Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
BULGARİSTAN BAŞMÜFTÜLÜĞÜN PROBLEMLERİ BİTMEDİ

BULGARİSTAN BAŞMÜFTÜLÜĞÜN PROBLEMLERİ BİTMEDİ

22 Aralık 2009

Bundan 20 yıl önce Berlin duvarının yıkılışıyla başlayan Doğu blokunun çözülme süreci Bulgaristan da büyük bir heyecan ve köklü değişikliklere yol açması beklentileriyle karşılandı. Fakat geçen yirmi yıl Bulgaristan halkının ve bu sayıdan Bulgaristan Türkleri ve Müslümanlarının haklı ve büyük beklentilerini tatmin etmedi.
Bu yıllar esnasında dünya ve Avrupa önünde kansız bir geçiş gerçekleştirmekle övünen geçmiş yılların idarecileri, az veya çok, geçmiş rejimin kalıntıları olarak köşebaşlarını tutmuş, memleket nüfusunu etnik, dinsel ve siyasal yönden parça parça ederek acele sermaye yığma yolunda kendi emellerine alet etmişlerdir.
Bu anlamsız yıllardan Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları bol bol nasibini aldılar. Bulgar komünist partisi Merkez komitesi tarafından Başmüftülük mevkiine getirilen eski rejimin şımartılmış çocuğu, sabık emniyet görevlisi Nedim Gencev, bu yıllar içerisinde Bulgaristan Müslüman carının en kutsal inançları, hayalleri ve emelleriyle oynamaya devam etti.
Bunlar yetmiyormuş gibi onun kirli emelleri arkasına gizlenen bazı çevreler kendisinden yararlanarak insanlarımızın ellerinde, avuçlarında kalan ecdat yadigârı vakıf mallarımızı yağma etmeye giriştiler. Varna, Köstendil, Dupnitsa, Vidin, Plovdiv, Ruse gibi şehirlerde bir sıra vakıf malları satılmaya ve el deşğitirmeye başladı.
Bunu gören Müslüman toplumumuz N. Gencevi Başmüftülük görevin yakıştıramadığından oradan almayı kararlaştırdı ve yasal yollarla çağrılan konferansta onu görevinden aldılar.
Ancak yedikçe iştahı açılan pehlivanlar gibi N. Gencev yeni durumuyla bağdaşmayarak Müslüman toplumumuza ve onun yönetimine karşı dur bilmez bir cephe açtı; yıllardır onu ve yönetim organları parçalayıp yıpratmaya çalıştı, çalışıyor.

Çeşitli nedenler ve vesilelerle rahatsız edilen Müslüman toplumumuz hu yıllar içinde bir türlü huzura kavuşamadı. Başmüftülük ve bölge müftülüklerimiz bir birini izleyen ve ardı arası kesilmeyen mahkemeler ve sahteliklerle meşgul edilerek aşındırılmakta ve normal bir şekilde çalışmalarına engel olunmaktadır.
Bunun en son örneği N. Gencevin köy ve kasabalarımızdaki cami encümenliklerine gönderdiği gerçekçi dışı iftiralar ve suçlamalarla dolu mektubudur. Ancak yıllardır bu eylemlerden usanan ve gerçekleri kavrayan cami encümenlikleri başkanları ve imamlarımızla cemaat, ona, birer suretini de Başmüftülüğümüze ve Bakanlar Kurulu nezdindeki Din İşleri Müdürlüğüne gönderdikleri mektuplarında N.Gencevin sinsi emellerine kapılmak istemediklerini açık ve kesin bir şekilde beyan etmektedirler.
Meselâ, Varna cami encümenliği başkanı K. Kadir tarafından imzalanan ve gönderilen bir mektupta ezcümle şöyle denilmektedir:
"Cami encümenliği başkanına göndermiş olduğunuz mektubunuza karşılık olarak, encümenlik başkanı sıfatıyla, Sizlere şunları bildiriyorum: "Her şeyden önce mektubunuzda beyan ettiğiniz fikirleri paylaşmamaktayım. Bugüne kadar Başmüftü veya Yüksek Din Konseyi başkanı seçilmediğiniz için konferansların yasallığını inkâr etmediğinizi hatırlamıyorum. Bu hal ve hareketinize ne zaman kadar devam edeceğiniz, elbette, Sizlere ait bir iş. Fakat bu türden Sizlere asla yakıştıramadığımız eylemlerinizle bizleri çalışmalarımızdan alıkoyduğunuzu, Müslüman halkımıza engel olduğunuzu her halde anlıyorsunuzdur. Fakat bilmelisiniz ki, bütün bunlara rağmen bizler, buralarda, memleket içinde üzerimize düşen vazifelerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.
Seçilemediğinizi söyledim, Hem Sizleri nasıl seçebiliriz ki? Her konferans önünde şahsınız adına ve diğer 9 Ruhani Konseyi üyesine noterlikçe tastiklenmiş davetiyeler gönderiyoruz. Neden konferanslarımıza gelip katılmıyorsunuz? Kimlerden korkuyorsunuz? Buyurun,
gelin, Sizleri de dinleyelim... İnsanlar, doğruyu seçsinler.
Daha bu tavrınızdan yapıcı niyetleriniz olmadığı, bilâkis, Müslümanları parçalamak, şimdiki yönetimi eleştirerek idareyi ele geçirmek niyetinde olduğunuz hemencecik anlaşılıyor.
Elimizde bir miktar daha vakıf malları var. Eskiden elden çıkarılanları gerisin geriye kazanmaya çalışıyoruz. Onları da çar çur edip elden çıkarmak için mi Başmüftü olmak istiyorsunuz? Geçen yıl Başmüftülüğün banka hesabından kendi hesabınıza aktardığınız milyon yakın para cebinizi yakmıyor mu? Siz, nasıl Allah insanısınız ki, bu kadar günahı arkaya atarak yeniden öne geçmek istiyorsunuz? Bu yaptıklarınız Müftülüğümüz ve Müslümanlarımızın tarihinde eşi görülmemiş rezaletlerdir.
Bir de son Müslüman konferansının yasal olmadığını iddia ediyorsunuz. Konferansa gelseydiniz, sizleri temin ediyorum ki, son Müslüman konferansımız tam yasal bir şekilde gerçekleşmiş oldu. Bugünlerde cami encümenlikleri ve bölge müftülüklerimizden bu türden pek çok mektuplar almaya devam diyoruz. Biz, Müslümanlar mezhebi yönetimi olarak, insanlarımızın endişelerini anlıyor ve paylaşıyoruz. Her gelen mektup, Sofya Şehir Mahkemesinin son konferansın belgelerini tescil etmemesinden rahatsız olan insanlarımızın duygularını açıklıyor. Bu durum, Başmüftülük, bölge müftülükleri ve cami encümenliklerimizin normal çalışmasını engellediğinden ona bir an önce son verilmesinde ısrar ediyor, Allahımızın bizi huzura kavuşturacağı ümidimizi beyan ediyoruz.

Kaynak: İsmail Çauşev - Sofya


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


SELİM 2009-12-22 07:19:07
Bulgar gizli servisi rahat bırakmıyor da ondan. Gencev'i sürekli destekliyorlar. Çünkü müslümanlar için kukla bir adam lazım. Hoş imam hatipler vs.ler onun döneminde açıldı ya eyse.
şevked 2009-12-22 09:00:32
Bizim Bulgaristan müslüman topluluğun problemleri içerden gelen fitne ve fesat ocaklarından, imam ve müftülerin manevi boşluklarından ve alavere-dalavere hırsından geliyor.
Muslumanlar. 2009-12-22 13:46:22
Sevket sen once birnci islyaamin sartini ogren ikincisi allah için bes vakit namaz kilman, gunahi, sevabi,bi birinden ayirabilmen, uluallahimizdan korkman insanlara gerektiginden fazlasiyle iyi davranmak,allaha sirk kosmamak buyuklere saygili davranman Allahin bizim yuce tanrimiz oldugunu bilmen, bunlari Nediim Gencev efendide bunlari bilirdi ama bunlari bilerek yapmadi o Todor Jivkovun elinde zincirle bagli bir af edersiniz(kopek)idi bizler Muslumanlar bir daha oyle sozum ona devlete bagli kopek istemiyoruz biz peygamberimiz S:A:V: efendimizin bize verdiyi kutsal kitabi (Musaaf),fi Kur,ani Kerimin kuralarindan disari çikmayan,allahin Gosterdiyi yodanyuruyecek bir Muftu istediyimizi gosterdik.iste mesele budur kotuleri kul gormezsede Allah her zamamn goruyor sayin Muftu efendilerde bunu çok iyi biliyorlar. Saygilar.
şevked 2009-12-22 16:00:30
Güzel kardeşte,
Bizler BG müslümanları olarak bu yazdığın şeylerin 95%'ı yitirmişiz.
Ve gafletten çıkmak için manevi liderlere ihtiyacımız lazım.Ve bu iş günüzmüzün müftüleri ve immalarıyla olmayacak.
Balkanlarinefendisi 2009-12-22 17:32:27
sevked mesela somut bir ornek verirmisin gunumuz muftuleri ve imamlari ile ilgili. Belki bende bir imamim ve farzetki uzerime aldim yazkidiklarini.

Biz seni genelde ichenlerle problemin oldugnu sanirdik.
Ömer 2009-12-22 19:41:54
Bulgarlar sadece hayin, pezevenk ve boynuzlu olanları din görevlisi yapıyorlar.
emir 2009-12-22 21:47:28
Fukaraligin goz ciksin...Aylik 120 bin leva geliri olan Bulgaristan bas muftulugu kime para yetistirsin?
1000 imama 120 leva maas verilse o paralar biter!Ya muftuluk calisanlari,camilerin su ve elektrik paralari,kuran kurslari,imam hatip liseleri,Yuksek islam enstutusu...bunlara hep para lazim...Allah'tan cesitli tarikat ve cemaatler zengin de ,bulgaristan'da islam hala ayakta,yoksa durum daha da vahim olurdu.
Koy imamlarini sadece cenazene ve mevlidlerde hatirliyoruz malesef...Fakat bulgaristan'da yasayan her musluman ayda bir levasini islam icin ayirsa,yaklasik aylik 2 milyon leva toplanir ki,bi muftulugun simdiki gelirinin 20 kati eder.Bu sekilde muftuluk epey guclenir,ama nerde o bilinc bizim insanimizda...
köseosmanoğlu 2009-12-23 00:15:11
Değerli arkadaşlar!

Başmüftülüğümüzün bu tarz sorunları hemen hemen her seçimde yaşanıyor. Bunlar yeni değil. Müslümanlara yapılmak istenen şeyi anlayamamak için aptal olmak lazım. Adamlar din işlerimizi idare eden bu müessesemizin çalışmasını, faaiyet göstermesini istemiyorlar. Hatta varlığına tahammül edemiyorlar. Bu sebeple Gencev denilen üçkâğıtçıyı kullanarak müslümanlar aleyhine fesat çıkarıyorlar. Bu şahsiyetsizi temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ortaya koyuyorlar. Bunun böyle olduğunu herkes biliyor. Millete bu tarz olumsuzluklardan bezginlik geldi. Yüksek mahkeme halkın desteğiyle seçilen başmüftüyü onaylamıyor. Niye acaba? Maksat işleri aksatmak, huzursuzluk yaratmak. Yoksa Gencev'in müftülük yapacak kabileyette olmadığını kendileri de biliyor. O ancak soygunculuk yapar.
Neyse Allah sonumuzu hayreylesin. Ne demiş atalarımız: SULAR BULANMADAN DURULMAZ. Suyun bulanıp durulmasını beklemek lazım. Zamanla herşey rayına oturur belki......
Balkanlarinefendisi 2009-12-24 12:32:59
kosemenoglu , sadece Genchevmi uchkagitchi?

dincilerin hepsi uchkatchidir
Balkanlarin efedisine 2009-12-26 22:27:01
senin diinle bir iliskin diinle bir alakan olmus olsa boyle konusmazdin bizim diinimizde uçkyatcilik asla yapilamaz, domuz eti yenmez sen git papaz efendinin yanina orada gorursunuçkyatçilari bize deyil.
TÜRK 2009-12-31 19:25:37
Değerli arkadaşlar yıllardır hep aynı durum, biz her nekadar konuşsak da durum maalesef değişmiyor(değişmeyecek) acaba neden? Değerli arkadaşım KÖSEOSMANOĞLU sular bulanmadan durulmaz demişsin, evet atasözümüz böyledir ama gerçek hayatta durum acaba öyle mi? aradan geçen zamana bakalım ve benim herkese sormak istediğim şey şu: neden suçu hep başkalarında arıyoruz çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekir bence.
HERKESE SAYGILAR

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS