olacaktı.
Burada partiler için değil Vejdi Raşidov ne konuşacağını merak ettiği için geleceklerdi.
Anlaşılan Vejdi Raşidov göze alamadı İzmir e gelmeyi veya paneli düzenleyenler sırf izleyeci çekebilmek için bu yola başvurdu.
Hem salon zaten dolmuş gelsek ayakta kalacaktık:))
Panel sadece bulgaristanlılara yönelik değil.
Ahmet VATANSEVER 2009-12-19 13:45:46
Bu paneli izlemeye gelenler göçmenler değil AKP İzmir il teşkilatı üyeleriydi. Çünkü Kültür Bakanı Ertuğrul GÜNAY konuşmasını tamamlar tamamlamaz salon büyük ölçüde boşaldı. Kısaca oraya gelenler bakanla görüşmek isteyen partililerdi. Eğer göçmenler gelmiş olsalardı ve amaçları paneli izlemek olsaydı sizce panelistler boş salona konuşmak zorunda kalırlarmıydı? Önümüzdeki hafta 26-27 Aralık 2009 tarihlerinde İzmir Balgöç'ün düzenleyeceği sempozyuma bakalım bizim göçmen ahalisi ne kadar ilgi gösterek.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS